КИЇВ (QHA) -

В неділю 3 вересня розпочинає роботу дев'ятий саміт БРІКС — об'єднання Бразилії, Росії, Індії, Китаю і Південної Африки, яка позиціонує себе як альтернативний Заходу полюс впливу у світі. Дійсно, в першій декаді ХХ століття на країни БРІКС припало близько половини світового економічного зростання. Однак зараз ситуація виглядає не настільки райдужною. Особливо це стосується Південної Африки.

Після падіння 1994 року режиму апартеїду, що утискав права чорношкірого населення, в цій країні, що згадується українськими експертами переважно в контексті поставок вугілля, до влади прийшов Африканський національний конгрес, представниками якого зараз є і президент Джейкоб Зума, і прем'єр-міністр, і більшість у парламенті.

У найрозвиненішій економічно і надзвичайно багатій на природні ресурси державі Чорного континенту в серпні було неспокійно і в політичному, і в економічному плані. QHA поспілкувалося з кандидатом політичних наук, співзасновником Центру дослідження Африки Олександром Мішиним про те, що зараз відбувається в цій далекій від України, але важливій для світової економіки країні.

QHA: Яка зараз політична динаміка у ПАР?

Олександр Мішин: В цьому році в ПАР спостерігалися дві хвилі масових протестів. Перша хвиля пройшла у квітні — тоді відбулися мирні акції за відставку президента Джейкоба Зуми через звинувачення у корупції. Акції проводили у Преторії, Йоганнесбурзі, Дурбані і Кейптауні. Протестний рух очолює опозиційна партія Демократичний Альянс, яка є правлячою в Західно-Капській провінції і контролює 22% місць у Національній асамблеї (парламенті ПАР).

Друга хвиля протестів прокотилася у серпні — це були акції за відставку Зуми в день голосування за його усунення з посади. Щоправда, 8 серпня за відставку президента голоси віддали лише 177 депутатів, а проти виступили 198. Це чергова перемога Зуми, якого через провал півдюжини спроб організувати його імпічмент називають «тефлоновим президентом».

QHA: Тобто Джейкоб Зума повністю контролює ситуацію?

О. Мішин: В середовищі правлячої партії АНК накопичуються внутрішні складнощі, вона не є повністю монолітною. Від виборів до виборів позиції АНК стають все слабкішими: якщо на волевиявленні 2004 року партія отримала 279 місць у парламенті, то 2014 року — вже 249. Найбільш негативно на АНК впливають скандали навколо всебічних зв'язків президента Зуми з місцевими олігархами в особі родини Гупта, яку очолює Атул Гупта — 7-а найбагатша людина ПАР (773 мільйони доларів). Вихідці з індійського Уттар-Прадеш Гупти володіють бізнесом у сфері комп'ютерних технологій, гірському і енергетичному секторах (видобуток урану і золота), сфері нерухомості і медіа (холдинг TNA Media). Оскільки члени сім'ї Зуми працюють на керівних посадах у компаніях сім'ї Гупта, їхній тісний союз місцеві ЗМІ навіть охрестили Зупта.

Однак, незважаючи на постійну критику Зуми і олігархів Гупта, опозиція поки не здатна усунути їх від влади в результаті загальних виборів 2019 року, на яких Зума достовірно буде підтримувати свого протеже, колишнього міністра закордонних справ ПАР, і одночасно колишню дружину Нкосазане Дламіні-Зума .

QHA: Яка ймовірність усунення Африканського національного конгресу і Джейкоба Зуми від влади в найближчому майбутньому?

О. Мішин: Як я вже згадував, зараз АНК розколота, і всередині партії визріла опозиція в особі віце-президента і олігарха Сирила Рамафосу (статки становлять 675 мільйонів доларів). Він також прагне вести боротьбу за пост глави держави. Розкол у лавах АНК може дати шанси на перемогу опозиції, зокрема висуванцям від Демократичного альянсу, таким як Ммусі Майман і Мсебісі Джонас. Тому напевно варто очікувати активізації протестних виступів.

QHA: Крім політичної турбулентності ПАР також відчуває і економічні труднощі. Що зараз відбувається у цій сфері?

О. Мішин: За підсумками четвертого кварталу 2016-го і першого кварталу 2017 року, економіка ПАР продемонструвала негативні показники зростання ВВП. Падіння цього показника в сукупності за два квартали поспіль склало 1%, що менше, ніж падіння ВВП ПАР у другому кварталі 2015-го (-1,9%) або першого кварталу 2014 року (-1,7%). Однак скорочення ВВП тривало два квартали поспіль, отже це дало підстави говорити про технічну рецесію в країні, що стало несподіванкою для експертів. Це вже сьома рецесія в економіці ПАР з 1961 року: найглибшою вона була у 1991-1992 роках, а за часів президентства Джейкоба Зуми у 2008-2009 роках тривала три квартали.

QHA: Які причини сьогоднішнього економічного спаду?

О. Мішин: Негативні економічні явища у ПАР мають переважно політичний характер і обумовлені конфліктом між президентом Зумою і міністром фінансів Превіном Гордханом. Останній є популярним політиком із власними амбіціями, тому його рейтинг намагаються знизити шляхом звинувачень через непродуману економічну політику.

Після усунення Гордхана його позицію перейняв колишній міністр внутрішніх справ Малухе Гігаба, який є лоялістом Зуми. Це чисто політичне призначення, тому Гігаба не має економічної освіти і не фахівець з фінансових питань. Неузгоджене переформатування уряду ПАР викликало занепокоєння іноземних кредиторів ПАР з держав Заходу. Іноземні банкіри розглядали Гордхана і його заступника Мсебісі Джонаса як гарантію захисту своїх інтересів. Це підтверджує доповідь розвідувальних служб ПАР (оприлюднена 4 квітня 2017 року, — ред.), в якій зазначалося, що Гордхан має сумнівні зв'язки із західними урядами. За це формально його і Джонаса звільнили з посади.

Їх усунення з боку Зуми викликало атаку на ПАР міжнародних кредитних агентств: S&P і Fitch знизили кредитний рейтинг республіки до «сміттєвого» рівня. Це боляче вдарило по харчовій, хімічній та нафтовій промисловості, а також спричинило зниження рівня споживання у країні. Таким чином, удар по економіці ПАР було завдано ззовні. У той же час ключові сектори економіки ПАР демонструють зростання: гірничодобувна галузь зросла на 12,8%, а сільське господарство — на 22,2%.

Другий квартал 2017 року свідчить про стабілізацію економіки ПАР та її перехід до поки млявого позитивного зростання: попередній прогноз — плюс 0,8% за підсумками 2017 року. Це зайвий раз підкреслює політичні причини рецесії.

QHA: І останнє запитання. Третього вересня розпочнеться роботу дев'ятий саміт БРІКС — яка мета ПАР на цих зборах?

О. Мішин: На саміті БРІКС у китайському Сямені уряд ПАР, безумовно, матиме за мету пошук інструментів для активізації економічного зростання в країні і боротьби з безробіттям, яке досягло рекордної з 2003 року цифри — 27,7%. ПАР планує залучити додаткові кошти через Новий банк розвитку (НБР) у власні інфраструктурні проекти для підвищення попиту на товари і послуги, а також для створення нових робочих місць. Очікується, що НБР виділить ПАР з цією метою 1,8 мільярда доларів протягом 18 місяців.

Також ПАР прагне залучити інвестиції з інших держав БРІКС. З цією метою була створена Інвестиційна компанія Південної Африки, яка вирішуватиме ці питання. Уряд ПАР планує провести ратифікацію Угоди щодо спрощення процедур торгівлі в рамках СОТ, щоб інтенсифікувати торгові обміни з іншими державами БРІКС, які вже провели ратифікацію зазначеного документа. Інші питання, такі як фінансування розвитку і проблеми миру і безпеки, матимуть для ПАР дещо менше значення, ніж проблеми реанімації стійкого економічного зростання.

QHA: Спасибі за інтерв'ю!

Спілкувався Роман Кот

QHA