КИЇВ (QHA) -

Заплановане в Україні підвищення мінімальної заробітної плати не підкріплене зростанням ВВП, що призведе до нового етапу інфляції і зростання державного боргу. Про це повідомив у коментарі QHA виконавчий директор "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзин.

— ВВП у минулому році зріс на 2%, реальна заробітна плата — на 18%. Тобто, ми надрукували дуже багато грошей. Нам обіцяли, що інфляція за підсумками року складе 7%, а за фактом отримали 13,7%. При цьому продукти харчування подорожчали на 18% — тільки хліб зріс у ціні на 22%. А соціально-важливі продукти у цілому подорожчали більш ніж на 25%. Потрібно розуміти, що все, що зверху фактичного зростання ВВП, ми можемо покривати за рахунок зовнішніх запозичень. У іншому випадку, формується прямий дефіцит, і він трансформується в падіння купівельної спроможності, зростання цін і так далі, — зазначив Пендзин.

Економіст акцентує: найменш захищені верстви населення у минулому році стали жити гірше. Так, на фоні 13%-ї інфляції прожитковий мінімум зріс лише на 9%. Пендзин також звертає увагу на те, що промислове виробництво у минулому році в Україні впало на 0,1%, а зростання ВВП досягалося за рахунок роздрібного товарообігу.

Експерт зазначає, що, згідно з бюджетним кодексом, співвідношення держборгу до ВВП не повинно перевищувати 60%, а у нас цей показник вже дорівнює 82%.

— Торгівля зросла за рахунок імпорту. Він у нас перевищує експорт, що призвело до дефіциту торгового балансу, який покривається за рахунок зовнішніх запозичень. Так, якщо у минулому році на обслуговування державного боргу пішло 100 млрд. гривень, то цього року потрібно буде виплатити 130 млрд. гривень. А загальний державний і гарантований державою борг становить 76 млрд. доларів, — сказав Пендзин.

За словами Пендзина, підвищення заробітної плати, не підкріплене зростанням ВВП, веде до інфляції.

— Є країни, наприклад, Японія, які мають навіть 250%-е співвідношення. Але річ у тім, чи здатна держава обслуговувати цей борг. Сьогодні Україна живе в борг. І підвищення заробітних плат, не підкріплених зростанням ВВП, веде до інфляції і, в кінцевому рахунку, до зростання запозичень, — додав економіст

Негативно на ВВП впливає і зростання трудової міграції з України.

— Якщо 4 — 5 років тому українці виїздили в основному на сезонні роботи, то зараз у нас почала зростати так звана висококваліфікована трудова міграція. Так, Інститут демографії провів дослідження, згідно з яким кожен третій українець у працездатному віці розглядає для себе варіант трудової міграції. І на фоні падіння промисловості ми втрачаємо величезну кількість працездатних людей. ВВП зростає завдяки висококваліфікованій праці. І українці все частіше нарощують ВВП не в нашій країні, а у поляків, чехів, німців, іспанців і так далі, — підсумував Олег Пендзин.

Як писало QHA, представник МВФ в Україні Йоста Люнгман зазначив, що в країні слід тримати під контролем зростання мінімальної заробітної плати, оскільки "швидке рішення збільшити заробітну плату лише знижує конкурентоспроможність і завдає шкоди українцям у довгостроковій перспективі".

Нагадаємо, з початку року мінімальна заробітна плата зросла до 3 723 гривень, а в уряді заявляють про плани підвищити "мінімалку" до 4 100 грн.

QHA