КИЇВ (QHA) -

Перший своєрідний хіт-парад головних подій у нашій студії озвучив політичний експерт Борис Беспалий.

Радіо Hayat: Борисе Яковичу, ви тричі були народним обранцем, тож політичну кухню знаєте добре, аби виділити головне від другорядного. І яке, на вашу думку, перше загальне враження від минулого тижня. Він був насичений?

Борис Беспалий: Надзвичайно, бо вмістив у себе стільки подій, яких би в інший період може вистачило б на цілий місяць. Чи то зима бурхливо фінішує, чи весна розганяється на старті. Останнім тижнем їх, подій, — як і снігу, з перебором, у тому сенсі, що деякі зайві. Гадаю, що погодну аномалію, яка не залежить від людей, нумерувати не варто. Отже переходжу до власної, комусь може здатися, що дещо — суб’єктивної сімки резонансних подій останньої декади.

1. Дуже важливою, особливо для аудіторії агенції “Кримські новини” та Радіо “HAYAT” стала Постанова нашого парламенту, яка була ухвалена у перший день календарної весни — «Про Звернення Верховної Ради України до міжнародного співтовариства у зв’язку із незаконною підготовкою виборів Президента Російської Федерації (18.03.2018 року) у Криму. Декому може здатися, що вона має лише ритуально-пропагандистське значення, однак я переконаний, що цей документ містить у собі й важливе правове навантаження. Важливо, що рішення ухвалено вчасно. До 18 числа час ще є, аби законодавці інших країн встигли відреагувати. Пропонується не визнати результати виборів, не визнати легітимність Путіна. Щоправда, тоді ніби-то визнається стара влада, але зовсім не дії старого–новогоновообраного президента.

Певним чином, це для наших закордонних партнерів стане перевіркою на вошивість, з нюансом — не хто саме відвідає чергову інавгурацію, а чи відвідають її взагалі?

Також доточне до кримського питання й постанова зі Зверненням до парламентів світу із закликом засудити політичні репресії проти українців та кримських татар, яку Верховна Рада ухвалила того ж дня.

2. Найбільш важлива подія у сфері економіки (точніше — міжнародного господарського права) відбулася 28 лютого, коли  Стокгольмський арбітраж зобов'язав ПАТ "Газпром" доплатити НАК "Нафтогаз України" 4,63 млрд доларів за недопостачання узгоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох арбітражних суперечок на поставку і транзит газу "Газпром" має доплатити "Нафтогазу" 2,56 млрд доларів. Рішення арбітражу зі Скандинавії, безумовно, буде мати довготривалий ефект і робить нас все більш самостійним у своїй енергетичній політиці.

Зрозуміло, що тепер Кремль буде активізувати зусилля з реалізації планів збудови “Північного потоку — 2”. Тож є питання до наших німецьких партнерів, адже їхня участь в цьому проекті можна сприймати, як своєрідні санкції проти України.

3Прес-конференції Президента України відбуваються у нас не так часто. Тому нинішнє спілкування Порошенка з представниками ЗМІ я б теж виділив.

Президент очікує від парламенту важливих рішень з кадрових питань щодо призначення Голови Національного банку, членів Центральної виборчої комісії, доукомплектування Конституційного Суду. І тут з ним можна погодитись, як і з самокритичною оцінкою Глави держави соціального стану пересічних українців.

Зазначу, що серед моїх однодумців обговорювали президентську пропозицію — «заякорити» в Конституції європейську та євроатлантичну інтеграцію. При всьому тому, що курс на Європу — безальтернативний, прагнення ж зафіксувати у Преамбулі до Конституції наше майбутнє членство в Євросоюзі та НАТО можна за формою оцінювати як холопство, бо посилання на закордонних опікунів в Основному законі країни ззовні сприймається як антисамостійність.

4. 28 лютого Президентом України внесено Проект Закону про національну безпеку України, в якому статтею третьою визначаються фундаментальні національні інтереси України. Закон, у разі його ухвалення, можна розглядати як дієве доповнення нещодавно ухваленого закону про Донбас.

Щоправда стаття 12-та законопроекту, де означений склад сектору безпеки і оборони, констатує:

— Сектор безпеки і оборони України складається з чотирьох взаємопов'язаних складових: сили безпеки; сили оборони; оборонно-промисловий комплекс; громадяни та громадські об'єднання, які добровільно беруть участь у забезпеченні національної безпеки.

Отже мої попередні публікації у пресі щодо національних дружин в контексті бунту силовиків та побоювань президента, виявились актуальними. Адже у країнах з іншою правовою культурою така формула може й коректна, з нашою буквалістикою — контрпродуктивна і конфліктна.

5. 1 березня у 1-му читанні ухвалено законопроект № 7440 “Про Вищий антикорупційний суд”. Звертаю увагу — не систему антикорупційних судів, а лише один — Вищий антикорупційний, бо й той не завантажений.

Наведу деякі цифри. “Тематичних” проваджень наразі — 461, до суду за час роботи НАБУ (від 6 квітня 2015 року) скеровано лише 97 справ (149 обвинувачених), вироків (не всі набули законної сили) — 21, з них тільки 6 (стосовно 11 обвинувачених) до позбавлення волі.

Або ще один момент. У конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду українська Громадська рада доброчесності замінюється Громадською радою міжнародних експертів. Тобто, маємо розгалуження інструментарію. А інструментом — тією ж сокирою — можна дрова рубати, а можна — голови.

6. Пропозицію щодо створення Міністерства у справах ветеранів можна розглядати по-різному. Якщо посилиться турбота про ветеранів — це добре.

Але хіба для цього не достатньо існуючих структур? Адже кожна структура передбачає витрати з бюджету на утримання чиновницького апарату.

7. В останній день зими Голова Верховної Ради України Андрій Парубій і Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман презентували Дорожню карту із 57 законопроектів, які стосуються зобов’язань щодо співпраці з Європейським Союзом. Цим заходом я б завершив перелік сімох подій тижня, принципово залишивши за бортом як послання Путіна Федеральним зборам Росії, як і московську прес-конференцію зрадника Януковича.

Занотовував Олександр Воронін, журналіст Радіо “HAYAT

P.S. Звичайно, поза оглядом нашого експерта залишилась ліквідація наметового містечка біля українського парламенту, оскільки цю операцію “силовики” провели вранці у суботу, вже після ефіру Бориса Беспалого.

QHA