КИЇВ (QHA) -

Міністр соціальної політики Андрій Рева розповів про те, як змусити українських роботодавців сплачувати внески до Пенсійного фонду, адже, як показує практика, більшість підприємців уникають цього, заощаджуючи на своїх працівниках.

— Ось уявіть, що ви мій роботодавець, а я ваш працівник. Візьмемо, наприклад, будівництво, тому що це одна з найбільш показових галузей. Тим більше що на сьогодні у нас найбільше економічне зростання в галузі будівництва. І знаєте, що цікаво? При зростанні обсягів будівництва у нас зменшується кількість працюючих. Уявіть собі, що будинки будуються «святим духом». Тобто галузь зростає, а кількість працюючих зменшується. Чому?

Наприклад, ви мій господар, а я муляр-штукатур. Щоб найняти кваліфікованих людей на будівництво, потрібно платити високу зарплату. Тому якщо ви мені платите офіційно, то ви повинні платити державі за мене податки і єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Тоді ви у мене питаєте, чи є у мене 15 років страхового стажу, і якщо він у мене є, то чи не буду я проти, якщо ви будете мені платити в кишеню, а пенсію я все одно заробив. Так виник злочинний договір, в якому зацікавлені ви як роботодавець і я, якому все байдуже. В результаті зайвим виявляється пенсіонер, пояснив Андрій Рева кореспонденту QHA.

Відтепер, зі зростанням пенсійного стажу від 15 до 35 років і щорічним збільшенням пенсійного віку, на думку Андрія Реви, наймані працівники більше не будуть зацікавлені в подібному договорі. Вони почнуть вимагати від керівництва платити за них соцвнески. Звісно, роботодавець може такого працівника звільнити, але йому доведеться шукати іншого кваліфікованого фахівця. У разі, якщо роботодавець пообіцяє оплатити за працівника ЄСВ, але не дотримає слово, ошуканому слід написати в Державну службу праці заяву на керівництво установи. Після цього туди прийде інспектор і оштрафує компанію на 96 тисяч гривень. Якщо ж люди, які очолюють фірму, не пустять ревізора на територію підприємства, то штраф становитиме 320 тисяч гривень.

Крім того, якщо будівельна компанія будує будинок в місті, то до неї прийде не контролер з ДСТ, а представник виконавчих органів міської ради, тому що всі податки йдуть у місцевий бюджет, і місцеві чиновники зацікавлені в тому, щоб всі працівники були оформлені належним чином .

Паралельно з введенням високих штрафів за несплату ЄСВ у Раді з'явився законопроект №6489, яким пропонується всі ці штрафи скасувати. І виходить, що як тільки уряд починає боротися з тіньовою економікою, відразу ж з'являються ті, хто її захищає.

Говорячи про корупцію серед чиновників, Андрій Рева зазначив:

— Хабарництво це неправомірна вигода, яку намагаються отримати деякі чиновники, з якими бореться НАБУ, прокуратура, СБУ і так далі. І ви бачите, що таких чиновників затримують все більше і більше, тому сьогодні займатися такими речами, як це робилося раніше, стає складніше. Наше завдання звужувати поле для подібних маневрів. Якщо людина не оформлена на роботу, то в усіх країнах це вважається кримінальним злочином. У нашій країні це поки що класифікується як адміністративне правопорушення, яке тягне за собою серйозні штрафи. І коли з 1 січня були введені ці штрафи, кількість платників ЄСВ збільшилася майже на 400 тисяч людей.

Як вважає Андрій Рева, необхідний баланс між інтересами роботодавця і робітників, але всім необхідно пам'ятати про пенсіонерів. Така відповідальність не з'явиться за один день, але вона буде створена, коли держава отримає необхідний інструментарій для того, щоб усі дотримувалися законів.

Як повідомляло QHA, 14 липня в першому читанні був прийнятий законопроект №6614, який дав старт пенсійній реформі в Україні. За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, для того, щоб осучаснити пенсії, державному бюджету потрібно 36 млрд грн.

В рамках реформи підвищення пенсійного віку не передбачається, однак збільшується страховий стаж, від якого залежатиме, вийде українець на пенсію в 60 або 65 років. Деякі експерти називають це «прихованим підвищенням пенсійного віку».

Якщо реформа буде прийнята в нинішньому вигляді, то з наступного року вийти на пенсію в 60 років можна буде, маючи страховий стаж 25 років (зараз мінімальний стаж становить 15 років). Поріг страхового стажу поступово зростатиме і до 2028 року повинен досягти 35 років.

Середня пенсія зросте приблизно на 380 грн, а найбільше підвищення виплат торкнеться в першу чергу тих громадян, які платили великі внески до Пенсійного фонду, мають солідний стаж або високу зарплату.

ФОТО: інтернет

QHA