РІВНЕ (QHA) -

Цього року вперше про зупинку підприємства, що виробляє мінеральні добрива, заговорили на початку березня. Окрім «Рівнеазоту», поставку газу обмежили ПАТ «Азот» (Черкаси) та «Сєвєродонецьказот», про що повідомили у ПАТ «Укртрансгаз». Тиск газу знизився, тому підприємства змушені були припинити виробництво аміаку. Окрім цього, за повідомленням голови профспілки «Хімік-Рівненщини» Георгія Козлюка, на рівненському підприємстві працівникам заборгували заробітну плату.

«Рівнеазот» входить до корпорації «Group DF» олігарха Дмитра Фірташа, який у свою чергу заявляє про політичне переслідування. Наразі вирішується питання щодо його екстрадиції до США.

QHA повідомляло, що 21 лютого 2017 року Вищий земельний суд Відня допустив екстрадицію українського олігарха Дмитра Фірташа до США та здійснення його кримінального переслідування. Бізнесмена затримали на 48 годин, протягом яких австрійський суд мав визначити йому запобіжний захід. Український олігарх звинувачувався ФБР у корупції при отриманні дозволу на розробку титанового родовища в Індії. Перший запит про видачу Фірташа був відправлений США до Відня ув жовтні 2013 року, але через кілька днів був відкликаний. Другий аналогічний документ надійшов 27 лютого 2014 року. Ордер на арешт Фірташа був виданий 12 березня, і в той же день його затримали. Однак бізнесмен вніс заставу — рекордні для Австрії 125 мільйонів євро, і був випущений під зобов'язання не залишати Відень. Справа була розглянута лише через рік. 30 квітня 2015 року суд відмовив у видачі бізнесмена Штатам.

Гендиректор «РІвнеазоту» Михайло Заблуда теж говорить про «політичне підґрунтя» у питанні ймовірного закриття підприємства. Адже нещодавно з боку «Укртрансгазу» підприємству було обмежено газопостачання.

Заблуда, як він сам каже, свідомо не давав жодних коментарів. А днями на спеціальній комісії при Рівненській міській раді заявив про позицію підприємства. За його словами, «Одеський припортовий завод» винен ПАТ «Рівнеазот» близько 400 мільйонів доларів, також з боку держави існує заборгованість у вигляді 360 мільйонів кубів газу.

— Наш борг складав близько 40 мільйонів доларів. Наша пропозиція ви нам поставляєте газ і погашуєте свій борг, і ми продовжуємо працювати. На жаль, уряд не дав відповіді, тому через відсутність фінансових ресурсів в аварійному порядку нас зупинили. На жаль, з економічної частини все перейшло у політичну, я так це оцінюю, наголошує Михайло Заблуда.

Він вважає, що продовжити господарську діяльність можна було б шляхом залучення кредиту, проте держава, мовляв, заблокувала його отримання.

На «Рівнеазоті» знаходяться очисні споруди, які очищають 70 % стоків Рівного. Якщо підприємство зупиниться, то обласний центр опиняється на межі екологічної катастрофи. Але, як запевнив Заблуда, шантажу з їхнього боку не буде. Водночас для подальшої роботи він поставив умови: надати газ, електроенергію, погасити заборгованість на більш ніж 11 мільйонів гривень з боку «Рівнеоблводоканалу». Останні не відмовляються виплачувати поточні борги.

Зрештою на комісії з питань техногенно-екологічної безпеки вирішили з метою попередження виникнення надзвичайної ситуації підготувати звернення до Кабміну, обласної ради; підготувати доручення «Рівнеоблводоканалу» щодо виплати боргу та звернення до «Львівтрансгазу» з метою аварійного постачання газу.

Мер Рівного Володимир Хомко підтвердив кореспонденту QHA, що відповідні звернення обов’язково будуть.

— Величезне неподобство. Такого не може бути в цивілізованій державі. Буде звернення і в Черкасах, і в Северодонецьку. І в Черкасах каналізація — на «Азоті». Звернення вже підписані. Більше того, ми навмисне провели комісію і доручили «Львівтрансгазу» забезпечити очисні споруди «Азоту». А тепер якщо не забезпечить, то у керівника «Львівтрансгазу» буде кримінальна відповідальність за те, що лайно потече в річку. Хай тепер думають, як забезпечити «Азот» газом. За моєї пам’яті «Азот» ще очисні не зупиняв. Маю відчуття, що такого не станеться, заявив Володимир Хомко.

Окрім цього до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з клопотанням про збереження ПАТ «Рівнеазот» як діючого підприємства звернулася Рівненська обласна рада, також депутати звернулися з пропозицією націоналізувати хімічне підприємство.

Тим часом у Рівненській обласній адміністрації повідомили, що за інформацією на цей час газ на «Рівнеазот» не постачається. Заступник голови ОДА Ігор Тимошенко розповів кореспонденту QHA, що від ОДА були листи до Кабміну з тим, щоб питання врегулювали.

— Ми акцентували, що це для нас значуще підприємство з точки зору наповнення місцевого бюджету, збереження робочих місць та діяльності очисних споруд. Ми пропонуємо вжити всіх можливих заходів, щоби врегулювати ситуацію. Але, на жаль, ми не є суб’єктом переговорного процесу. Ми зацікавлені в тому, щоб підприємство працювало. Нас також цікавить, щоб домовленості були досягнуті і «Азот» працював, сказав Тимошенко.

В ОДА кажуть, що їм важко коментувати слова Михайла Заблуди стовоно блокування кредиту підприємству.

В свою чергу в «Укртрансгазі» наголошують, що ситуація з хімічними підприємствами, що входять у групу олігарха Фірташа, не нова. Так, у лютому була зафіксованоа заборгованість за послуги транспортування газу та відсутність підтвердження авансового платежу за послуги транспортування газу на березень 2017 року, тому у встановленому порядку направили повідомлення про початок процедури обмеження газопостачання, зазначив начальник відділу зв'язків із громадськістю та пресою ПАТ «Укртрансгаз» Максим Білявський.

— Така процедура була розпочата не лише щодо «Рівнеазоту», але й щодо інших підприємств  у Черкасах та Сєвєродонецьку. Тому про конфліктну ситуацію говорити некоректно. Ситуація проста і зрозуміла  є державне підприємство, оператор газотранспортної системи України  «Укртрансгаз», якому один із контрагентів винен кошти за надані послуги,  пояснив він.  

Проте в Українській аграрній конфедерації заявили, що хімічні підприємства Дмитра Фірташа відновлять свою роботу.

Як йдеться у прес-релізі УАК, уряд розгляне можливість того, що добрива, які Аграрний фонд отримає від Черкаського «Азоту» та «РівнеАзоту», будуть передані сільськогосподарським підприємствам здебільшого на умовах зустрічної поставки продукції майбутнього урожаю. 

— В такий спосіб планується врегулювати проблему заборгованості компанії Ostchem перед сільгосппідприємствами, які здійснили передоплату, але не змогли отримати міндобрива, повідомив Леонід Козаченко, народний депутат України, президент Української аграрної конфедерації. 

Також планується, що міндобрива будуть надані іншим сільгосппідприємствам, які зможуть здійснювати передоплату Аграрному фонду, а також без передоплати з кредитуванням цих підприємств на умовах поставки продукції майбутнього урожаю. Також розглянута можливість держпідтримки для подальшої роботи Черкаського «Азоту» та «РівнеАзоту».

ФОТО: ua.dmitryfirtash.com, infoindustria.com.ua

QHA