КИЇВ (QHA) -

Запаси вугілля на українських теплоелектростанціях на сьогодні найнижчі за весь час статистичних спостережень, але незапланованих відключень під час осінньо-зимового періоду не буде.

Про це повідомив виконуючий обов’язки директора НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук на Міжнародному енергетичному форумі Open Energy Week 2017, передає кореспондент QHA.

Ковальчук нагадав, що найнижчі запаси були зафіксовані у жовтні 2014 року, коли на складах було трохи більше 700 тисяч тонн вугілля.  Тоді дефіцит призвів до відключення від енергопостачання значної кількості споживачів. 

— На сьогодні запаси вугілля на складах електростанцій найнижчі за весь той період, що ми збираємо статистику взагалі… Нас від такого дефіциту відділяє лише 400 тис. тонн. Темпи спалювання вугілля на сьогодні становлять 250 тисяч тонн на місяць. Це постійна криза, — зазначив Ковальчук.

Водночас, Ковальчук гарантував, що ситуація кінця 2014 року не повториться, і незапланованих відключень не буде, оскільки до нового опалювального сезону готові нині і ТЕС, і магістральні мережі, і ДП НАЕК «Енергоатом».

Разом з тим, перший віце-президент, технічний директор НАЕК "Енергоатом" Олександр Шавлаков наголосив на необхідності мати стабільне і прогнозоване енергоспоживання, у тому числі на тривалий період, оскільки це забезпечить стабільність і безпеку роботи підприємств галузі.  Багаторічне планування здатне забезпечити стабільність як на електроенергетичному ринку, так і в роботі при розробці прогнозних балансів для проходження осінньо-зимового періоду.

— На початку року країна перебувала в ситуації, коли 9 травня 2017 року доля атомної енергетики в енергобалансі країни сягнула 68,5% — це був не рекорд зі знаком "+" — це рекорд зі знаком "-". Непрогнозовані та незаплановані зміни в споживанні електроенергії рано чи пізно можуть призвести до незапланованих наслідків!

Шавлаков також повідомив, що ДП "Енергоринок" має колосальні борги перед суб'єктами генерації, зокрема, «Енергоатомом», що негативно впливає на забезпечення ефективної діяльності компанії. За його інформацією, станом на 19 жовтня 2017 р. борг "Енергоринку" за вже вироблену електроенергію перед НАЕК "Енергоатом" сягнув 12,6 млрд грн (11 млрд грн — прострочена заборгованість за минулі періоди).

— Борги та недофінансування через необґрунтовано низький тариф, нині тариф для АЕС становить 47,49 коп. за кВт-год (ТЕС мають тариф – 158,78 коп. за кВт-год), впливають на забезпечення виробничих процесів, на соціальні критерії та на виконання інвестиційної програми розвитку підприємства... Зараз наші АЕС на 100% відповідають світовим вимогам з безпеки. Всі обов'язкові програми профінансовані в повному обсязі. Однак процес щодо підвищення безпеки експлуатації АЕС має постійну динаміку до підвищення, і ми маємо динамічно підлаштовуватись до цих змін. Борги, як ви розумієте, цьому не сприяють, — наголосив перший віце-президент «Енергоатому».

Як повідомляло QHA, за підрахунками енергетиків, Україні необхідно накопичити 1,8 млн тонн антрацитового вугілля та близько 2,2 млн тонн вугілля газових марок. Минулого тижня Міністерство енергетики та вугільної промисловості повідомило, що запаси твердого палива різних марок на складах ТЕС становили до 1,135 млн т, зокрема, антрациту — 526,1 тис. тонн. 

Проблеми з накопиченням вугілля, у першу чергу, антрацитової групи на ТЕС в Україні почалися у 2014 році — внаслідок російської окупації окремих районів Донецької та Луганської областей: на окупованій території опинились практично всі шахти, на яких видобували енергетичне вугілля. Впродовж цього часу Україна намагається вирішити проблему з дефіцитом: як  перевести ТЕС на інші види палива, шукає альтернативні джерела поставок антрациту. Так, наприкінці  серпня п.р. зі Сполучених штатів Америки відправили першу партію американського вугілля для України. Крім того, за станом на вересень до України для компанії ДТЕК зайшло п'ять судів з вугіллям антрацитової групи з Південно-Африканської Республіки.

QHA