КИЇВ (QHA) -

Понад 70% всього вугілля, нелегально вивезеного з окупованих районів Донбасу до Росії, надалі експортують дві компанії, пов'язані з братами Олександром та Сергієм Мельничуками, пише «Економічна правда» з посиланням на дослідження Liga.Net.

Нелегальні поставки здійснюються у два етапи: вивезення в Росію і подальший експорт антрациту в країни Європи. На першому етапі місцеві компанії в ОРДЛО (виробники) відвантажують видобуте вугілля для поставок в Росію.

Всього таких структур в «Л/ДНР» близько 20. Найбільші з них — «державні», тобто контролює їх керівництво так званих «республік».

Це вугілля оформляється на російській митниці як імпорт з України і продається трейдерам у Росії.

2016 року з окупованих територій до Росії вивезли близько 940 тисяч тонн антрациту на суму 36 млн доларів і ще близько 95 тисяч тонн інших марок вугілля на суму 8 млн доларів. 2015 року обсяг поставок був більшим  близько 1,3 млн тонн.

На другому етапі вугілля експортується з російських портів до Європи. Щоб легалізувати поставки незаконно вивезеної продукції, російські компанії залучили державну РЖД Логістику.

LIGA.net вдалося відстежити за 2016 рік експорт з Росії близько 800 тисяч тонн антрациту, попередньо вивезеного з окупованого Донбасу. Це вугілля постачається до Туреччини, Італії, Естонії та навіть Грузі.

Ланцюжок вивезення вугілля з окупованих районів до Росії замикається здебільшого на двох пов'язаних між собою офшорних компаніях. Це британська Coal Trade Antrahcit LLP (Лондон) та Grecol Limited (Гонконг). Гонконгська офшорна компанія, за даними британського реєстру, є єдиним власником лондонської.

За адресою цих двох структур з російських портів 2016 року було відвантажено 588 тисяч тонн вугілля українського походження, тобто 73% експорту всього донбаського антрациту з Росії.

Двоє ростовських вугільних трейдерів і топ-менеджер великого українського енергохолдингу розповіли, що ці компанії контролюються братами Олександром та Сергієм Мельничуками. Про те, що вони займаються вивезенням вугілля з окупованого Донбасу, неодноразово писали ЗМІ.

Олександр Мельничук, за даними сепаратистських ЗМІ, є (або був) так званим «замміністра енергетики ЛНР».

Він же володіє великою збагачувальною фабрикою «Дар'євська», яка нелегально вивозила вугілля з Донбасу 2015 року, 10% «Кримської паливної енергетичної компанії» (КПЕК, Сімферополь), через яку невеликі обсяги палива з Донбасу потрапляли до Криму. Також Мельничуку належать частки у компаніях ЮТЕК і «Вугільні технології» (обидві — Київ).

Перша постачає на окуповані території моторні мастила і арматуру, друга вивозить антрацит. Людина з таким ім'ям і прізвищем з 2012 року значиться у польському реєстрі юросіб, як керівник вугільного трейдера DonCoalTrade sp z o o, а також британської Renton Resources LLP.

Брат Олександра Сергій володіє ГЗФ Космонавтів в окупованих Ровеньках і ТОВ «Ровеньки-Углепостач» (Київ). Ця компанія примітна тим, що 2016 року офіційно експортувала через Україну сортовий антрацит, що вивозився з «ЛНР» .

Він видобувався, зокрема, на шахтах підприємства ДТЕК Свердловантрацит, що належить Ринату Ахметову. Весь експорт йшов через Muskwell Import LLP. Єдиним власником цієї британської компанії є громадянка України Любов Мельничук.

Як повідомляло раніше QHA, одна з турецьких компаній підтвердила, що купила вугілля на окупованій території України.

ФОТО: інтернет

QHA