КИЇВ (QHA) -

Наступного тижня розпочинає роботу сьома сесія Верховної Ради України восьмого скликання. Вже четвертий рік поспіль життя країни і робота парламенту проходять в умовах фактичної війни з Росією, в умовах російської анексії Криму та окупації Донбасу. Ці реалії накладають відбиток і на характер роботи депутатів і урядовців. Про пріоритетні законопроекти з «кримським акцентом», про необхідність розглядати відновлення територіальної цілісності України комплексно, «через призму Криму», про взаємодію депутатів і неформальної «кримської» групи урядовців та про інші важливі речі в інтерв’ю агентству QHA розповів глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат фракції Блоку Петра Порошенка Рефат Чубаров.

QHA: Рефат-ага, наступного тижня стартує новий політичний сезон — починається сьома сесія Верховної Ради України. Які, на Вашу думку, пріоритетні законопроекти має прийняти парламент на цій сесії?

Рефат Чубаров: Парламент має певні законодавчі заборгованості, які переходять від попередньої сесії. Зокрема можна говорити про ті закони, які мають регулювати одну з болючих соціальних сфер — це охорона здоров’я, все що стосується реформування Міністерства охорони здоров’я і реконструкції цієї вкрай важливої для суспільства сфери. Це перше. Ще одні не менш, а може для нас ще більш болючі питання це питання, пов’язані з відновленням територіальної цілісності української держави, питаннями деокупації Криму.

Зараз дуже багато розмов та тверджень навколо законопроекту щодо стратегії деокупації Донбасу (законопроект «Про особливості державної політики з відновлення державного суверенітету на окупованих районах Донбасу»). Наприклад, що нібито Україну змушуватимуть приймати деякі рішення, які суспільством відкидаються, зокрема щодо надання особливого статусу ОРДЛО.

Ми зі свого боку, я маю на увазі себе і пана Мустафу Джемілєва, виходимо з того, і будемо на цьому наполягати, що не можуть прийматися рішення окремо щодо Донбасу і щодо Криму. Відновлення територіальної цілісності України має розглядатися як єдине питання, включно з відновленням суверенітету України над Кримським півостровом. Можно допустити якісь етапи, покрокові дії, але лише в рамках єдиного завдання, єдиної мети відновлення територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь.

QHA: Тобто, Ви хочете запропонувати включити в той законопроект, який буде вноситися до Ради, питання і по Криму зокрема?

Р. Чубаров: Я хочу сказати, що депутати поки що не ознайомлені з тим проектом, який підготовлений РНБОУ. Кілька днів тому лідер РНБО (Олександр Турчинов) повідомляв у пресі, що законопроект щодо реінтеграції Донбасу вже майже готовий. Але його остаточний текст ще ніхто не бачив. Тому зараз я говорю про те, що я особисто оцінюватиму цей законопроект винятково через призму Криму. Будь-які питання щодо будь-якої неконтрольованої території України мають бути обов’язково взаємопоєднані з тимчасово окупованим Кримом. Тобто ми не можемо розглядати окремо питання відновлення територіальної цілісності України. 

QHA: До речі, які законопроекти, безпосередньо пов’язані з кримськими питаннями, мають бути розглянути на цій сесії?

Р. Чубаров: Так, є низка законопроектів, які для нас всіх є вкрай актуальними. Ми робимо все для того, щоб наприкінці вересня Президент подав до Верховної Ради законопроект про внесення змін і доповнень до розділу Х Конституції України щодо Автономної Республіки Крим. Ми працюємо достатньо активно у складі Робочої групи.

Сподіваюся, що на цій сесії, яка розпочнеться на початку вересня, питання внесення змін до Конституції України щодо АРК буде розглянуте і проголосоване в першому читанні. Потім цей законопроект буде направлений до Конституційного суду. Якщо він там отримає схвалення, то вже наступної сесії, яка розпочнеться на початку 2018 року, його мають винести на голосування, коли вже буде потрібна конституційна більшість у 300 голосів.

QHA: Ви прогнозуєте легке проходження в Раді змін до Конституції щодо статусу АРК?

Р. Чубаров: Ми все зробимо для того, щоб вони були розглянуті і було прийняте позитивне рішення.

QHA: А щодо законопроектів, які регулюють питання статусу корінних народів?

Р. Чубаров: Законопроекти про статус кримськотатарського народу і про статус корінних народів — це також ті два питання, які є для нас серед головних завдань на цій сесії.

QHA: Днями Уряд призначив своїм представником у Верховній Раді Вадима Денисенка. На Вашу думку, як депутата, що має покращитися у взаємодії Ради і уряду? 

Р. Чубаров: В уряді вже помітні люди, які професійно обізнані у кримських справах. Це і пан Вадим Черниш, міністр з питань окупованих територій, його заступник Юсуф Куркчі, заступник міністра інформполітики Еміне Джепарова. І власне сам прем’єр Володимир Гройсман достатньо обізнаний у питаннях, пов’язаних із Кримом. Це показують наші зустрічі з ним, які відбувалися.

Що стосується пана Вадима Денисенка — він один з тих людей, які не просто обізнані у кримських справах, він знає Крим, він деякий час як журналіст працював у Криму. Я ще з ним не зустрічався після його призначення, але думаю, що є всі шанси, щоб навколо вирішення питань, пов’язаних із деокупацією Криму, такі енергійні люди, як Вадим Черниш, Борис Бабін, Ізет Гданов, який нещодавно був призначений першим заступником керівника представництва президента у Криму, і Вадим Денисенко, як представник уряду у Верховній Раді та інші, створили неформальну «кримську» професійну групу. А ми як депутати будемо їм допомагати.

QHA: Щодо політичних процесів в самому парламенті. У ЗМІ повідомлялось, що обговорюється варіант об’єднання фракцій БПП і Народного фронту. Чи Ви, як член фракції БПП, чули про такі процеси?

Р. Чубаров: Я це поки що це розцінюю на рівні пліток. Я не знаю про такі плани, зі мною ніхто нічого не обговорював. І я поки що не припускаю такого.

QHA: А чи доцільне таке об’єднання?

Р. Чубаров: Слухайте, я не хочу обговорювати ту інформацію, яку хтось вкидає. Ані доцільності такого об’єднання, ані передумов для нього я поки що не бачу.

QHA: Говорячи про політичний сезон в Україні, не можна не згадати про можливість активізації розгляду питань щодо деокупації Криму на міжнародному рівні. Заступник глави АП Костянтин Єлісєєв влітку побіжно сказав, що Україна має висунути нові ініціативи щодо деокупації Криму на сесії Генеральної асамблеї ООН у вересні. Чи є вже якась детальніша інформація щодо цих або інших ініціатив?

Р. Чубаров: Вчора заступник глави МЗС Олена Зеркаль повідомила, що Україна буде ставити питання на Радбезі ООН щодо невиконання Росією рішення Міжнародного суду ООН із запобіжних заходів за позовом України до РФ про порушення Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Всі інші ініціативи України, думаю, будуть озвучені у виступі президента України Петра Порошенка, який має намір виступити на Генеральній асамблеї у вересні.

Наразі я не надам детальнішої інформації, хоча зі свого боку ми теж висували різні пропозиції. Подивимось, що прийме професіональний пул дипломатів. Додам лише, що лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв також братиме участь у роботі ГА ООН у складі делегації разом із президентом Петром Порошенком.

Спілкувалася Тетяна Іваневич

QHA