КИЇВ (QHA) -

Основними ризиками для української економіки, і зокрема, зовнішньої торгівлі, наступного року залишиться триваюча агресія Російської Федерації та несприятлива кон’юнктура світових цін на основні товари українського експорту. Такий прогноз  висловила заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі — Торговий представник України Наталія Микольська в інтерв’ю корреспонденту QHA.

Говорячи про негативний вплив на зовнішню торгівлю збройної та економічної агресії РФ, Наталя Микольська нагадала, що в результаті запровадження обмежувальних заходів цього року втрати українського експорту склали близько 900 млн доларів. Водночас вона висловила сподівання, що наступного року Росія не запроваджуватиме додаткових обмежувальних заходів.

— Ми вважаємо, насамперед, основним  чинником, який буде мати вплив, — це триваюча торгівельна агресія Російської Федерації. Ми сподіваємось, що РФ не запроваджуватиме додаткових обмежувальних заходів. 

Ще одним ризиком наступного року Наталя Микольська назвала несприятливу кон’юнктуру цін на світових ринках. За її словами, зараз для України існує несприятлива цінова кон’юнктура по металопродукції, рудам, а також по деякій продукції АПК. І якщо у фізичних обсягах відбувається зростання експорту в межах 2%, однак це не відображається в загальній вартісному об’ємі, і в грошовому вимірі відбувається скорочення експорту (QHA: за 9 місяців поточного року експорт скоротився на 32,3 млрд доларів, або на 8,8%).

Разом із тим заступник міністра висловила припущення, що цінова ситуація на зовнішніх ринках у 2017 році зміниться на краще.

— За нашими прогнозами, цінова кон’юнктура повинна трошки змінитися на краще, що має потягнути за собою збільшення українського експорту.

Говорячи про фактори, які наступного року мають збільшити нашу зовнішню торгівлю, Наталя Микольська зауважила, що уряд працюватиме в тому напрямі, аби збільшувати український експорт до країн, з якими існують угоди про вільну торгівлю, зокрема, до країн ЄС.

— Зростання нашого експорту до ЄС у нас відбуватиметься і надалі, якщо бізнес почне більш активно використовувати ті можливості, які наразі надають наявні угоди про ЗСТ.  І також ми будемо працювати над тим, щоб збільшувати кошик експорту українських товарів і послуг на ринки третіх країн і виходити на нові ринки. Це наше пріоритетне завдання наступного року.

Також вона висловила сподівання на  подальше відновлення промислового виробництва і залучення зовнішніх і внутрішніх інвестицій до України. Зокрема, Наталя Микольська відзначила,  що в України достатньо обмежений портфель товарів і послуг для експорту і  саме тому необхідно залучати інвестиції  до переробної сфери на території України. 

Довідка: У січні-вересні 2016 р. експорт товарів з України склав 25 млрд 874,5 млн дол. (зниження на 8,7% проти аналогічного періоду минулого року), імпорт — 27 млрд 635,3 млн дол. (зниження на 6,4%). Негативне сальдо зовнішьної торгівлі товарами склало 1 млрд 760,8 млн дол.

У результаті дії Угоди про ЗСТ з ЄС за 9 місяців 2016 року Євросоюз залишається основним торговельним партнером України з питомою вагою торгівлі товарами 41,4%; за 9 місяців 2016 року порівняно з аналогічним періодом 2015 року в торгівлі з ЄС зафіксоване зростання товарообігу на6%, а безпосередньо експорту українських товарів — на 4,4%; українські експортери використовують можливості у рамках 26 квот із 40 можливих. Так, за 2016 рік у 130 разів зріс експорт вершкового масла до ЄС, від 7 до 15 разів — експорт українських фруктів та овочів до ЄС.

QHA