ХАНОЙ (QHA) -

Глава Мінекономрозвитку РФ Максим Орєшкін у Ханої після зустрічі з главою ВОТ Роберто Азеведою повідомив журналістам в суботу, що РФ подала запит на проведення консультацій у зв'язку з економічними обмеженнями, що вводяться Україною, передає «Інтерфакс».

— Російське представництво при СОТ у Женеві направило до органу з вирішення спорів ВОТ і уряду України запит на проведення консультацій у зв'язку з обмеженнями, заборонами, особливими вимогами і процедурами щодо російських товарів, послуг та осіб на українському ринку, а також щодо транзиту через Україну, що постійно вводяться, починаючи з 2014 року, — сказав Орєшкін.

За словами російського чиновника, Україна системно і свідомо порушує свої міжнародні зобов'язання, ігноруючи правила міжнародної торгівлі, інші норми міжнародного права. При цьому деякі з цих заходів не просто не захищають українську економіку, а навпаки створюють для неї додаткові проблеми.

Як з'ясувалося, мова йде, зокрема, про заборони на ввезення з Росії м'ясних і молочних продуктів, риби, вино-горілчаної продукції, обладнання для залізниць, добрив і багатьох інших товарів. Особливі процедури застосовуються при ввезенні російських книг та іншої друкованої продукції. Особливий режим оподаткування застосовується при ввезенні старих російських автомобілів.

— На території України забороняється або обмежується діяльність сотень російських компаній — виробників і постачальників товарів і послуг. Серед них — машинобудівники, банки, постачальники різних послуг, у тому числі у мережі Інтернет, постачальники програмного забезпечення, авіакомпанії та багато інших. Спеціальний екологічний, санітарний, фітосанітарний і ветеринарний контроль введений  відносно російських харчових продуктів, виробів легкої промисловості, косметики, побутової хімії та інших російських товарів, — поскаржився журналістам російський міністр.

Нагадаємо, що головним принципом роботи Всесвітньої організації торгівлі є прагнення до вільного переміщення через кордони товарів, капіталу, робочої сили і послуг, але кожна країна природним чином піклується про свою національну безпеку, а перешкоди для транзиту українських товарів РФ почала чинити задовго до нинішньої гібридної війни і це при тому, що Україна раніше вступила до СОТ і не чинила особливих перешкод для Росії при прийомі її до СОТ.

Тому незрозумілими виглядають образи російського галузевого міністра в тому, що російським компаніям заборонено брати участь в українській приватизації — що є ще одним грубим порушенням українських зобов'язань у ВОТ.

— Також ми класифікуємо обмеження на операції з українською валютою, заборону на акредитацію журналістів російських новинних агентств та інших ЗМІ, — додав він.

Російський запит, за словами міністра, охоплює в цілому сотні елементів українських нормативних актів і стосується порушень низки базових угод СОТ.

Відповідно до процедур ВОТ, запит на проведення консультацій є першим етапом при подачі позову. Протягом двох місяців, згідно з правилами ВОТ, повинні бути проведені консультації з урядом України з метою пошуку взаємоприйнятного рішення ситуації, що склалася.

— У випадку, якщо консультації не принесуть очікуваного результату, ми маємо право почати другу стадію спору — передачу справи на розгляд Третейської групи, — сказав на закінчення Орєшкін.

Вітчизняні експерти відзначають, що досі ми лише реагували на віроломство РФ, у тому числі, і в сфері економічних зв'язків, але як тільки самі стали грати на випередження — агресор відразу відчув на собі негативний слід цих санкцій.

Нагадаємо, 15 травня президент Петро Порошенко своїм указом ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня, яким передбачено блокування російських поштових сервісів mail.ru, yandex.ru і yandex.ua, російських соціальних мереж «Однокласники» і «Вконтакті», пошукача Yandex і супутніх сервісів.

Відносно слів російського міністра про те, що Україна порушує свої міжнародні зобов'язання, хочеться нагадати, що анексувавши Крим, Російська Федерація, за підрахунками експертів, порушила понад чотири сотні міжнародних та двосторонніх зобов'язань.

ФОТО: інтернет

QHA