КИЇВ (QHA) -

Співзасновник і координатор громадської організації «Крим-SOS» Таміла Ташева, а також адвокат Едем Семедляєв розповіли журналістці Євгенії Андреюк в ефірі Радіо Hayat деталі ситуації, яка сталася з кримчанином Ренатом Параламовим. В його будинку 13 вересня силовики провели обшук, після чого відвезли в невідомому напрямку. Пізніше Рената знайшли зі слідами тортур і доправили в лікарню.

Радіо Hayat: Як зараз почувається Ренат?

Едем Семедляєв: На щастя, він себе почуває набагато краще. Відтоді, як хлопці знайшли його на автовокзалі, він трохи відновився, але наслідки від тортур електричним струмом так швидко не проходять, йому необхідна серйозна реабілітація. І ми зараз думаємо, де йому цю реабілітацію пройти, як краще обстежити його здоров'я.

Радіо Hayat: Чи намагалися Ви вже подавати скаргу на дії співробітників ФСБ, і чи є якісь результати від цього? І які результати медичної експертизи Ви отримали?

Едем Семедляєв: Скарги на дії тих, хто вкрав Рената, звісно ж, ми подали. Швидких результатів ми не чекаємо, бо влада буде думати, що ж їй відповісти.

Судмедекспертизу Ренат пройшов наступного дня, але на неї ми також не розраховуємо. Спочатку його оглядав якийсь лікар, після чого вийшов начальник і сказав, що проводитиме огляд сам. І відбувалося це так: «А, тут невеличкі синці, і уколів я взагалі не бачу». Тому ми можемо вже припустити, яка буде експертиза.

Радіо Hayat: Таміло, Ви у своїй організації займаєтеся збором і систематизацією насильницьких зникнень і викрадень. Наскільки цей випадок, який стався з Ренатом, вписується в усі інші? Це окремий випадок, або це вже системна практика силових структур у Криму?

Таміла Ташева: Якщо говорити про насильницькі викрадення, то до таких викрадень відносяться ті, коли до них мають відношення представники державної влади або підконтрольні їм структури. Якщо говорити про викрадення Рената Параламова, коли не було відомо, де він перебуває протягом доби, то це можна кваліфікувати як насильницьке викрадення. Тому що не було відомо, де він знаходиться, що до нього застосовується, родичі не були сповіщені про те, що він перебуває на території ФСБ, і що до нього застосовуються тортури.

Звісно, після того, як він був знайдений, справу потрібно перекваліфікувати за іншою статтею, проте спочатку слід говорити про ці факти. І коли ми робили свій звіт по насильницькі викрадення, який презентували у березні 2017 року, то ми говорили, що були факти насильницьких викрадань, коли через кілька днів люди були знайдені або їх відпустили, але факт викрадення був зафіксований.

Тому, мені здається, дуже правильним буде як з потерпілої сторони, так і з боку юристів і правозахисників звертатися до робочої групи ООН з насильницьких викрадань, і також до комітету проти катувань та нелюдського поводження.

Радіо Hayat: Едеме, як Ви гадаєте, якщо б не було такої негайної реакції з Вашого боку і з боку журналістів, могла б ця справа обернутися іншакше?

Едем Семедляєв: Звісно ж, на такі випадки необхідно реагувати відразу як громадськості, так і журналістам. Я вважаю, що тільки це може допомогти. Хоча для спецслужб нема різниці, бо та версія, яку вони зараз вибудовують, — це версія для божевільних, напевно. Вони кажуть, що він спокійно покинув ФСБ, а ввечері прийшов сам і добровільно там перебував. Тобто, виходить, що ФСБ це зала очікування або готель, куди може добровільно прийти будь-яка людина і там переночувати.

Радіо Hayat: За останні кілька місяців ми з жахом спостерігаємо подібні випадки викрадень. У квітні була викрадена Абібе Решатова, багатодітна мати — їй одягли мішок на голову і допитували. У березні було схоже викрадення Еміля Мухтеремова, якого вивезли в поле і сказали, щоб він копав яму. Пару місяців назад було викрадення Петра Бородіна з такою ж історією. Крім цього, є випадки погроз і вербування на кордоні.

Що Ви, як адвокат і правозахисник можете порадити? Які є засоби захисту, що можна порадити людям, якщо їх посадили в машину, якщо до них прийшли додому, якщо їх викликають на допит?

Едем Семедляєв: У кожного кримчанина на сьогодні має бути контакт якогось адвоката, якому він довіряє і з яким може зідзвонитися вдень і вночі. Якщо таке сталося, необхідно відразу зв'язатися з адвокатами, і надати цим випадкам розголосу. Лише розголос — це імунітет. Тому що ці тортури мають під собою певну мету: або це схиляння до співпраці, або підписання неправдивих документів. І лише розголос зможе вберегти від цього. Адже якщо йти на поводу у спецслужб, співпрацювати з ними, здавати своїх близьких і знайомих, наговорювати на себе, то це призведе до плачевних результатів. І в якийсь момент буде пізно про це заявляти.

Джерело: Радіо Hayat

QHA