КИЇВ (QHA) -

До такого висновку прийшли учасники круглого столу із всесвітньовідомим норвезьким економістом Еріком Райнертом «Кінець вільного ринку або нова глобалізація? Як Україні стати успішною».

Захід проходив у понеділок, 27 лютого, за сприяння Комітету ВРУ з питань промислової політики і підприємництва та Української асоціації Римського клубу.

— Кожна країна має свою «професію» — домінуючу спеціалізацію. Україна сьогодні «заробляє на життя» експортом сировини, переказами емігрантів-заробітчан і позиками у МВФ та інших іноземних кредиторів. У результаті наша країна спеціалізується на бідності. Тому Україні потрібно радикально міняти «професію» — ставати виробником, інноватором, підприємцем! — констатував голова парламентського Комітету з питань промислової політики і підприємництва, заступник лідера РПЛ з економічних питань Віктор Галасюк.

На думку Галасюка, Україна пішла не тим шляхом економічного розвитку, тому їй потрібно шукати нові концепти і рішення:

— Адже за рівнем ВВП на душу населення українці мають лише 21% від того, що мають громадяни ЄС, 14% від США і тільки 12% від рівня Норвегії. За прогнозами авторитетного видання The Economist, до 2050 року ВВП України буде рости в середньому на 1% на рік, а її населення до 2050 року скоротиться до 32 млн осіб. Таке скорочення населення України прогнозує і Всесвітній банк. Тобто закордонні аналітики бачать Україну на узбіччі економічної карти світу. Це зовсім не той сценарій, який міг би нас задовольнити.

Позицію Галасюка підтримав Ерік Райнерт — автор бестселера «Як багаті країни розбагатіли і чому бідні країни залишаються бідними». Це видання, за версією Всесвітньої економічної асоціації, входить до ТОП-50 книг, які найсильніше вплинули на світову економіку за останні сто років.

Райнерт вважає, що навіть слабка промисловість — краще, ніж її відсутність, адже деіндустріалізація країни викликає відтік населення за кордон.

Як зазначив норвезький гість, вільна торгівля справедлива та обопільно вигідна тільки для країн, однаково технологічно розвинених, в іншому випадку багаті країни багатіють, а бідні стають ще біднішими.

— Вільна торгівля може бути ефективною, тільки якщо вона симетрична, тобто відбувається між рівними партнерами. Мікроскопічні квоти на експорт в ЄС вашу економіку жодним чином не врятують. Загалом, ви ніколи не зможете розбагатіти на експорті агропродукції до ЄС, — заявив Райнерт.

Він навів приклад Німеччини, яка має позитивне сальдо торгівлі в розмірі 8,9% ВВП, причому в абсолютних цифрах воно більше, ніж у Китаї.

В Україні ж — зовнішньоторговельний дефіцит у 3,6% ВВП. Країна ризикує потрапити у «боргове рабство», вважає знаменитий економіст. Щоб цього уникнути, на думку Райнерта, Україні необхідно підтримувати власну промисловість для експорту не сировини, а продуктів з високою доданою вартістю. Спікер також підкреслив, що вкрай важливо створювати спеціальні умови для розвитку промисловості, наприклад, забезпечувати податкові преференції для виробників і стимулювати експорт.

ФОТО: QHA, інтернет

QHA