КИЇВ (QHA) -

Порошенко інформує, що хоча мова йде про приватну банківську установу, рішення про її націоналізацію не було чиїєюсь особистою справою. Даний процес безпосередньо стосується приблизно половини дорослого населення України — фізичних осіб, які є клієнтами банку, а також 50% юридичних осіб, зареєстрованих у країні. На думку президента, від стану Приватбанку залежить вся фінансово-економічна ситуація в Україні.

За словами Порошенка, саме тому стандартні технології оздоровлення банків у ситуації, що склалася, не можуть бути застосовані.

— У зв'язку з цим ми прийняли безпрецедентне рішення його (Приватбанку,  ред.) перехід у стовідсоткову державну власність. Держава бере на себе відповідальність і гарантує клієнтам Приватбанку недоторканність і цілісність їхніх грошей, стверджує глава України.

З метою посилення захисту вкладників президент подав до Верховної Ради законопроект, який дає додаткові гарантії захисту вкладів українських громадян у Приватбанку. Згідно з інформацією на сайті ВР, законопроект зареєстрований вранці 19 грудня. Президент охарактеризував цей документ як невідкладний до розгляду. Законопроект про внесення змін до закону України «Про банки і банківську діяльність» дозволить українцям не переживати про свої гроші, оскільки повернуті будуть не 200 тисяч гривень, як гарантує держава в разі банкрутства приватного банківської установи, а повна сума.

Глава Нацбанку Валерія Гонтарева пояснює, що націоналізація Приватбанку була необхідним заходом гарантування збереження вкладів і фінансової стабільності в країні.

За словами Гонтаревої, експрес-перевірки і стрес-тестування виявили недостачу капіталу Приватбанку, яка на 1 квітня 2015 року становила 113 млрд. грн. До цього призвела невиважена кредитна політика Приватбанку: понад 97% його корпоративного портфеля, який на 1 квітня 2015 року складав 150 млрд. грн,  це були кредити компаніям, пов'язаним з акціонерами. Менеджмент банку склав програму докапіталізації та зменшення пов'язаного кредитування. Основний акціонер надав особисту гарантію виконання програми докапіталізації, проте ні банк, ні акціонери цю програму не виконали.

За останній рік НБУ провів більше 30 зустрічей з керівництвом ПБ. З огляду на системну важливість Приватбанку, НБУ неодноразово продовжував термін докапіталізації. В результаті станом на 1 грудня 2016 року недостача капіталу зросла до 148 млрд. грн, а ліквідність банку істотно знизилася. Банк майже рік не виконував нормативи обов'язкового резервування. Детермінована заборгованість банку перед регулятором за стабілізаційними кредитами склала 14 млрд. грн при загальній заборгованості 19 млрд. грн.

Як раніше повідомляло QHA, рішення про націоналізацію Приватбанку дозволить захистити більш 20 млн громадян України, які зберігають гроші в банку і користуються його сервісом.

Міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що для демонстрації стабільності ПБ міністерство фінансів вирішило перевести свій зарплатний проект на обслуговування з Ощадбанку у Приватбанк.

ФОТО: інтернет

QHA