Київ (QHA) -

Агенство «Кримські новини» поспілкувалося з експертом Міжнародної продовольчої та сільськогосподарської організації ООН Андрієм Панкратовим щодо підсумків 2016-го року для українських виробників м’яса та перспектив на рік 2017-й. За словами експерта, цього року можливе незначне зростання цін на м’ясну продукцію. Цьому сприятимуть запровадження нової схеми сплати податків для виробників м’яса, а також скорочення поголів’я великої рогатої худоби.

QHA: Пане Андрію, 2016 року значно зросли ціни на яловичину. Наскільки це пов’язано з експортом з України?

Андрій Панкратов: Стосовно цін на яловичину необхідно зазначити, що помітне зростання було зафіксоване лише в оптових цінах (22%, грудень 2016 р. до грудня 2015 р.), але цей факт не відображує стан справ на ринку в цілому. Частково це зростання стало наслідком автоматичної корекції у відповідь на зміну податкового режиму для тваринників 2016 року (зменшення ПДВ, який залишався у сільгоспвиробника). В той же час роздрібні ціни таким же чином підняти не вдалося (вони зросли всього на 3%), що говорить саме про достатність пропозиції яловичини на внутрішньому ринку. Так, було зафіксоване зменшення виробництва і невеличке збільшення експорту у порівнянні з 2015 роком, але з іншого боку був відсутній вивіз до ВЕЗ «Крим» та спостерігалося зменшення внутрішнього попиту в цілому. Отже про нестачу м’яса поки що говорити не можна.

QHA: Які регіони є найперспективнішими для українських виробників яловичини?

А. Панкратов: Що стосується регіонів, сприятливих для виробництва яловичини, то тут не можна списувати жоден регіон, так само як і виділяти. Прибутковий бізнес, якщо говорити математичною мовою, це функція з багатьма змінними і розташування тут — це тільки один із чинників. Якщо ж говорити саме про розташування, то, безумовно, важливий легкий доступ до кормової бази і води, але не менш важливий легкий доступ і до ринків збуту.

QHA: Протягом останнього часу в Україні скорочується поголів’я великої рогатої худоби, в цьому контексті якими є перспективи українського тваринництва у цій сфері?

А. Панкратов: Скорочення поголів’я великої рогатої худоби має декілька причин і головні з них — недостатній попит на молоко і м’ясо, а також значна частина непрофесійного неефективного бізнесу. Близько 70% ВРХ утримується у господарствах населення. Те, що відбувається, це невідворотній процес еволюції ринку і знаходження балансу попиту і пропозиції. На мою думку, нічого тут робити не потрібно, окрім інформаційно-просвітньої підтримки та розвитку інфраструктури. Приклади ефективного і прибуткового виробництва є навіть у дуже складних умовах сьогодення і вони будуть завжди.

QHA: В якій мірі можливе заміщення яловичини свининою для українського споживача?

А. Панкратов: Всі види білкової їжі, і це не тільки м’ясо, об'єднані на споживчому рівні у єдину систему і є конкурентами один для одного. Доступність і ціна продуктів, традиції та релігійні погляди, навіть мода формують особливі картини популярності тих чи інших продуктів у різних місцях. При цьому ці картини змінюються, еволюціонують. Так, наприклад, в розвинутих країнах Заходу зараз іде тенденція заміщення червоного м’яса курятиною у прагненні споживачів до більш здорового харчування. До речі, Україна в цьому процесі навіть випередила деякі розвинені країни, хоча і з інших причин.

Що стосується свинини, то вона займає проміжне становище на полицях магазинів за ціною між яловичиною і курятиною, і таке саме становище в обсягах споживання в країні. Приблизна пропорція цих трьох видів м’яса у споживанні зараз складає 15:30:55 відповідно. Баланс, здається, склався, але він доволі легко може хитнутися в той чи інший бік не лише через зміну співвідношення цін, але й навіть завдяки рекламі.

QHA: На фоні значного зростання цін на свинину у світі українські експортери так і не змогли скористатися цим. В чому, на Вашу думку, полягає причина ?

А. Панкратов: Світова ціна на свинину (індекс FAO, грудень до грудня) зросла 2016 року на 18%, тоді як внутрішня ціна в Україні у доларовому еквіваленті впала на 5%. Така ситуація справді мала б сприяти експорту, але він скоротився з 27 тис. тонн 2015 року до 3 тис. тонн 2016 року. Серед головних причин, звісно, присутність в Україні африканської чуми свиней, що призвело до заборони поставок у деякі країни. Але разом з тим доводиться також констатувати те, що українським виробникам не вдалося швидко знайти заміну російському ринку, куди до 2016 року йшло 95% свинини вітчизняного виробництва. З 2016 року, нагадаю, Росія повністю припинила купувати в України деякі продукти, серед яких і м’ясо. Активно готуватись до цього треба було ще з 2015 року або навіть раніше, але в багатьох компаніях таких пріоритетів не ставилося.

QHA: Які фактори вплинуть на динаміку ціна на м'ясо в Україні 2017 року?

А. Панкратов: 2017 року на українському ринку м’яса з’явилося декілька нових важливих факторів. З одного боку, це зміна режиму оподаткування сільгоспвиробників, а також збільшення мінімальної зарплатні.

Ці фактори мали б сприяти підвищенню цін на м’ясо, хоча як перерозподіляться доходи населення — навряд чи знають навіть ті, хто прораховував підвищення мінімальної зарплатні. З іншого боку, маємо епізоотичні загрози по всіх фронтах вузликовий дерматит великої рогатої худоби, африканську чуму свиней і пташиний грип. Ці фактори можуть нести загрозу експорту, а також сприяти психологічному збільшенню реалізації тварин на забій, тобто короткостроковому збільшенню виробництва м’яса. Отже це потенційно негативні для цін фактори. В результаті маємо ситуацію невизначеності і декілька сценаріїв розвитку подій. Поки що ринок не робить різких рухів, стежить за ситуацією.

Загальний фон, який диктується балансом попиту і пропозиції, все ж таки сприятиме зростанню цін. Через зменшення поголів’я ВРХ і свиней виробництво м’яса ймовірно зменшиться, тоді як споживчий попит буде незмінним, або незначно зросте. Отже вперше за останні декілька років може скластися ситуація дефіциту внутрішньої пропозиції м’яса і створяться умови для зростання імпорту. Імпортуватися будуть в першу чергу дешеві види м’яса і субпродуктів курятини та свинини. Щодо свинини Україна має шанс знов перетворитися на нетто-імпортера.

Спілкувався Роман Кот

QHA