КИЇВ (QHA) -

23 серпня у Львові відбувся прем'єрний показ і прес-конференція авторів нової української стрічки, створеної за підтримки Державного агентства України з питань кіно — «Червоний».

У презентації фільму взяв участь глава Держкіно Пилип Іллєнко та творча команда у складі грузинського режисера Зази Буадзе, автора однойменного роману і сценариста картини Андрія Кокотюхи, італійського композитора Франко Еко, продюсера Володимира Філіппова і головних акторів — Любові Тищенко, Олега Шульги та Миколи Берези.

Почався новий сезон українського кінематографа, на чому акцентував увагу Пилип Іллєнко. На період осінь-зима 2017 року заплановано прем'єри 13 українських фільмів. Відкрив його «Червоний», а закриє 4 грудня картина кримськотатарського режисера Ахтема Сеїтаблаєва «Кіборги».

— Для Держкіно це фільм етапний. Він надзвичайно важливий для нас. Він один з перших, який виходить в прокат після великої перерви у 2014-2015 роках. Це фільм, який покаже українцям нових українських кіногероїв. Звичайному глядачеві буде приємно побачити українця, який не плаче і не ниє, а здатний боротися, йти проти течії і долати складні обставини, зазначив глава Держкіно.

Фільм Зази Буадзе розповідає історію воїна УПА Данила Червоного (актор Микола Береза), який, опинившись у сталінському ГУЛАГу, зміг виступити проти начальника табору майора Абрамова (Олександр Мавріц) і підняти бунт. Дія картини розгортаються в 1947 році.

На тлі головних подій Червоний знайомиться із також засудженим радянською владою українським льотчиком Віктором Гуровим, який не відрізняється особливим патріотизмом. Ці двоє — наче з різних світів: із заходу і сходу України. Однак доля зводить молодих людей разом.

Адаптація літературних творів давно вже стала світовим трендом. А після заборони російського кінематографа в нашій країні продюсери почали звертати увагу на українські книги. Однак фільм знятий лише за третьою частиною роману Андрія Кокотюхи, про що нагадав сам сценарист і автор книги.

— Екранізують не літературу, роман або сюжет. Екранізують ідею. А ідея «Червоного» в тому, що українець не повинен вмирати. Досить постійно нам розповідати про себе сумні історії. Чому ми мусимо постійно страждати і вмирати в кінці, навіть із красивими словами? За ідею треба не вмирати, а жити! І саме це робить головний персонаж картини Червоний, наголосив Кокотюха.

Зйомки фільму проходили у Кривому Розі, де були відбудовані декорації радянського ГУЛАГу, під Луцьком і в Одесі. Весь бюджет картини склав понад 20 мільйонів гривень, половину з яких виділило Держкіно.

Фільм уже був продемонстрований у 27 українських містах. Як наголосив на заході сценарист, в різних регіонах України його приймали по-різному. Якщо в західній частині України глядачі після перегляду майже не ставили питань, то на сході їх було набагато більше. Втім, це ніяк не відбилося на кількості проданих квитків. Абсолютними ж рекордсменами стали міста Кривий Ріг, де проходили зйомки, Хмельницький і Кропивницький.

Майбутнє картини може бути дуже успішним. Планується перетворити «Червоного» на трилогію. Пріквел розповість про історію героя до ГУЛАГу, у Львові, а сиквел стане продовженням першого фільму.

На екрани кінотеатрів картина виходить вже завтра, 24 серпня, в День незалежності України. Детальнішу рецензію про новий український фільм читайте незабаром на QHA.

QHA