КИЇВ (QHA) -

Законопроект №6240 надасть право переселенцям і трудовим мігрантам брати участь у місцевих виборах. Про це у студії радіо Hayat розповіли Надія Пашкова, координатор проектів Міжнародної фундації виборчих систем, та Муслім Умерогли, переселенець, який був обличчям інформаційної кампанії, що лобіює законопроект.

Ніна Тараруєва: Розкажіть, в чому полягає суть цього законопроекту і для чого він потрібен?

Надія Пашкова: Після окупації Криму і після військового конфлікту на Донбасі ми маємо майже 1,5 мільйони внутрішньо переміщених осіб на території вільної України. Проте ці громадяни не можуть реалізовувати одне з головних конституційних прав — брати участь у місцевих виборах. Також вони не можуть обирати депутатів-мажоритарників в тих округах, де вони зараз перебувають.

Цей законопроект стосується не тільки внутрішньо переміщених осіб, які не можуть голосувати, а також трудових мігрантів. Наприклад, колишні мешканці Рівного, Житомира чи інших міст приїхали до Києва на роботу, винаймають тут житло, проте не прописані, але вже нічого спільного не мають зі своїми містами. Виходить, що вони на вибори мають їхати до тих міст, де вони прописані, а який в цьому сенс, якщо вони вже не знають ні кандидатів, ні ситуації, яка там складається? Вони вже не можуть впливати на місцевий розвиток, адже фактично проживають у Києві. Ці люди якраз бачать своє майбутнє у новому місті, тому хочуть впливати на ситуацію вже в ньому.

Ніна Тараруєва: Що пропонує законопроект № 6240?

Надія Пашкова: Просто змінюється місце голосування виборча адреса. І виборча адреса може змінитися на декількох підставах. Але змінювати її можна буде не пізніше, ніж на п’ятий день від початку виборчого процесу. Тобто оголосили про початок виборчої кампанії — і дається п’ять днів на зміну виборчої адреси. Це пов’язано з тим, щоб унеможливити так званий «виборчий туризм», і щоб ті люди, які хочуть голосувати, робили свій вибір свідомо. Якщо вони бачать своє майбутнє в новому місці проживання  вони можуть змінити свою виборчу адресу. І не тільки коли починається виборчий процес, це можна зробити з того самого моменту, як вони переїхали в нову громаду, в якій планують жити довго.

Едуард Куций: Чи немає якогось опору від старожилів, які невдоволені тим, що нові люди або переселенці братимуть участь у виборах нової влади?

Надія Пашкова: На жаль, цей опір є. Але це залежить від досвіду, від сталості чи якихось традицій цієї громади. Проте люди повинні розуміти, що коли закінчаться конфліктні ситуації, не всі громадяни повернуться на ті території, де вони раніше проживали. Тобто де-факто вони вже є жителями нової громади, їх лише треба туди інтегрувати. І реалізація виборчих прав допоможе зняти це напруження і сприятиме спільній інтеграції.

Ніна Тараруєва: Цей законопроект був зареєстрований ще в середині травня. Проте він досі не перейшов на розгляд. З чим це пов’язано?

Надія Пашкова: Три місяці це не такий критичний термін, бо в нас є законопроекти, які зареєстровані чотири місяці тому, і досі не розглядаються. Не так все швидко йде, як хотілося б, але в нас ще є час до виборів ще два роки. Тому ми сподіваємося, що через рік цей законопроект буде прийнятий, і буде ще достатньо часу, щоб зробити інформаційну кампанію, щоб навчити виборчі комісії, органи державного реєстру виборців, щоб ця вся процедура нормально відбулася.

Законопроект був розроблений разом із громадськими організаціями, такими як «Група впливу» та «Опора», експерти нашої організації також долучалися до розробки цього законопроекту. Коли цей закон був зареєстрований, наша організація разом з «Опорою» та «Впливом» поїхали по регіонах, щоб його презентувати та дізнатися, що про нього думають як самі переселенці, так і члени виборчої комісії на місцях.

Ніна Тараруєва: Завтра відбуватиметься прес-сніданок, на якому Ви будете ознайомлювати пресу з нюансами цього законопроекту. Чи проводили Ви в інших містах таку розлогу інформаційну кампанію, як у Києві?

Надія Пашкова: В нас був великий упор на Київ, тому що тут дуже велика кількість переселенців, також ми зробили ставку на Донбас, тому що, згідно зі статистикою, там проживає внутрішньо переміщених осіб більше, ніж в інших регіонах країни. Всього ми розмістили 29 білбордів на Донбасі, 35  у Києві, і 30 метролайтів.

Є певний перелік документів, на підставі яких змінюється виборча адреса.

— Договір про оренду житла;

— Документ, виданий органами місцевого самоврядування, який засвідчує, що ви здійснюєте підприємницьку діяльність у цьому місці;

— Документ, який засвідчує право власності на житло, придбане на цій території;

— Довідка про сімейні відносини, якщо ви одружені/заміжні з людиною, яка має прописку в цій громаді;

— Документ, який підтверджує, що ви здійснюєте догляд за людиною престарілою, або тією, яка потребує медичного догляду;

— Для внутрішньо переміщених осіб довідка внутрішньо переміщеної особи.

Тобто потрібно написати заяви і надати додаткові документи, які підтверджують факт того, що ви належите до цієї громади.

Ніна Тараруєва: Мусліме, чому для тебе, як для переселенця, важливим є прийняття законопроекту №6240?

Муслім Умерогли: Для мене це важливо, тому що я живу вже четвертий рік у Києві. Я переїхав після того, як на моєму рідному півострові відбулася анексія, і я вирішив, що жити в тих умовах я не хочу і не можу.

Ніна Тараруєва: Чому тобі важливо впливати на ситуацію у Києві та мати право вибору місцевої влади?

Муслім Умерогли: Для мене це важливо, адже голосувати у Криму я не можу, і відтепер я пов’язую своє життя з Києвом. Отже, я вважаю, що маю право брати участь у формуванні місцевих органів самоврядування.

Ніна Тараруєва: Які у Вас є прогнози щодо того, коли цей законопроект візьмуть до розгляду?

Надія Пашкова: Зараз розпочався новий сесійний період, і ми будемо робити все можливе і неможливе, щоб включити цей законопроект до порядку денного. Він уже отримав схвальну оцінку науково-експертного відділу, також хорошу рекомендацію від Комітету прав людини. Зараз його розглядає Комітет правосуддя Руслана Князевича, і тут є невеличка затримка. Ми розуміємо, що в країні є інші пріоритети, але ми хочемо сказати, що затягувати з цим законопроектом не можна, адже ми з кожним днем наближаємося до виборів. Тому ми пишемо листи до цього Комітету, намагаємося зустрітися з його членами, доносимо до них суть законопроекту, тому що не всі депутати ще знайомі з текстом проекту цього закону. І ми будемо тримати цю тему на достатньо високому рівні.

Едуард Куций: Якби цей законопроект був винесений у сесійну залу на даний момент, яка б, на Вашу думку, в нього була підтримка депутатів?

Надія Пашкова: Я не впевнена, що зараз він би знайшов велику підтримку, адже це питання дуже заполітизоване. Це пов’язано з тим, що в нас дуже багато депутатів-мажоритарників, які працюють з тим чи іншим округом, і знають, яка в них є підтримка на окрузі. Вони розуміють, що приїхала нова кількість людей, які є зовсім незрозумілим для них електоратом. Тому їм легше зберегти той статус-кво, який був раніше, щоб працювати так, як працювалося раніше.

Але ми намагаємося донести до них, що ситуація змінилася, і змінилася назавжди. І чим більше вони ігноруватимуть питання внутрішньо переміщених осіб, тим більше потім буде напруги. 

QHA