КИЇВ (QHA) -

Журналіст Тарас Ібрагімов в ефірі Радіо Hayat розповів журналістці Євгенії Андреюк про те, як відбулося судове засідання у справі українського журналіста Миколи Семени.

Тарас Ібрагімов: Сьогодні (тобто вчора, 22 вересня, — ред.) Миколі Семені винесли вирок, і справа закінчена. Сам Микола іронічно висловився в коментарі, що, мовляв, спасибі хоч, що термін умовний, а не реальний.

Важко сказати, засмучений він чи ні. Можна припустити, що все ж засмучений, тому що людину засудили фактично ні за що, тому що дуже складно знайти якісь порушення у його статті та його діяльності. І сам Микола, і його адвокати неодноразово повторювали, що вони намагалися в ході судового розгляду зробити його публічною дискусією про статус Криму, коли в суді люди б говорили про те, законне це рішення або незаконне, які є точки зору. Але суд і звинувачення всіляко намагалися звести процес до технічних моментів. Вони неодноразово доводили авторство Семени, хоча Микола ніколи не заперечував, що саме він писав цю статтю про блокаду. Але вони все одно замовляли авторознавчі експертизи. Тобто суд зробив усе, щоб занурити цей процес у юридичну рутину, й аж ніяк не сперечатися про те, чий же Крим.

Радіо Hayat: Що вдалося в цьому процесі у самого Миколи та його адвокатів? Що було позитивного?

Тарас Ібрагімов: Позитивне те, що Микола отримав умовний термін. Дискусії не вийшло, і сам Микола дуже засмучений цим. У нього було прекрасне слово в дебатах, прекрасне заключне слово. Я поставив йому питання про те, навіщо він сперечається з обвинувачем, кажучи про міжнародні норми, посилаючись на підписані міждержавні договори, які були порушені. Він відповідав, що до останнього намагався спиратися на здоровий глузд і міжнародні норми права. Але було очевидно, що і держзвинувачення, і судді, якщо і розуміли, про що йде мова, то абсолютно не звертали на це уваги.

Найсумніше те, що йому заборонили професійну діяльність на певний термін. Поки що незрозуміло, що це значить, чи можна Семені буде надалі роздавати коментарі і висловлювати свою думку публічно.

Радіо Hayat: Наступного тижня буде винесений вирок Ільмі Умерову, і таким чином буде підбитий підсумок двом великим «сепаратистським» процесам. Як ти думаєш, чи будуть нові звинувачення за цією статтею, чи це були показові процеси?

Тарас Ібрагімов: Дуже складно судити, чи будуть ще процеси за цією статтею, але мені здається — вже досить навіть для тієї системи, яка спробувала цю статтю тут застосувати, і показати, що статус Криму — незаперечна річ.

Я б справи Семени і Умерова розглядав кожну у своїй сфері, де в жодній з них сперечатися не можна. Не можна висловлювати свою думку, якщо ти журналіст, і не можна висловлювати свою думку, якщо ти активіст або громадський лідер.

Звинувачення за обома справами фактично скопійовані: і там, і там йдеться, що вони діяли умисно з мотивів політичної ворожнечі до Росії і так далі.

Радіо Hayat: Що кажуть адвокати Миколи на рахунок подальшого оскарження? Чи є у них якийсь оптимізм і надія на зміну вироку?

Тарас Ібрагімов: Немає оптимізму, і ніяких ілюзій ніхто не плекає. Однозначно, вони оскаржать це рішення, але тільки для того, щоб подавати документи до міжнародних судів.

QHA