КИЇВ (QHA) -

За прогнозами Наймана, дисконт на продаж банківських активів може досягати 50-70%. Він також підрахував, що сукупний кредитний портфель п'яти банків РФ, що потрапили під санкції, складає 82 млрд грн, що еквівалентно 3 млрд дол.

— Найбільші проблеми сьогодні у позичальників, яким потрібно подумати про переведення до українських держбанків. Адже для представників реально працюючого бізнесу, який використовує кредитні лінії в своїй діяльності, припинення регулярних грошових надходжень може означати банкрутство деяких підприємств, — резюмував експерт.

До слова, на думку експертів, частка кредитів українських «дочок» російських банків у загальному обсязі інвестицій, що надійшли в Україну за останні роки, становить 8-10%. Але результатом політичних рішень керівництва країни стало прагнення вивести ці кошти з України, а економісти спрогнозували екстрений продаж українських банківських активів РФ.

— Є передісторія цього питання. Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США російські банки і взагалі РФ очікувала пом'якшення санкцій і позиції США щодо Москви. Тоді розглядалося питання, що ці банки залишаться в Україні, — розповів QHA фінансовий експерт Ерік Найман.

За його інформацією, після перемоги Трампа банки РФ були зняті з продажу і увійшли у режим очікування. Коли ж його період закінчився, то виявилося, що ніякого послаблення санкцій щодо російських фінустанов немає, і стало зрозуміло, що їм надали шанс мирно піти протягом року.

— Для ВТБ і інших банків це не так критично. Втеча вкладів найбільш критично для Ощадбанку РФ. Він відреагував вже жорстко. Швидше за все, Ощадбанк не дарма ввів обмеження, вони побоюються значного відтоку вкладів, — вважає Найман.

Втім, поки в українському медіа-просторі йде жвава дискусія про вплив продажу українських «дочок» банків РФ на економіку України, а також про можливе зниження тиску на російських банкірів, яке може бути пов'язане з наданням МВФ чергового траншу в 1 млрд дол., Ощадбанк Росії вже проданий з молотка. Хоча НБУ нібито досі перебуває в невіданні, про що свідчить повідомлення його прес-служби:

— Рішення про погодження набуття істотної участі в капіталі банків, отримане від будь-яких інвесторів, приймається в рамках єдиних для всіх існуючих нормативних вимог і законодавства. Як уже неодноразово зазначалося, Нацбанк підтримує цивілізований вихід з українського ринку фінустанов з державним російським капіталом, у тому числі шляхом їх продажу.

При цьому, як уже повідомляло QHA, Сбербанк купили за 130 млн дол. бізнесмен Григорій Гусельников, частка якого склала 45%, і син власника нафтової компанії «Русснефть» Михайла Гуцерієва Саїд, чий контрольний пакет склав 55%. Причому переговори з цими інвесторами Сбербанк вів вже з кінця 2016 року.

Крім того, ще однією цікавою деталлю, пов'язаною з введенням санкцій відносно українських «дочок» банків РФ — Ощадбанку, VS Банку, Промінвестбанку, ВТБ і БМ Банку — є зупинка фінансування відділень цих банків Пенсійним фондом України.

На своєму офіційному сайті прес-служба фонду повідомила, що в зв'язку підписанням Указу Президента України від 15 березня 2017 № 63/2017 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» фонд зупиняє фінансування відділень вищезгаданих банків. Пенсіонерам запропоновані альтернативні варіанти отримання пенсій.

ФОТО: інтернет

QHA