КИЇВ (QHA) -

Всесвітній банк в особі Міжнародної фінансової корпорації (IFC) планує увійти в капітал "Укргазбанку" в якості міноритарного акціонера, придбавши частку в розмірі до 20% статутного капіталу.

Про це голова правління «Укргазбанку» Кирило Шевченко повідомив, відповідаючи на запитання кореспондента QHA після підписання Меморандуму про взаєморозуміння щодо підтримки приватизації (продажу) АБ "Укргазбанк" між Міністерством фінансів України, ПАТ "Укргазбанк" та IFC. Меморандум передбачає повний вихід держави зі складу акціонерів банку.

Щодо розміру частки, яку планується продати IFC, її ймовірну вартість та терміни входження в капітал, Шевченко сказав:

— Зараз йдеться про пакет до 20%. Це попередньо. По термінах ми плануємо це завершити наступного року. Про оцінку вартості пакету ще зарано говорити.

Коментуючи в інтерв’ю журналістам підписання Меморандуму, Шевченко зауважив, що в контексті підготовки до приватизації — йдеться саме про те, що буде співпраця держави, як на сьогоднішній день і найближчий час головного акціонера банку, та Світового банку в особі IFC, як потенційного міноритарного акціонера.

Щодо нинішньої співпраці банку з IFC, Шевченко розповів, що основний бізнес з IFC сконцентрований на роботі за "зеленими проектами", проектами з енергоефективності, за проектами з відновлювальними джерелами енергії. За його словами, результати цієї співпраці вже можуть відчути пересічні українці, оскільки реалізовані проекти дозволили зменшити шкідливі викиди в атмосферу.

— Ця робота вже має абсолютно такий ефект, який може відчути кожен з нас. Сьогодні за рахунок тих проектів, які профінансовані "Укргазбанком", карбонові викиди в атмосферу зменшились на 700 тисяч тонн. Це приблизно такий ефект, якби 250 тисяч автомобілів не виїхали на маршрути.

Водночас, представники Міжнародної фінансової корпорації на запитання щодо планів IFC щодо входження в капітал банку, надавали більш обтічні відповіді. Так, на брифінгу в офісі Світового банку директор департаменту Європи та Центральної Азії IFC Томаш Тельма не назвав конкретної цифри, яка цікавить корпорацію в капіталі банку, пославшись на те, що час для конкретики ще не настав. Він лише сказав, що участь у приватизації такого великого банку важлива для IFC і відзначив позитивні зрушення у його роботі за останні роки.

— Для нас важливо брати участь у приватизації такого великого банку.  Ми лише починаємо цей шлях і тому дуже важко говорити про частки і терміни /входження в капітал/. Нас вразило, як банк змінився за останні півтора року. Ми хотіли б сьогодні попрацювати більш глибоко над банком.

Томаш Тельма також додав, що IFC і в майбутньому цікавить інвестувати в банківський сектор та інші сектори української економіки, назвавши серед пріоритетів агробізнес. Водночас, Тельма підкреслив, що для залучення інвестицій Україна повинна завершити розпочаті реформи.

— Зараз фінансування IFC становить 600 млн доларів, ми можемо надати ще фінансування на інвестиційні проекти, але все залежить від того, чи будуть іноземні або українські інвестори, які готові взяти ризики. Ми чули про агробізнес – це один із наших пріоритетів. Ще одна сфера – це банківський сектор. Ви чули про деякі ідеї, які ми вже озвучували, і нам дійсно було дуже цікаво попрацювати з «Укргазбанком», з іншими банками в процесі подальшого впровадження реформ. І ще один напрямок – це розробка інфраструктури чи-то приватної, чи-то приватно-державного партнерства і муніціпальної інфраструктури. У всіх цих напрямах є можливість /інвестувати/. Але важливо показати прогрес у секторі реформ для того, щоб всі ці інвестиції були здійснені.

Довідка. Публічне акціонерне товариство (ПАТ) «Укргазбанк» входить до топ-5 українських банків за обсягом активів. Працює з корпоративним, малим і середнім бізнесом, а також фізичними особами. 94,94% банківського капіталу належить державі в особі Міністерства фінансів України.

IFC допомагає банку наростити його діяльність у сфері "зеленого" фінансування. У вересні 2017 р. IFC надала «Укргазбанку» гарантію торговельного фінансування на суму 20 млн доларів.

За 9 місяців 2017 року прибуток "Укргазбанку" склав 250 млн грн.

В Україні наразі 6 державних банків — ПАТ “КБ ПприватБанк”, АТ “Укрексімбанк”, АТ “Ощадбанк”, АБ “Укргазбанк”, АТ (публ.) “Український банк реконструкції та розвитку”, ПАТ “Розрахунковий центр”. Уряд планує приватизувати більшість державних банків. У держвласності можуть залишити лише "Ощадбанк" та "Укрексімбанк".

QHA