КИЇВ (QHA) -

Французький політолог, президент київського експертного Європейського континентального клубу Олів’є Ведрін в ефірі Радіо Hayat прокоментував дії Франції, зокрема президента Макрона, стосовно підтримки України.

Радіо Hayat: Яким був для світу, для Європи і для вас особисто 2017 рік?

Олів’є Ведрін: Я був радий тому, що ми у Франції здобули нового молодого і проєвропейського президента. Дехто з моїх студентів, хто насправді такого ж віку, як і я, зараз працює у команді Еммануеля Макрона. Мої студенти тепер є депутатами у Франції. Я щасливий, що їхня політична кар’єра склалася успішно. Найбільшою подією 2017 року для мене стало обрання Еммануеля Макрона президентом.

Радіо Hayat: Ви зустрічали Різдво тут, а не у Франції. Чому?

Олів’є Ведрін: Передусім я надзвичайно люблю Київ і цю країну. Мої батьки приїдуть в Україну навесні, проте я дуже хотів залишитися в Україні на Різдво. Мене запросили мої друзі, українці та росіяни, відсвяткувати. Різдво склалося чудово. Я зробив невеличку різдвяну зустріч у себе вдома, запросив друзів, це було чудово. У Києві я почуваюся вдома.

Радіо Hayat: Я згоден з тим, що пан Макрон заслуговує на титул «Людина року», але багато експертів сподівалися, що він стане активним учасником «нормандської четвірки» щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Натомість зустрічі на найвищому рівні так і не було. Чому? Кремль зовсім не хоче вирішувати ці питання в такому форматі, надає перевагу діалогу з Вашингтоном?

Олів’є Ведрін: Перш за все у пана Макрона не було достатньо часу, оскільки він був обраний лише у травні. До того ж Україна не є першочерговим питанням, яке Франція намагається вирішити, оскільки вона також бере участь у вирішенні багатьох інших проблем по всьому світу, зокрема у Африці.

Я на 100% упевнений, що Макрон підтримає Україну. Після того, як Еммануель Макрон був підданий різним хакерським атакам з боку Росії, він зовсім не буде ввічливим із Путіним.

Радіо Hayat: Якою буде роль Парижа у політико-дипломатичному врегулюванні регіональних конфліктів, зокрема у Сирії?

Олів’є Ведрін: Франція – одна з п’яти найпотужніших країн у світі. Ми також є однією з найсильніших країн Європейського Союзу. У нас сильна економіка, потужні сили захисту. У нас є багато інструментів, щоб вирішувати кризові ситуації.

Ваше питання щодо Сирії справді цікаве. Колишній президент Франції Франсуа Олланд у 2013 році хотів бомбардувати Сирію, проте втрутився Обама і США. План не був втілений. Що сталося далі ми всі знаємо. Росія втрутилася і у свій спосіб вирішила кризу. Наразі ми знаємо, що з цього вийшло.

Росія повернулася на дипломатичну арену саме завдяки сирійському конфлікту. Якби США дали Франції дозвіл бомбардувати Сирію, цього б не сталося. Отже, це була помилка. Франція хотіла бомбардувати виключно ІДІЛ, але не решту країни. Росія, втрутившись, повбивала усіх. Франція хотіла бомбардувати лише ісламістських терористів через те, що ми хотіли усунути Башара Асада.

Радіо Hayat: Чи не вдасться Путінзадля підвищення свого рейтингу до якоїсь нової зовнішньополітичної авантюри?

Олів’є Ведрін: Це дуже цікаве питання, оскільки Путін хоче здобути перемогу на виборах не з 50% голосів, а щонайменше з 65 або 70%. Проте є така обставина, як Чемпіонат світу. Вона не дозволяє провадити якісь криваві дії. Проте слід бути напоготові, оскільки Путін може вдатися до абсолютно нераціональних дій, але у нас є гарантія у вигляді Чемпіонату світу.

Проте у мене є підозра, що через те, що Сполучені Штати Америки надали Україні смертельну зброю, можемо очікувати якусь реакцію від Путіна.

Радіо Hayat: Чи відбувається у вас процес розслідування втручання Кремля, хакерських атак і, можливо, підкупу когось із політиків чи журналістів? Зокрема йдеться про зв’язок між Путіним і пані Ле Пен.

Олів’є Ведрін: У мене для вас хороші новини, оскільки президент Франції пан Макрон хоче внести пропозицію щодо закону проти брехливих новин. Згідно з цим законом наша поліція може вести розслідування у таких випадках.

Радіо Hayat: Ще до агресії Росії проти України Росія замовила у Франції виготовлення двох авіаносців. Потім почалася агресія, запровадили всесвітні санкції проти Росії. Франція була змушена відмовитися від цього контракту. Яка доля цих майже збудованих авіаносців?

Олів’є Ведрін: Я не знаю, яка доля спіткала ці два авіаносці. Можливо, їх буде продано такій державі, як Єгипет. Можливо, їх буде віддано французькій армії, але Росії вони не відійшли і не відійдуть.

Радіо Hayat: Була інформація, що в Гаазі готується позов проти росіян, причетних до збиття Боїнга у небі над Донбасом. Чи буде колись розглянуто справу стосовно тих людей, які дозволили перевезти Бук з Росії на Донбас?

Олів’є Ведрін: Я сподіваюся на це, оскільки ці люди справді винні. Це серйозний злочин. Треба дійти до кінця в цьому процесі. Впродовж процесу буде сильний міжнародний тиск. Ті люди, котрі вчинили це, мають поплатитися за свої злочини, вони повинні нести відповідальність. Я дуже сподіваюся, що вони потраплять до в’язниці.

Радіо Hayat: Процес виходу Великої Британії з ЄС посилив вплив Німеччини та Франції. Чи не призведе це до певних розбіжностей між цими важковаговиками та новими членами ЄС у підходах до питання Донбасу та підтримки України?

Олів’є Ведрін: Дуже важливим є вплив пана Путіна у Європейському Союзі. Є два види впливу у Східній Європі. Перший – це вплив у сфері оборони. В цьому питанні Польща боїться за свої кордони. Ми на це можемо повпливати. Також є країни на зразок Чеської Республіки, Австрії чи Угорщини, де було обрано популістів. Я не можу сказати, що для цих країн Путін є рольовою моделлю, проте вони не його супротивники. Це ті два великі впливи, які ми маємо від Путіна у Східній Європі. Нам доведеться впоратися з ними.

Щодо Чехії, Угорщини та Австрії – ми будемо дивитися, як вони поводитимуться, проте Австрія має багато економічних інтересів, пов’язаних з Росією.

Радіо Hayat: Як Україні повертати Крим?

Олів’є Ведрін: Це дуже широке питання. Продовжувати гарантувати інтеграційність України. Франція є гарантом цілісності української території. Франція поважає міжнародне право. Європейський Союз також. У грудні ЄС подовжив санкції проти Росії. Це єдиний шлях відновити український кордон – продовжувати санкції та збільшувати їх.

Радіо Hayat: Пан Макрон переміг і завдяки внутрішнім обіцянкам французькому електорату. Як вдалося за цей час реалізувати ту економічну політику, яку він обіцяв? Наприкінці серпня чи на початку вересня у Франції були певні протести. Яка їхня природа?

Олів’є Ведрін: Щодо політики Макрона стосовно України є дуже гарний приклад. Наприкінці грудня було звільнено українських полонених. Коли президент Порошенко виступав з промовою на цьому звільненні, він подякував, зокрема, панові Макрону.

Радіо Hayat: Які особливості внутрішньої політики Франції? Чи добре реалізується програма Макрона?

Олів’є Ведрін: Так. Макрон є президентом з травня. Він пообіцяв низку реформ. Франція потребує реформ, які були розпочаті. Саме тому у вересні розпочалися протести. Варто зазначити, що Франція – це країна, яку важко реформувати, оскільки французи люблять протестувати, вони часто це роблять. Проте реформи продовжуються. Пан Макрон має певну загальноєвропейську місію, він хоче просунути реформи в ЄС, щоб посилити і його.

Радіо Hayat: Якби ви були радником президента чи прем’єра України, які б ви дали їм поради у справі проведення наших внутрішніх економічних реформ?

Олів’є Ведрін: Ви знайомі зі статтею на KyivPost? У цій статті зазначено, що однією з перших проблем України щодо іноземних інвестицій є корупція. Боріться з корупцією. Коли мої друзі з Франції питають мене, що відбувається в Україні, вони також питають, яка ситуація з корупцією. У цій статті на KyivPost також зазначено, що одна з найбільших проблем щодо інвестицій з-за кордону в Україну – це корупція, тільки третя чи четверта  війна. Якщо Україна хоче перемогти у цій війні, розвиватися, їй потрібні гроші, для цього треба боротися з корупцією. Мій друг запитав мене, що змінилося в Україні після революції. Я намагався сказати, що багато чого змінилося, але у відповідь почув: «Корупція!». Це перше, що бачать.

QHA