КИЇВ (QHA) -

Віце-прем'єр-міністр Володимир Кістіон вважає, що залучення ефективного і надійного іноземного партнера української ГТС дозволить подолати виклики, які створює Росія перед нашою державою, і зокрема перед українською газотранспортною системою.

Як передає кореспондент QHA, про це він сказав на Комітетських слуханнях «ГТС: ключові виклики та критерії залучення стратегічного партнера. Роль парламенту в законодавчому забезпеченні процесу», організованих Комітетом ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

За словами віце-прем'єра, "Газпром" активно будує альтернативні газотранспортні маршрути завдання яких — змінити напрямок постачання і обійти територію України в постачанні газу до ЄС. Запуск альтернативних маршрутів може спричинити серйозну проблему і відсутність завантаження української ГТС, якій потрібно для нормальної роботи принаймні 70 – 90 млрд кубометрів транзитного газу на рік. Ще один з викликів — закінчення у 2019 році транзитного контракту, який діяв упродовж останніх десяти років. Окрім того, Росія також поширює міфи про начебто поганий технічний стан та неготовність української ГТС забезпечити транспортні послуги після 2020 року, провокуючи недовіру європейських партнерів.

— Сьогодні перед Україною стоять серйозні виклики, які мають серйозний вплив на долю нашого стратегічного активу ГТС і я б навіть сказав на долю нашої держави. Стратегічна проблема, яку створили для української ГТС в Європі росіяни, це, у першу чергу, сіяння недовіри до ГТС та украіінських підземних газосховищ шляхом розповсюдження різноманітної міфологічної інформації та брехні. 

На думку Володимира Кістіона, подолати ці виклики можна, залучивши надійного і досвідченого іноземного партнера української ГТС, як це передбачено законом про ринок газу. За його словами, попри всі намагання Росії, європейські партнери вважають й надалі Україну одним з ключових транзитерів, і наявність іноземного партнера дозволить просувати і захищати українські інтереси на європейському ринку набагато ефективніше.

— Стратегічне завдання і уряду, і депутатів — питання вибору партнера ГТС, знайти такого стратегічного партнера, який би разом з урядом, разом з народними депутатами забезпечив би високий рівень довіри до України і до української ГТС і ПСГ, що дало б можливість європейським трейдерам і постачальникам купувати російський газ не на Заході, а на Сході нашої держави. Його місце та роль зводяться до таких ключових питань: забезпечення завантаження ГТС та ПСГ, перенесення точки обліку на східний кордон, утворення газового хабу на газотранспортній інфраструктурі — і це одна з принципових речей, завершення інтеграції ГТС до європейської мережі, гарантування довіри до України.

Для залучення такого партнера, уряд на сьогодні вже створив незалежного оператора ГТС — ПАТ "Магістральні газопроводи України". Окрім того, 21 – 22 лютого та 14 березня проведені попередні консультації з іноземними компаніями, які висловили свою зацікавленість у вигляді подачі заявки. Залишилося розробити конкурсні умови, оголосити конкурс з відбору партнера, повести його і затвердити результати рішенням ВРУ.

Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик розповів, що попередні консультації були проведені з такими компаніями: Snam-Eustream (консорціум Італія та Словакія), GRTgas-Gasunie (Франція — Голандія), Fluxys (Бельгія), GAS-system (Польща), Reganosa (Іспанія), DESFA. Причому, це ще не повний перелік компаній, які проявили зацікавленість.

За словами міністра, такі компанії, як Snam-Eustream цікаві нам тим, що вони категоричні противники Північного потоку — 2, оскільки він для них є конкурентом. А компанія Fluxys, засновниками якої є муніціпалітети Бельгії, показала, що може в діючих умовах зменшувати вартість транзиту.

Насалик також акцентував, що такі компанії, які поставляють в Європі досить значні обсяги газу, розглядають українську ГТС також як економічний додатковий інструмент отримання прибутку.

Водночас, він зауважив, що на сьогодні європейські компанії не можуть однозначно відповісти — чи спроможні вони гарантувати необхідний рівень транзиту через українську ГТС.

— Коли проводилися консультації з європейцями, ми всі ставили питання: "чи можете ви гарантувати після 2019 року відповідні об'єми транзиту газу?" і це зрозуміло, що ніхто не суазав ні "так", ні "ні", тому що це не залежить від операторів, які брали участь. Це залежить у тому числі і від російського "Газпрому".

Однак  Насалик також спростував твердження, що начебто після 2019 року росіяни повністю припинять поставки через українську ГТС. При всьому бажанні, і наявності обидвох потоків, не менше 30 млрд кубів газу росіяни все одно будуть поставляти через Україну — це пишуть російські аналітичні видання, зауважує міністр. 

Секретар Комітету Вікторія Войціцька під час обговорення наголосила, що ГТС є ключовим активом України і перед компанією-партнером української ГТС необхідно буде чітко поставити умову — працювати не лише заради прибутку, але й враховувати інтереси України, як держави.

Раніше голова правління НАК Нафтогаз Андрій Коболєв повідомив, що Україна може підписати угоду з іноземним партнером української ГТС у третьому кварталі цього року.

QHA