КИЇВ (QHA) -

Сьогодні автор трьох книг про гібридну агресію РФ, кандидат політичних наук, доцент НТУУ КПІ Євген Магда вчергове в гостях у QHA.

QHA: Євгене, ось і закінчився «європейський тиждень» у столиці. Після суботнього фіналу «Євробачення» в неділю, на тлі помітно покращилася погода, як кажуть спортсмени — був день догравання. До речі, на тематичній європейській прес-конференції в День Європи президент України процитував художній девіз видатного українського прозаїка Миколи Хвильового «Геть від Москви!». Скажіть, чому це гасло класика і 80 років по тому залишився актуальним?

Євген Магда: Напевно, річ у тім, що ми самі не усвідомлюємо того факту, що довго, дуже довго перебували у колоніальній залежності від Росії. Близькість мов, культури зіграли свою заколисуючу роль. При цьому «Геть від Москви!» прагнуло не одне покоління українців, але тільки 1991 року це гасло вдалося реалізувати де-юре, а в останні роки воно наповнюється реальним змістом.

QHA: Майже півтора десятиліття святкують в Україні День Європи. Скажіть, у порівнянні з 2003 роком — наскільки просунулася наша країна у своїх євроінтеграційних прагненнях? Чи не виявилися психологічні очікування занадто завищеними?

Є. Магда: Думаю, що святкування Дня Європи — хороший привід озирнутися на віхи нашого шляху до Європи. Для мене цей період час прощання з ілюзіями і розуміння того, що євроінтеграція для України не святкова прогулянка, а складний процес, що вимагає непростих і непопулярних рішень. Безвізовий режим, який почне працювати на початку червня для наших громадян, офіційна ратифікація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС реальні успіхи, досягнуті завдяки прийняттю рішень на державному рівні. Це, до речі, визнають і у Брюсселі.

QHA: Через сто років після виходу бестселера Освальда Шпенглера «Занепад Європи» євроскептицизм знову оселився на континенті. В контексті міграційної кризи, чи не відмовиться Європа від своїх демократичних завоювань? І чи не вийде так, що ми вскочили на підніжку європейського кур'єра в той момент, коли він буде летітиме під укіс?

Є. Магда: Прогнозувати сьогодні долю ЄС — справа невдячна. Європейський Союз після Brexit переживає не найкращий період у своїй історії. Однак альтернативи впровадженню європейських цінностей в життя українського суспільства, на мій погляд, просто не існує.

QHA: Треба будувати Європу не тільки в країні, але і в собі. Чи є якісь ментальні труднощі і стереотипи минулого, які заважають українцям відчувати себе європейцями?

Є. Магда: У мене немає жодних підстав вважати, ніби ми з Вами — європейці другого або третього сорту. Якщо є обмеження, то вони пов'язані з неефективністю дій представників нашої влади, що зазвичай пориваються стверджувати про прихильність європейським цінностям, але насправді думають переважно про свої інтереси.

QHA: На нашому шляху до Європи — з якими країнами нам треба взаємодіяти в першу чергу, щоб шлях цей був не таким болісним і довгим? З ким із неєвропейських країн також необхідно пріоритетно співпрацювати?

Є. Магда: Переконаний, що нам стане у пригоді досвід постсоціалістичних держав Центральної Європи, більшість із яких успішно подолали спадщину свого минулого. Але і просто чекати «європейської милості» не варто, дорогу до Європи подужає той, хто йде, вірніше хто здійснює перетворення всередині країни. Шукати обхідні шляхи не варто, оскільки ЄС — найбільше об'єднання не тільки на континенті, а й у світі.

QHA: Які можуть бути ефективні механізми PR-у країни та її народу за кордоном? Чим привабити туристів?

Є. Магда: В першу чергу ми повинні перестати переконувати Європу і світ, що є найбільшою континентальної проблемою, навпаки, варто наголошувати, що Україна є простором можливостей. Туристів можна залучати по-різному, але сьогодні, на мій погляд, значно важливіше організувати для громадян України тури для ознайомлення з життям у Європейському Союзі — це допоможе зрозуміти, навіщо нашій країні потрібна європейська інтеграція.

QHA: У контексті російської агресії та відкату Кремля в минуле, як Ви вважаєте, чи зберігається у наших північно-східних сусідів хоч якийсь шанс повернутися на шлях демократичного транзиту до європейських цінностей?

Є. Магда: Нічого не можна виключати, але боюся, що «жити в цю пору прекрасну вже не доведеться ні мені, ні тобі».

QHA: Візитівкою багатьох європейських країн є не тільки столиці. У нас же сувора централізація в минулому призводила до того, що багато ресурсів для розвитку зосереджувалися переважно у «головному місті країни», де працює і проживає начальство. В контексті курсу уряду Володимира Гройсмана на децентралізацію, чи може українська глибинка з часом стати такою ж привабливою?

Є. Магда: Процес децентралізації здатний забезпечити глибоку євроінтеграцію України, оскільки у Старому Світі заведено, щоб влада демонструвала свою спроможність на місцевому рівні, а не тільки на центральному. Напевно, в цьому на сьогодні і полягає одна з головних відмінностей між країнами ЄС і Україною.

QHA: Дякую за змістовні відповіді!

Спілкувався Олександр Воронін

ФОТО: інтернет

QHA