КИЇВ (QHA) -

Слідчі СБУ під процесуальним керівництвом прокуратури повідомили про підозру 9 членам міжнародного злочинного угруповання, у тому числі 3 росіянам, які підозрюються в умисному знищенні цілісного виробничого комплексу Запорізького алюмінієвого комбінату (ЗАлК) в інтересах конкурентів з Росії, йдеться на сайті відомства.

— Єдиний в Україні виробник первинного алюмінію з 2006 року цілеспрямовано знищувався в інтересах російських виробників металу. Для реалізації махінації в 2006-2008 роках замовники сформували організовану групу з представників російської компанії «РусАл», колишнього керівництва комбінату, українських бізнесменів та іноземних громадян, — йдеться в повідомленні СБУ.

Серед підозрюваних — співвласник «РусАл», відомий російський бізнесмен Олег Дерипаска, повідомляє «Інтерфакс-Україна» з посиланням на джерело в СБУ.

СБУ уточнює, що спочатку афілійовані з російськими бізнесменами структури придбали контрольний пакет акцій ЗАлК, а потім під керівництвом російських кураторів забезпечили знищення його основних виробничих потужностей. У 2009 році вони, зокрема, зупинили рудотермічні печі та основні виробничі ділянки електролізного виробництва, що призвело до пошкодження і подальшого повного знищення обладнання, зазначає СБУ.

Українські правоохоронці додають, що через два роки учасники угруповання забезпечили передачу дочірнього підприємства ЗАлКу — Глухівського кар'єра кварцитів — компаніям, афільованим з ОК «РусАл», а перед поверненням комбінату державі в 2015 році за грубі порушення приватизаційних зобов'язань активізували знищення підприємства.

— Вони, зокрема, здійснили розконсервацію та ліквідацію основних фондів ЗАлКу, що призвело до руйнування завершеного циклу виробництва кінцевої продукції підприємства. Для остаточного знищення стратегічного комбінату зловмисники демонтували і вивезли з території цінне обладнання, а ліквідне обладнання цеху алюмінієвої катанки передали компанії, підконтрольній російським бізнес-структурам, — йдеться в релізі СБУ.

Згідно з ним, за висновком експертів, у результаті злочинних дій державі завдано збитків на суму понад $ 39 млн і більше 100 млн грн.

Слідчі СБУ за результатами розслідування кримінального провадження оголосили про підозру дев'яти членам організованого угруповання у вчиненні злочинів, передбачених статтями 113, 191, 255 і 364 Кримінального кодексу України.

— Один із фігурантів справи перебуває під вартою, колишній директор заводу — під особистим зобов'язанням, серед підозрюваних троє громадян Росії. Слідство триває, — вказує спецслужба.

ФОТО: інтернет

QHA