КИЇВ (QHA) -

Нардеп України трьох скликань, консультант програми USAIDS РАДА Борис Беспалий розповів в ефірі Радіо Hayat про спробу затримання Саакашвілі, ситуацію довкола звільнення Соболєва з посади очільника комітету з протидії корупції та продовження мораторію на продаж землі.

Радіо Hayat: Як би ви прокоментували ситуацію зі спробою затримання Саакашвілі?

Борис Беспалий: Вся ця історія з Саакашвілі нагадала мені один з фільмів дитинства – «Фантомас». Був невловимий Фантомас і  комісар Жюв. Мені це нагадує цю клоунаду з Фантомасом. Я не думаю, що цю ситуацію треба сприймати як справжній конфлікт, це просто клоунада, можливо, розіграна для того, щоб відволікти суспільну увагу. Цього тижня треба було дивитися не довкола парламенту, а в парламент.  Прийняли не дуже популярне рішення про встановлення депутатських зарплат на рівні міністрів, чого ніде в світі немає, якщо я не помиляюся.

Яка була потреба заганяти бюджетний процес в ніч? Діляться народні гроші, мільярди. Інші грошові потоки розподілялися на цьому тижні, а народ дивився, як літає Карлсон на канаті, дурники бігають, не можуть його спіймати. Але для держави це трагедія, коли на такому рівні відбувається дешевий фарс .

Радіо Hayat: Є така версія, що Саакашвілі перебуває у таємній змові з очільником нашої держави - зі своїм колишнім однокурсником, віднімаючи бали у Тимошенко.

Борис Беспалий: Балів у Тимошенко він не віднімає. Сам він балотуватися не може, бо не є громадянином України. Відволікається увага – це точно, тому що насправді в Україні сьогодні в персональному вимірі на топ-рівні є два політики, які можуть розглядатися як кандидати на президентських виборах,  – це дійсно Юлія Тимошенко і Петро Порошенко. Хто з ким в змові? Була конспірологічна версія про те, що Саакашвілі бере гроші в Курченка. Як на мене, не така велика різниця, де він фінансується, тому що діє він так, ніби дійсно бере гроші у Курченка. З іншого боку, діє він так, ніби дійсно знаходиться спецпорученцем у президента для того, щоб викликати різні речі. Коли Саакашвілі призначали головою Одеської облдержадміністрації, у всіх була ейфорія, а я в ефірі «112 каналу»  казав: «Ми ще побачимо, чи це інвестиційний магніт, чи збанкрутілий магнат». Я думаю, відповідь ми на сьогодні маємо.

Як на мене, звання президента потребує від нього більшої відповідальності.

Генеральний прокурор у Верховній Раді говорить, що через день він буде доставлений. Через день мало відбуватися дві події: або Саакашвілі мав бути затриманий, або Генеральний прокурор мав подати у відставку. Оскільки не трапилося першого, то я чекаю другого.

Я Юрія Віталійовича як мужню, сміливу людину поважаю. Його невідповідність цій посаді з самого початку настільки кричуща, що питання є тільки у тих, хто його на цю посаду рекомендував і призначив. Коли він кричить на Майдані «Банду геть!», він виглядає переконливіше.  Генеральний прокурор, крім всього іншого, має цілу низку суто процесуальних дій. Це юридичні дії, які має здійснювати юрист.

Радіо Hayat: Чи є у нього шанси очолити партію нового типу?

Борис Беспалий: Юрій Віталійович сильний в публічній частині, він двічі очолював президентські списки – на виборах 2014 року список БПП Порошенка та «Наша Україна – Народна Самооборона» Ющенка у 2007 році. Власні його проекти не набували такого розмаху. Мабуть, його політична позиція – це обличчя якоїсь системи, але не організатор такого масштабу. Але зараз, з такою репутацією, я боюся, як би у нього не вийшло, як з Яценюком: ким завгодно можна призначити, але ніким обрати.

Радіо Hayat: Скоро в Росії президентські вибори. Ступінь підтримки влади у наших сусідів дійсно великий.

Борис Беспалий: Справа не тільки в Путіні. Росія – це 100 мільйонів путіних, якщо не більше. Це агресивна держава, яка хоче нас підкорити, від якої нам дуже складно захищатися, вся її історія – це історія захоплень, територіальних розширень.

2018 рік для нас буде роком випробувань. Що зараз стримує Росію від більш агресивних політиків? Я бачу два глобальні фактори. По-перше, президентські вибори. Не зовсім час. Другий фактор в тому, що Росія є господарем Чемпіонату світу з футболу 2018 року. Вони б не хотіли такого конфузу, як вийшло з московською олімпіадою.

Зараз буде 9 травня, вони влаштують чергове «побєдобєсіє», розкажуть, що війна на Донбасі триває довше, ніж Велика вітчизняна. Можуть розкрутити чергову історію, наслідком якої може бути серйозне загострення ситуації, аж до спроб включити Донбас подібно до Криму до складу РФ.

Головна подія, яка зараз відбувається, - це війна. Головні герої – всі ті, хто докладає зусиль, щоб це стримувати. Про це не можна забувати. Але ми не можемо весь час на них покладатися.

Головний недолік нашої влади в тому, що вона не консолідує, не об’єднує сьогодні Україну перед загрозою агресії. Це надзвичайно сумно, небезпечно і ризиковано. 

Друге, що потрібно зробити, - це мобілізувати світову громадськість. Щодо ситуації в Криму час від часу відбувається слухання на дуже високому рівні, подання до міжнародних судів. Це дуже важливо, щоб міжнародна увага була прикута. Але від того Крим звільнений не буде. Тобто нам треба шукати ті шляхи і методи, які дозволять нам відновити українську владу на всіх українських територіях. Для цього нам потрібна велика єдність і згуртованість. У мене таке враження, що десь на комфортабельній яхті, на якихось островах пливе наша влада, а десь в дірявих човнах всі інші ми борсаємося. Я не думаю, що така ситуація є нормальною.

Радіо Hayat: Я так розумію, що в ідеологічному сенсі дострокові вибори потрібні тоді, коли суспільство стало більш грамотним, ніж ті люди, які їх представляють.

Борис Беспалий: Коли є розрив в позиціях.

Радіо Hayat: Я переконаний, що нова Рада, якщо вона буде обрана спонтанно, буде ще гіршою за складом.

Борис Беспалий: Така можливість існує. Навіть якщо прийдуть такі самі, то це їм урок: за погану роботу виганяють.

Радіо Hayat: Пана Єгора Соболєва, який очолював антикорупційний комітет, звільнили через його занадто активну політичну діяльність.

Борис Беспалий: Ситуація з Соболєвим прозора, як сльоза дитини. Це чиста політична розправа. Я висловлюю підтримку Єгора Соболєва. Багато людей були налаштовані мужньо, сміливо до парламенту, коли вони потрапили в парламент, затихли або перефарбувалися. Тут до нього питань немає, за це його і зняли, що він щиро обстоює ці інтереси.

Чи належно він виконував повноваження голови комітету? На мій погляд, дуже багато посадовців у парламенті з числа депутатів погано виконують свої обов’язки, але чомусь для розправи вибрали тільки Соболєва. Хоча, на мій погляд, він би міг діяти ефективніше як голова комітету.

Радіо Hayat: Чи є якісь шляхи для самозахисту Єгора Соболєва?

Борис Беспалий: Я думаю, якщо у депутатів є певна політична воля щось зробити, ніякий регламент цьому не повинен перешкоджати. У даному випадку це була політична воля депутатської більшості розправитися з неслухняним, непокірним депутатом. Процедурно вони мали право це зробити, за сутністю це політична розправа.

Радіо Hayat: 7 грудня було два голосування приблизно з однаковим результатом. Приблизно стільки ж людей, які позбавили Соболєва права очолювати профільний комітет, продовжили мораторій на продаж землі.

Борис Беспалий: У 2005 році це зробили за ідейною ініціативою соціаліста Василя Цушка. У нашій українській традиції є власність на землю. Всі ті закони про ринок землі, які я бачив, напряму містять одну норму, яка дозволяє розкрасти землю серед так званих олігархів, агробаронів. Там передбачається власність юридичних осіб. Один бізнесмен Порошенко має близько 100 юридичних осіб, з них половина аграрного профілю. Є обмеження для фізичної особи, але ця людина може утворити 100 юридичних осіб, на кожну отримати землю, тоді земля буде монополізована кількома людьми. Обов’язковою умовою має бути: ніякої власності юридичних осіб, обмеження в одні руки. Я думаю, що на цій стадії земля має бути тільки власністю українських громадян. 

Джерело: Радіо Hayat

QHA