КИЇВ (QHA) -

Еміль Курбедінов — один із затребуваних кримських адвокатів. Вивчивши російське право у Кубанському університеті, до окупації Криму кілька років вів українську адвокатську практику. Події лютого 2014 року змусили Еміля продовжити практику в статусі російського адвоката, точніше правозахисника. Відмінна обізнаність в російському законодавстві стала його перевагою.

Останній раз ми зустрічалися за кілька днів до його арешту, в кінці січня цього року. Будучи звинуваченим у «поширенні екстремістських матеріалів», Еміль Курбедінов нітрохи не змінив своїх поглядів на захист прав політично переслідуваних активістів, журналістів і мусульман, за що і став одним з п'яти фіналістів правозахисної премії Front Line Defenders за 2017 рік.

Спіймати невловимого адвоката для інтерв'ю нам вдалося абсолютно випадково. «Тільки вам даю! А так сподівався, що не зловите», — сміється Курбедінов, вже стоячи під офісом редакції. Хоча і стомлений постійними поїздками, Еміль навіть у серйозній розмові не перестає жартувати.

У першій частині інтерв'ю з Емілем Курбедіновим йдеться про нещодавні затримання у Криму, про незламність духу кримських татар, а також про номінацію на премію, яка, за словами адвоката, стала заслугою всього кримськотатарського народу.

QHA: 18 травня траурний день для всього кримськотатарського народу. У Криму цей день не обійшовся без затримань. Найабсурднішим, напевно, став випадок, коли в Бахчисараї поліція підігнала машину до стіни з меморіальною дошкою, щоб люди не змогли покласти квіти. Навіщо це робиться?

Еміль Курбедінов: Я півдня провів у суді і про багатьох затриманнях дізнався з соцмереж. Я навіть не знаю, як це назвати... Росія дуже сильно помиляється в тому, що вона блокує цей важливий для кримських татар день. Це фатальний крок. Я думаю, що з кожним роком, незважаючи на такі заборони, все більше і більше кримських татар виходитимуть в цей день. З одного боку, влада не хоче політизувати 18 травня, а з іншого сама ж штовхає на ці рейки. Вона каже адвокатам не політизувати процес, але сама це робить. Абсолютна суперечність в усьому!

Вони прийшли до Криму з певними шаблонами. Так, начальником ФСБ у Криму став колишній начальник ФСБ Татарстану або Башкортостану Паладин. Він прийшов приміряти на Крим ту матрицю, яку вони вже налагодили в Росії. Але вони не врахували менталітет кримськотатарського народу. Наприклад, у справі «севастопольської четвірки» слідчі представили двадцять свідків звинувачення з-поміж кримських татар. А коли почалися судові засідання, вісімнадцять з них просто відмовилися свідчити проти цих хлопців. Це був повний розгром. Тепер вони не знають, що робити. Конвеєр не заводиться.

QHA: Однак суди йдуть і в релігійних справах, і у політичних...

Еміль Курбедінов: Я не раз говорив, що наш народ поділять на дві сфери. Перша  кримські татари, що повністю дотримуються ісламу, які будуть переведені в категорію терористів. А хто більш світський, зокрема і члени Меджлісу, потраплять до категорії екстремістів. Так воно і стало. Слід розуміти, що мета одна: переслідувати тих, хто не згоден з позицією Росії у Криму, переслідувати тих, хто не боїться висловлювати свою точку зору з приводу того, що відбувається. Законодавство Росії у сфері екстремізму, мирних зібрань  це інструмент переслідування, а не боротьби з тероризмом.

Я справді вважаю, і не тільки я, що ті законодавчі блоки, які Росія приймає останнім часом, націлені на утримання влади певним колом людей. Практично всі закони і дії спрямовані на те, щоб тримати суспільство під максимальним тиском.

Ви уявляєте, скільки таких справ у Росії? Мені деякі в'язні, які в камерах роки два, розповідають, що через ці камери проходять десятки людей, зокрема і мусульман. Про них взагалі ніхто не говорить. Дають 18-20 років і відправляють по етапу. І так по колу. Багато хто взагалі дивується тому, що ми щось говоримо, якось чинимо опір ...

QHA: Мустафа Джемілєв зазначає, що за три роки ув Криму відбулося мало не тисячу обшуків, частину з яких не зафіксована. У Вас є такі цифри?

Еміль Курбедінов: Не рахував, але до мене і моїх колег доходила достовірна інформація, що ось у таких-то людей пройшов обшук, але вони говорити про це не хочуть, побоюючись за життя. Дійсно, багато людей мовчить.

QHA: Отже, все-таки залякали?

Еміль Курбедінов: Я так не вважаю. Тут головне — не кількість, а те, що є ті, хто не мовчить. Я, навпаки, бачу, що серце народу забилося за ці останні два роки. Що вже приховувати, всі забули старі образи і об'єдналися заради спільної мети. Ось це видно. Я думаю, такі почуття не тільки у мене.

QHA: Захищаючи права переслідуваних мусульман, Ви також опинялися на їхньому місці — 10 діб адміністративного арешту за «поширення екстремістських матеріалів».

Еміль Курбедінов: Ми і одного відсотка не відсиділи від того, скільки інші хлопці. Але тут питання в тому, що ніхто з нас не повинен там перебувати ані години. Це посил тим, хто нас садить: ми будемо зустрічати цих людей, і ми все одно будемо радіти життю!

QHA: Це не вплинуло на Вашу правозахисну роботу?

Еміль Курбедінов: Тиск посилюється. Ми не бачимо, що десь з'явився істотний просвіт. Стало більше справ... Одне 18 травня нам принесе, напевно, близько двадцяти (!) справ, які треба буде пройти на національному рівні і потім передавати в міжнародні інстанції.

QHA: Ви стали одним з п'яти фіналістів у номінації на щорічну правозахисну премію Front Line Defenders. 26 травня стане відомий переможець. Що Ви відчули, коли дізналися, що номіновані?

Еміль Курбедінов: Для мене це було сюрпризом. Я не очікував. Розцінюю це як визнання роботи всіх адвокатів і правозахисників у Криму. Я скажу банальні слова, але ця премія не моя. Ця премія — всіх тих людей, які ходять на суди, які борються. Це наша загальна премія!

Якоїсь мірі це політична номінація, з метою показати тому чи іншому режиму, що доля правозахисників — під контролем міжнародної спільноти.

(Далі буде)

Спілкувалася Медіне Аєдінова

QHA