КИЇВ (QHA) -

«Чорноморнафтогаз», одна з найбільших компаній Криму, в руках окупантів почав перетворюватися у збиткове підприємство. Найдивнішим є те, що компанія не в змозі забезпечити півострів газом. Коли вона працювала у складі незалежної України, то газ видобувався не тільки в обсягах, достатніх для півострова, але й продавався за його межами. І тут вражаюча новина — газ до Криму постачатимуть з РФ. Ось як про це пафосно, як про досягнення, пишуть на офіційному сайті вкраденої компанії.

«Чорноморнафтогаз» завершує будівництво першої перемички у рамках комплексу робіт з підключення газотранспортної системи півострова до магістрального газопроводу «Краснодарський край — Крим». Це дозволить подавати газ з материка до існуючих газопроводів «Сімферополь — Севастополь» і «Бахчисарай —Ялта», що підвищить надійність газопостачання м. Севастополь і Південного берега Криму під час проходження опалювального сезону 2017–2018 рр.

Звернімо увагу на те, що це одна з п'яти перемичок, яку планується побудувати.

Проектом передбачено будівництво газопроводу довжиною 386 кілометрів.

Ніхто не інвестує в Крим безкарно

Санкції проти «Чорноморнафтогазу» і сьогоднішній його стан знаходяться у прямій залежності. Падіння обсягів виробництва, погіршення матеріально-технічної бази, втрата партнерських відносин з іншими компаніями — все це гіркі плоди окупації.

Коли у 2014 році РФ вкрала компанію, то вона розраховувала, що зможе експлуатувати не тільки існуюче підприємство, але й завести до Криму «Газпром» і видобувати на шельфі Чорного моря газ, запаси якого, за останніми оцінками, вимірюються сотнями мільярдів кубометрів. Але вона (компанія «Газпром» — ред.) на такий крок не зважилася через острах потрапити під санкції.

— «Газпром» не хоче санкцій, під якими опинився «Чорноморнафтогаз». Ніяка офіційна юридична особа, тим більше «Газпром», офіційно не зайде до Криму на видобуток нафти й газу через те, що неминуче до них будуть застосовані санкції, — вважає голова правління ДАТ «Чорноморнафтогаз» Світлана Нєжнова.

Нагадаємо, що Україна як і раніше вважає компанію «Чорноморнафтогаз» своєю. Офіс компанії знаходиться у Києві.

Санкції, які діють проти кримської компанії «Чорноморнафтогаз», спрямовані саме на те, щоб не дозволити працювати «Газпрому» на півострові. У разі проведення операцій або придбання частини «Чорноморнафтогазу» у «Газпрому» виникнуть серйозні проблеми під час проведення валютних розрахунків з імпортерами.

Таким чином, "Газпром" та інші газовидобувні компанії РФ, побоюючись санкцій, працювати в окупованому Криму не наважились.

Падіння видобутку

Перед анексією Криму, «Чорноморнафтогаз» збільшував обсяги видобутку газу. Так, у 2013 році видобули 1,6 млрд. кубометрів, у 2014 році — 2 млрд., а вже у 2015 році — 1,8 млрд., хоча планували 3 млрд. кубометрів. У наступному 2016 році видобуток впав ще на 200 млн. кубометрів і досяг рівня 2013 року.

Нагадаємо, щоб забезпечити потреби Криму, необхідно близько 2 млрд. кубометрів газу. Таким чином, дефіцит газу вже становить близько 400 млн. кубометрів.

Як заявила голова правління українського ДАТ «Чорноморнафтогаз» Світлана Нєжнова, кримське підприємство не зможе збільшити видобуток газу, тому що не проводилися за останні роки геологорозвідувальні роботи. Не було також усіх необхідних запчастин для бурового устаткування.

Все це також наслідок санкцій.

Що вкрали

За оцінками «Нафтогазу», вартість активів після анексії склала близько 15 млрд. грн. Було захоплено 15 родовищ газу й нафти, Глібівське підземне газосховище, 1 200 км. магістральних газопроводів, 43 ГРП, 4 плавучі бурові установки.

Про запас

Вкрадене обладнання іноземного виробництва позбавлене технічного обслуговування через санкції.

— Бурові потрібно обслуговувати, їхніми виробниками є Америка та Канада. Кораблі («Чорноморнафтогазу», — ред.) не заходять у чужі порти, тому що ми сповістили в усьому світі, в усіх портах — не можна кораблі цього підприємства приймати, брати в оренду, тому що володіє ними нелегітимним чином створене підприємство, яке у санкційних списках і з окупованої території.

Санкції допомогли зробити так, що бурові до пуття не працюють, пояснила Світлана Нєжнова.

Таким чином, дефіцит газу на півострові буде зростати. Це пов'язано також із тим, що в Криму виникла необхідність збільшення генерації електроенергії. Енергоміст з Кубані не вирішує цю проблему, тому на самому півострові будуються ще дві ТЕС. Але, як вже видно, кримського газу для них не буде. Логічно, що окупантам доводиться будувати ще один міст — газовий.

Ще у 2015 році, як випливає з фінансової звітності компанії, чистий прибуток "Чорноморнафтогазу", у порівнянні з 2014 роком, скоротився у 100 разів.

Власних ресурсів для розширення діяльності, як бачимо, немає. Логічно зробити висновки, що падіння виробництва продовжиться, і продовжиться падіння фінансових надходжень. Виходить зачароване коло, коли одна проблема тягне за собою іншу.

Як вирок для кримської компанії стали слова легітимного керівника української компанії «Чорноморнафтогаз» Світлани Нєжновою:

— «Чорноморнафтогаз» знаходиться під санкціями, не має технологій і фінансів. Рухається до безславного кінця».

Сергій Огін

QHA