КИЇВ (QHA) -

Восени 2016 року в Пекіні відкрився перший у Китайській Народній Республіці музей-галерея імені Тараса Шевченка. Активну участь у створенні музею на китайській землі взяли посольство України у Китаї, Академія живопису і каліграфії Китаю, Національна академія мистецтв України, Українська національна академія мистецтв, а також екс-президент України Віктор Ющенко.

Директор музею Алан Юй (Юй Геньхоя) часто відвідує батьківщину Тараса Шевченка. Ми зуміли поспілкуватися з Аланом під час його чергової поїздки до Києва, якраз перед відкриттям першої виставки колекційних творів українських художників, які будуть представлені у музеї Шевченка в Пекіні вже 18 червня. Алан Юй не знає української мови, але це не заважає йому захоплено розповідати про найвідомішого українця...

QHA: Алане, раді бачити Вас в Україні.

Алан Юй: Дякую!

QHA: Розкажіть, як виникла ідея створити в Китаї музей Тараса Шевченка?

Алан Юй: 2015 року я почав спілкуватися з українцями з приводу створення такого музею в Пекіні.

Думки створити щось подібне в Китаї виникали давно. Активну інформаційну роботу щодо української культури в Китаї проводить посольство України. Його представники багато розповідали про Тараса Шевченка, і я зацікавився спочатку його творчістю, а потім і можливістю розповісти про нього своїм співгромадянам. Щоб більше дізнатися про цього художника і поета, я просив перекладача читати мені вірші Шевченка. До речі, його твори перекладалися китайською з 1924 року.

QHA: Розкажіть про це докладніше, будь ласка.

Алан Юй: Взагалі в Китаї у 60-х роках минулого століття всі були добре знайомі з творами Шевченка, часто читали його. А зараз китайська молодь мало знає про найвідомішого українського поета і художника. Мені було цікаво як самому більше дізнатися про нього, так і розповісти іншим.

Зараз разом зі мною в Україну з Китаю приїхала група художників, щоб відвідати музей Шевченка у Києві і місця, де поет провів свої дитячі роки.

QHA: Які експонати представлені в пекінському музеї?

Алан Юй: Минулого року ми робили виставку у Києві — китайські художники представили картини на шевченківську тематику. Наш музей зберіг всі ці роботи. Там також є і картини деяких українських художників.

Крім того, посольство України у КНР постійно проводить у нас в музеї свої виставки.

QHA: Серед відвідувачів пекінського музею більше представників української діаспори чи китайців?

Алан Юй: Звичайно, китайців. Хоча наш музей відкритий для кожного відвідувача. Слід зазначити, що музей є унікальним — другого такого музею про видатного українця у нас немає.

QHA: Хто працює у вашому музеї?

Алан Юй: У нас близько 30 співробітників, і всі вони — китайці.

QHA: Що люблять у Китаї з творчості Шевченка?

Алан Юй: Подобається все. Однак в першу чергу ми звертаємо увагу на Шевченка як на прекрасного художника, на його чудові офорти та живопис. Це дуже цікаво. А вже потім — вірші.

QHA: А у Вас є улюблений твір Шевченка?

Алан Юй: «Заповіт» (вимовляє по літерах, — ред.). Це найвідоміший вірш поета у Китаї, його знають дуже багато людей.

QHA: Справді?

Алан Юй: Так, він дуже відомий.

QHA: Розкажіть, що на цей раз повезете до столиці Китаю?

Алан Юй: Частина картин, які були представлені 30 травня у Національному музеї Шевченка у Києві, поїде до Пекіну. 18 червня відкриватимемо виставку, де і представимо картини українських художників, які вони передали до нашого музею.

Спілкувалася Ольга Волинець

QHA