КИЇВ (QHA) -

Сертифікат про введення в експлуатацію нового безпечного конфайнменту на Чорнобильській АЕС планується отримати до середини 2018 року, однак конкретних дат не визначалося, оскільки на перебіг робіт впливає необхідність дотримуватися питань безпеки при проведенні робіт.

Про це повідомив міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, коментуючи журналістам річницю з моменту встановлення арки над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС та над об'єктом "Укриття", передає кореспондент QHA.

За словами Семерака, плани Групи управління проектом НБК передбачають, що введення арки в експлуатацію має відбутися в першій половині наступного року. Водночас міністр зазначив, що не існує конкретних дат щодо введення цього об’єкту, оскільки багато в чому виконувані роботи, як і сама арка, є унікальними. Тому пріоритет надається питанням безпеки, яким підпорядковуються швидкість виконання робіт.

— Очікуємо через півроку отримання сертифікату про введення в експлуатацію цього об’єкту. Але я хотів би наголосити, що ці дати є плаваючими, бо вони залежать від швидкості виконання робіт з підготовки і введення в експлуатацію, від стану радіації, від можливості виконати ці роботи. Підкреслюю, що немає чіткої дати, коли це треба зробити, бо минули ті часи, коли до річниці Жовтневої революції ми щось будували. Тут абсолютно інший пріоритет безпека. В першу чергу для нас пріоритет  це безпека тих людей, які там працюють, і тих людей, які живуть на території України та за її межами, тому що Чорнобильська аварія мала вплив на території й поза межами України. Ніякого виправдання щодо зниження рівня безпеки заради того, щоб швидше все зробити чи дешевше, не може бути.

Міністр також нагадав, що регламент робіт щодо відновлення екологічної та радіаційної безпеки на території ЧАЕС передбачає певну етапність. В листопаді 2016 року було заплановане насування арки на четвертий енергоблок, яка у визначені терміни перемістилася і зайняла ту точку, яку передбачено проектом. З того моменту почалися роботи з підготовки арки до введення в експлуатацію. Впродовж поточного року відбувалися роботи з монтування мембрани, яка повинна герметично закрити четвертий енергоблок і ці роботи поки що не завершені. Також триває випробування вентиляційного обладнання, транспортного обладнання тощо.

Говорячи про те, як позначилось на ситуацію в районі ЧАЄС насування арки, міністр зазначив, що основним завданням арки є фізичний герметичний захист четвертого енергоблоку від впливів зовнішнього середовища. І насування арки на енергоблок, яке відбулося 29 листопада торік, вже дало додатковий захист як самому енергоблоку, так і довкіллю в районі станції, зумовивши певне зниження рівня радіації. Однак міністр не озвучив конкретних цифр.

— Підсумовуючи: рівень безпеки підвищився, рівень радіації знизився. На тому промисловому майданчику, який є довкола четвертого енергоблоку, в міру виконання робіт по герметизації арки рівень радіації падатиме ще нижче. Фінальним завданням є, звісно, демонтаж четвертого енергоблоку і перетворення цього майданчика на радіаційно безпечну територію. Ці роботи спрогнозувати зараз дуже важко, але ми будемо їх починати, щойно введемо в експлуатацію арку.

Зокрема після введення арки в експлуатацію почнеться діставання паливомістких матеріалів і довгоіснуючих радіоактивних відходів, які знаходяться у зруйнованому енергоблоці.

Семерак також повідомив, що 8 грудня 2017 року у Лондоні відбудеться наступна Асамблея донорів проекту, де буде звітувати міжнародна група управління проектів, яка працює над реалізацією проекту «Укриття», в якій він також візьме участь разом із урядовцями і депутатами. Під час Асамблеї буде оприлюднений останній звіт щодо виконання і фінансування робіт на об’єкті «Укриття».

Як повідомляло QHA, 29 листопада 2016 року пройшла церемонія завершення будівництва нової арки на Чорнобильській АЕС та її фіксація над об'єктом «Укриття».

Новий безпечний конфайнмент — рухлива споруда, яке оснащена унікальними технологіями та системами, що дозволить перетворити об'єкт «Укриття» на екологічно безпечну систему. Висота арки становить 110 м, довжина — 150 м, ширина — 260 м і вага понад 31 тис. т. Конструкція закрила старий саркофаг, якому вже 30 років. Наявність НБК дозволить розпочати демонтаж 4-го енергоблоку, який вибухнув під час аварії 1986 року. Нова споруда захищатиме довкілля протягом 100 років.

Інженером проекту, який працював над створенням НБК, є група управління проектом (ГУП) Bechtel (США) Bettelle Memorial (США) ЧАЕС. Підрядником, що відповідає за проектування, закупівлі і будівництво, є спільне підприємство NOVARKA, що об'єднує 2 французькі компанії: VINCI Construction Grands Projets і BouyguesTravaux Publics. Фінансування проекту також відбувається зі спеціально створеного Чорнобильського фонду «Укриття» (ЧФУ), а розпорядником коштів ЧФУ є Європейський Банк Реконструкції і Розвитку (ЄБРР). Загалом НБК обійшовся у 1,5 млрд євро.

QHA