КИЇВ (QHA) -

Голова парламентського Комітету з питань промислової політики і підприємництва Віктор Галасюк повідомив кореспонденту QHA, що використання депозитних сертифікатів (станом на лютий 2017 року) призвело до того, що з національної економіки «вимили» 47 млрд грн.

— Нацбанк випускає так звані «депозитні сертифікати» — боргові папери НБУ, через які «стерилізує» ліквідність банківської системи, «обезкровлюючи» реальний сектор економіки. Таким чином регулятор імітує боротьбу з інфляцією, — вважає нардеп.

Хоча, на думку голови Комітету ВРУ з питань промполітики та підприємництва, навіть першокурсник-економіст розуміє, що інфляція у нас носить не монетарний характер, а обумовлена ​​шаленим дефіцитом торгового балансу через слабкість експортно-орієнтованої промисловості, а також адміністративно викликаним  «тарифним шоком».

— Замість того, щоб приносити користь суспільству і розвивати економіку, ці кошти не просто «заморожені», а ще й вимагають оплати за них вкрай високими відсотками. Так, у 2015 році процентні платежі по депозитних сертифікатах склали 8,2 млрд грн, а у 2016 році близько 9,5 млрд. Це кошти, які витягли з кишень платників податків. Кожен платник податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) у середньому платить майже 1000 грн на рік за обслуговування депозитних сертифікатів НБУ, навіть не здогадуючись про їх існування, — зазначив нардеп від РПЛ.

На думку Галасюка, дані дії є витонченою, масштабною і, на жаль, законною схемою руйнування української економіки.

— Нацбанк, по суті, з «кредитора останньої інстанції» (яким регулятор повинен бути у кризовий період) перетворився на «позичальника останньої інстанції», висмоктуючи гроші з «судин» і без того слабкої української економіки, — підкреслив нардеп.

Голова парламентського Комітету з питань промислової політики і підприємництва також вважає, що в нинішній ситуації в країні божевільна потреба в інвестиціях, а у банків є величезні вільні кошти (ліквідність банківської системи перевищує 100 млрд грн), але вони не кредитують ними економіку.

— Це відбувається внаслідок нестачі «якісних» позичальників і проектів, здатних витримати одні з найвищих у світі процентних ставок. Тому держава повинна проводити абсолютно протилежну монетарну політику, — переконаний Віктор Галасюк.

В якості альтернативи нардеп пропонує випустити і продати банкам держоблігації розвитку, за рахунок яких профінансувати масштабні проекти модернізації.

На його думку, це покаже приватним інвесторам, що держава не тільки запрошує їх робити вкладення в Україні, а й саме розвиває економіку. Адже це дозволить створити додатковий інвестиційний попит, а також нові робочі місця, і згенерує додаткові податкові надходження до бюджету.

— Необхідно також випустити і продати банкам захищені держгарантіями корпоративні облігації «Укрзалізниці», «Укргазвидобування» та інших стратегічних держпідприємств, щоб без шокового підвищення тарифів профінансувати їх масштабні інвестиційні програми. Це дозволить здійснити будівництво нових вагонів, пробурити нові свердловини. Також дані дії дадуть додатковий інвестиційний імпульс економіці, обмеживши транспортні та енергетичні тарифи, які є головними причинами інфляції, — пояснив нардеп.

Нардеп також пропонує, щоб влада змусила купити облігації розвитку не тільки банки, але і сировинних олігархів, мотивуючи це тим, що «розвиток країни — не прогулянка в сонячну погоду, а велика спільна відповідальність та історична місія відповідальних громадян».

— Ті, хто блокує модернізацію економіки України, роблять її сировинною колонією та боржником, — справжні економічні вбивці. На жаль, вони досі при посадах, — резюмував Галасюк.

ФОТО: інтернет

QHA