КИЇВ (QHA) -

Міністр соціальної політики Андрій Рева під час прес-конференції розповів про те, як в Міністерстві прийшли до цифри 3200 грн для встановлення рівня мінімальної заробітної плати:

— Коли ми приймали план операційних дій урядів, то якраз пункт про підвищення мінімальної заробітної плати був прописаний у цьому плані. Дискусія йшла не про те, піднімати мінімалку чи не піднімати, а на якому рівні. І розглядалося кілька варіантів: 2175 грн або 2500 грн на місяць, а Державна фіскальна служба офіційно нам запропонувала підняти її до 5000 грн. Чому зупинилися на 3200? У жовтні цього року в Кабінеті міністрів України була затверджена вартість набору продовольчих і промислових товарів, на підставі яких стверджують прожитковий мінімум. Цього не робилося 15 років. Потім було судове рішення, яке зобов'язало Кабінет міністрів це зробити. Хочу сказати, що на сьогодні таке судове рішення скасоване. Але Кабінет міністрів все одно виконав його.

На його думку, коли люди говорять про мінімальну зарплату, то починаються розмови, що, вирахувавши всі податки, зарплата стане меншою. Але у Міністерстві все передбачили і тепер вся мінімалка буде нараховуватися вже з урахуванням податку. Тобто, 3200 грн — це фактичний прожитковий мінімум в Україні. Адже заробітна плата людини, яка працює цілий місяць, не може бути менша за цю суму.

— Ми не маємо морального, політичного права, і зокрема юридичного робити менше. Тому були проведені відповідні розрахунки, і вони показали, що у приватному секторі заробітну плату, меншу за прожитковий мінімум, отримує понад 2,4 млн громадян — це до 3200. А на рівні мінімальної зарплати отримують 1,1 млн людей і приблизно 2,6 млн у бюджетній сфері. І коли ми почали аналізувати, то з 1,1 млн людей у приватному секторі, а це 47 тисяч керівників приватних підприємств, декларують свою зарплату 1450 грн на місяць. Якщо керівник підприємства декларує 1450, то яку заробітну плату може декларувати головний бухгалтер? Таку саму. Чи може хтось ще на цьому підприємстві офіційно отримувати більше, ніж керівник? І таким чином ми зіткнулися з ситуацією, за якої, очевидно, мінімальна зарплата використовується як елемент офіційної виплати податків. Тоді легко передбачити, що інша частина зарплати виходить іншим способом, — навів приклад махінацій із зарплатами міністр.

Що стосується бюджетної сфери, то там немає таких явищ, як виплати заробітних плат у конвертах. Для 2 млн 600 тис людей, які працюють у бюджетній сфері — це буде реальне підвищення заробітної плати.

— Окремо хочу сказати щодо великих підприємств. Коли ми вели переговори з Міжнародним фондом, то вони дуже переживали, що коли ми піднімемо мінімальну заробітну плату вдвічі, то як це відіб'ється на фонді оплати праці на підприємствах, що експортують свою продукцію і завдяки яким надходить валюта в Україну. І дійсно, якщо ви подивитеся, то тут теж існує тарифна сітка, яка прив'язана до мінімальної заробітної плати. Тобто, якщо б вона продовжувала використовуватися як розрахунок, то весь фонд оплати праці на цих підприємствах треба було б підвищити вдвічі. Вони це не змогли б зробити фізично. І тому в законі №5130 прямо прописано, що з 1 січня 2017 року за визначення розмірів посадових окладів поза бюджетною сферою використовується норматив 1600 гривень до того моменту, поки не будуть внесені зміни до колективних договорів та галузевих угод. Тобто там виростуть оклади з 1450 грн до 1600 на 140 гривень. І говорити, що це нереальна сума і її не потягнуть підприємства, підстав немає, — зазначив Андрій Рева.

Також він зазначив, що на великих підприємствах частина зарплати до 3200 грн становить 0,4%, тобто вони навіть не відчувають цього зростання. А що стосується приватних підприємств першої та другої групи, то у них присутня тінізація зарплат. І щоб не накладати однаковий тягар на всіх, то в законі передбачено, що сплата єдиного соціального внеску для підприємців першої групи становитиме 50% від розміру мінімальної зарплати. Тобто вони платитимуть ЄСВ не з 3200 грн, а з 1600 гривень.

Національний банк України вважає, що підняття мінімальної заробітної плати не вплине на інфляцію і максимальний його вплив — це 1% протягом року.

ФОТО: інтернет

QHA