КИЇВ (QHA) -

Це означає, що найближчими місяцями майбутніх клієнтів банків визначатиме директор департаменту по роботі із проблемною заборгованістю компанії «Manyveo» Наталія Індик.

Ще до анексії — 2001 року  вона закінчила Кримський інституту економіки і господарського права. Встигла попрацювати на декількох системних банках і навіть майже 2 роки була радником голови Національного банку України.

Кореспондент QHA поцікавився у Наталі Індик особливостями її нинішньої посади.

QHA: Наталю, Ви родом із Криму?

Наталія Індик: Так, я народилася у селі Муромське, АР Крим. У мене вся сім'я залишилася на півострові, дуже за ними всіма сумую. 1996 року мене запросили консультувати київську компанію, і тепер живу у Києві.

QHA: Скажіть, а Вам часто говорять, що колектор — не зовсім, скажімо так, жіноча професія?

Наталія Індик: Мені здається, у Вас дуже стереотипне сприйняття професії колектора — в дусі 90-х. Запевняю Вас, сьогодні робота із проблемними активами виглядає дещо інакше. Важливу роль також відіграють цінності, які приймають і розділяють у компанії.

В нас у компанії є усвідомлення того, що для того, щоб вирішити проблему, про неї треба говорити, саме тому діалог — це найкращий з рецептів в усіх випадках, навіть якщо зобов'язання не виконуються.

Схильність до компромісу  це одна з провідних рис, властивих жіночій моделі спілкування, саме тому я переконана, що роботі з проблемною заборгованістю потрібен жіночий погляд. Такий крок допоможе відмовитися від стереотипів «борг і боржник» і дозволить з часом підвищити шанобливе ставлення до слова і даних зобов'язань, а це коротший та ефективніший шлях до європейського суспільства, яке ми будуємо.

QHA: Виходить, страх — неефективне рішення і, власне, не приносить результатів?

Наталія Індик: Страх — дуже потужний подразник і одна із найстаріших реакцій людини, закладених природою. Відповідальність та розуміння того, що неповернені гроші завдадуть збитки не тільки особисто Вам, що від повернення боргу залежить ефективність роботи всієї фінансової системи, на мою думку значно дієвіший засіб.

Якщо говорити мовою образів, гроші це «кров економіки», коли борг не повернуто, по суті це як не зупинити кровотечу під час відкритої рани, що може призвести до смерті. Основне завдання будь-якого управлінця, який працює з проблемними активами або заборгованістю пояснити наслідки неправильного інфантильного рішення. Так це абсолютно нешвидкий і непростий шлях, але давайте згадаємо, якби Вам три роки тому сказали, що в Україні буде сьогодні  Ви б повірили просто у слова?

QHA: Частково...

Наталія Індик: Абсолютно така сама історія і з фінансовою дисципліною. Знаєте, нещодавно подивилася фільм «Колектор», я рідко дивлюся фільми, краще читати, і в мене заздалегідь було певне упередження. Думала, чергова пропаганда «глянцевого» способу життя. Але фільм мене здивував тем, що в кожного вибору є ціна, і важливо розуміти й усвідомлювати ризики.

QHA: Наталю, а Ви самі займаєте гроші?

Наталія Індик: Знаєте, я далека від позиції «бути святішим за Папу Римського». Працювати у фінансовому секторі — це була моя дитяча мрія. Дуже добре пам'ятаю, як моя мама не зрозуміла мене, коли у вісім років я заявила, що стану інвестиційним менеджером. «Ким ти зібралася працювати? У нас поняття інвестицій не існує».

QHA: Несподіване бажання для восьмирічної дівчинки.

Наталія Індик: Цілком зрозуміле. Напередодні, за той час, поки я готувалася до турніру Сімферополя з шахів, я прочитала трилогію Драйзера і мене просто підкорила історія про те, як по-різному люди сприймають ресурси.

Тоді я не стала переможцем турніру, посіла друге місце, але для моїх батьків це було зовсім не важливо, а я пообіцяла собі, що просто так не здамся. Ми ж всі родом з дитинства, напевне тому в мене залишилося захоплення трекінгом. 2016 року я піднялася на Кіліманджаро, а 2017 року планую піднятися ще вище.

QHA: Як Вам вдалося піднятися на Кіліманджаро?

Наталія Індик: Мені відчайдушно не вистачало значної суми для походу, а відкладена мрія, як усі ми знаємо, вже і не мрія, а тяжка ноша. І я скористалася фінансовою допомогою, взяла кредит і пішла у гори. Це був такий потужний імпульс для меня — коли я повернулася до Києва, всі мої проблеми, що здавалися нерозв'язними, дуже швидко знайшли рішення. В чому відмінність між відпочинком у кредит, про який я говорила на початку інтерв'ю і моїм походом, запитаєте Ви? Все просто: будь-яка проблемна ситуація містить ключ до вирішення, головне його побачити і адекватно оцінити ризики.

QHA: Наталю, рішення Порошенка про застосування санкцій щодо банків РФ стало каталізатором для хвилювання багатьох юросіб, які брали у них кредити. Наскільки актуальним стане процес повернення кредитів і депозитів для цих банків у найближчому майбутньому?

Наталія Індик: На жаль, у нашому суспільстві статус «боржника» перебуває у сірій зоні де він ніби завдає клопотів його власникові, але суспільством не засуджується. Тобто на рівні розуміння і прийняття дуже лояльно ставиться до неповернень і невиконаних зобов'язаннь.

У цієї проблеми є цілком реальні і обгрунтовані причини. По-перше, ринок послуг кредитування дуже сильно змінився, а з ним змінилися і поведінкові моделі споживача. Ми всі пам'ятаємо час, коли відпочивати за кордоном у кредит було нормою практично для кожного українця, далі був бум автокредитування, їздити на машині було важливіше, ніж придбати нерухомість.

Але всі ці тенденції вже давно у минулому, і не тільки тому, що банки різко обмежили кредитування і їм на зміну прийшли фінансові компанії, просто потреби і пріоритети стали прагматичнішими. Сьогодні мікрокредитування — це досить простий спосіб поправити особисті фінанси і закрити непередбачені витрати.

Наші власні дослідження показують, що з 220 тис. кредитів, виданих 2016 року, обсяг проблемних активів становить близько 20% -23%, і знижується після роботи моєї установи. А це дуже небезпечний сигнал: по факту, сьогодні життя не просто подорожчало, відсутні джерела для зростання добробуту і ми всі перебуваємо у режимі виживання.

QHA: А чому тоді зі словом «кредит» практично завжди виникають негативні асоціації, якщо, як Ви кажете, це необхідний і досить популярний спосіб вийти зі скрутної ситуації?

Наталія Індик: Для активних і мобільних людей дуже важливо саме тут і зараз закрити потребу, адже завтра будуть нові можливості, і людина поверне те, що сьогодні їй допомогло вийти з делікатної ситуації. Але не будемо забувати про досить абстрактне розуміння зобов'язань.

Саме тому фінансова дисципліна — це «слабке місце» не тільки взаємин кредитора і позичальника, а й роботодавця і працівника в українському бізнесі. Але, знов-таки, якщо звернутися до історії, то прикладів, коли подібні матеріальні питання вирішувалися успішно і за законами здорового глузду набагато більше, ніж нам може здаватися.

У статусі боржників в різний час були і Марк Твен, і Авраам Лінкольн, практично все, що написано про позичання та їхнє повернення Оноре де Бальзаком пережите особисто автором. Всі вони вдавалися до кредитів і, слід визнати, проблеми з поверненнями теж були, але кожен з них знайшов свій шлях їхнього вирішення.

QHA: Спасибі за інтерв'ю!

Спілкувався Едуард Солодовник

QHA