ВАРШАВА (QHA) -

Вугілля антрацит з ОРДЛО напівлегально потрапляє в Польщу, а прибуток від цього отримує один з керівників терористів, лідер терористичної організації "ЛНР" Ігор Плотницький.

Донбаський вугілля потрапляє у Польщу з території Росії, де для нього роблять сфабрикований сертифікат про походження.

Експортом антрациту в Польщу з ОРДЛО займається фірма Doncoaltrade, зареєстрована у місті Катовіце 2012 року. У польському державному реєстрі її головою і основним акціонером числиться Олександр Мельничук, який протягом деякого часу був "заступником міністра енергетики та вугільної промисловості ЛНР".

Одним з акціонерів фірми також був Роман Зюков — син колишнього першого заступника міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Зюкова. Однак один з асистентів Романа Зюкова повідомив, що той продав Мельничуку свою частку в компанії ще 2014 року.

Згідно з інформацією, Мельничук відправляє вугілля в Росію з підконтрольних йому шахт і від осіб, які контролюють копанки. Власники копанок продають антрацит по 22 долари за тонну. Ціна ж такого вугілля в Польщі становить 140 дол.

Наголошується, що офіційно Росія сприймає це вугілля як імпорт з України. Зате Україна це вважає контрабандою, оскільки не контролює кордон з Росією, і відповідно експорт з ОРДЛО.

Дізнатися, скільки вугілля потрапило і продовжує потрапляти до Польщі, неможливо. Підрахунки ускладнює факт, що цю схему складно однозначно визнати контрабандною, оскільки заборона експорту з України стосується тільки Криму.

Схему потрапляння вугілля з ОРДЛО в ЄС підтверджує голова Східної правозахисної групи Павло Лисянський, який колись був заступником директора двох шахт у Луганській області. За його словами, з кожної тонни вугілля, яке "ЛНР" продавала на територію, контрольовану українською владою, в кишеню Плотницького потрапляло 500 грн. Він вважає, що свою частку Плотницький має також і з антрациту, що експортується до Польщі.

Нагадаємо, раніше українська сторона на переговорах у Мінську в середу підтвердила свою пропозицію обміняти заручників, які перебувають на непідконтрольній території Донбасу, за формулою «88 на 313».

Джерело: Dziennik Gazeta Prawna

QHA