КИЇВ (QHA) -

Виконуючий обов'язки голови Державної служби геології та надр України Микола Бояркін у середу, 1 березня на 8-й щорічній конференції Інституту Адама Сміта «Український енергетичний форум», що проходила в готелі «Інтерконтиненталь», озвучив деякі цифри щодо втрачених через анексію РФ у Криму природних ресурсів.

Скільки родовищ нафти і газу втрачено в Криму?

— Внаслідок анексії Криму я не можу сказати, що ми втратили, тому що ми вважаємо цю територію тимчасово окупованою. Але все-такиу нас є пауза щодо півострова, щодо 12 родовищ нафти і 25 родовищ газу, — зазначив Бояркін.

Детальне вивчення інформації, наданої чиновником, дало більше фактів для аналізу того, скільки родовищ у Криму Україна втратила і який їхній потенціал. Зокрема, на Форумі було озвучено, що в Криму залишилася 391 українська свердловина. Із 192 родовищ нафти України на півострові залишилися 12, чиї балансові запаси на 1 січня 2016 року становила 7464 тисяч тонн. Таким чином, частка кримських (українських) родовищ становила близько 6,25% від кількості загальноукраїнських, а кількість нафти на півострові в процентному співвідношенні 6,1% національних запасів.

Учасники форуму також озвучили інформацію про те, що в останніх у Криму українських родовищах зосереджено близько 16761 млн кубічних метрів газу. Стосовно 396 загальноукраїнським родовищ ті 25, які захоплені окупантами, складають 6,3% від загальної кількості родовищ в Україні.

При цьому Микола Бояркін нагадав, що Держгеонадра відновило пошук нафти і газу на Північно-західному шельфі Чорного моря.

— Єдине в Україні державне науково-дослідне судно «Шукач» повернулося з рейсу в кінці 2016- го. Це єдиний корабель, здатний проводити геологорозвідувальні роботи на шельфах морів. Його унікальність полягає в тому, що він призначений для виконання сейсморозвідувальних робіт, як звичайної среднечастотной модифікації, так і з високою роздільною здатністю (високочастотною), —зазначив він.

Чиновник підкреслив, що низький рівень шуму двигунів «Шукача» забезпечує високу якість сейсмічного матеріалу і його геологічну інформативність.

А також поінформував, що фінансування морських робіт відновлено у 2015 році. Після трьох років сухого відстою для судна проведено поточний ремонт та докове обстеження.

Таким чином, «Шукач» стане альтернативою від обстрілів російськими окупантами кораблів і літаків ВМС Збройних сил України, які мали місце в кінці січня і початку лютого 2017 року.

Ясна річ, до того моменту як у Криму піднімуть українські прапори і повернуть незаконно захоплені природні багатства півострова у власність України для видобутку нафти і газу в рамках програми придбання довгоочікуваної енергонезвісімості.

На шляху до енергетичної незалежності

В умовах блокади Донбасу питання енергетичного забезпечення нашої країни набуло підвищеної актуальності.

— Енергетична незалежність України — це реальність. Підвищення ефективності енергетичного ринку — це амбітні плани, але якщо об'єднати зусилля приватного сектора з державним і експертним секторами, тоді вдасться виконати не тільки завдання 2020 (програми енергонезалежності, визначеної Указом Президента України «Про стратегію сталого розвитку — 2020» - ред.), але і всі поставлені перед нами цілі, — зазначив в.о. голови Держслужби геології і надр України Микола Бояркін.

Чиновник також повідомив, що відповідно до статистичної інформації, балансові запаси енергетичних ресурсів в Україні мають такі показники: природний газ — 1 трлн кубічних метрів, якого має вистачити на найближчі 45 років.

Запаси української нафти і газового конденсату становлять близько 200 млн тонн, яких жителям нашої країни вистачить майже на 70 років. Що стосується вугілля, то його запасів, за підрахунками Бояркіна, нам вистачить на 100 років. За умови, що наявні 44 млрд тонн ми будемо використовувати за допомогою новітніх технологій.

Хоча, у той же час, за даними Бояркіна, у2015 році спостерігалася тенденція зменшення видобутку нафти, показники якої склали 1817 тис.тонн і в порівнянні з 2014 роком зменшилися на 222 тис. тонн. У 2015 році в порівнянні з 2014 також впали і показники видобутку газу. У порівнянні з 2014- ці дані зменшилися майже на 700 млн кубічних метрів і склали 20 млрд кубічних метрів.

Бояркін розповів, що найбільша кількість нафтових і газових свердловин знаходиться в Полтавській, Харківській, в Івано-Франківській і Львівській областях. Найменша їх кількість знайдено на територіях Херсонської, Запорізької та Донецької областей.

Белькова: Добувати газ заважає фіскальна політика

Заступник голови парламентського Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Ольга Белькова, говорячи про причини, що заважають власному видобутку газу, повідомила, що вважає однією з проблем непродуману податкову політику держави.

— В останні роки в Україні були спроби сильно підвищити ренту для тих, хто видобуває український газ. Однак, на мою думку, це аж ніяк не стабілізує ситуацію, скоріше навпаки — руйнує довіру. Адже якщо задатися питанням — кому сьогодні вигідно це положення справ, то стане зрозуміло — це або імпортери, які не бачать ніякої можливості заробити на внутрішньому ринку, або ті, хто вірить у можливість домовитися з РФ, незважаючи на те, що Росія є країною- агресором, — зазначає Белькова.

Нардеп проінформувала, що як політик, хотіла б проводити масштабні зміни, але багато компаній просять про прості речі.

Крім того, на думку Белькової, необхідно вирішити питання земельних відносин та налагодити комунікації з місцевими громадами у рамках проведення реформи децентралізації.

— Ми з колегами ще 15 вересня 2015 року розробили законопроект №3096, який дозволяє на перших етапах без переоформлення землі сільськогосподарського призначення почати бурити і коли знайдуть газ в достатній кількості, тоді вже переходити до переоформленню землі, — зазначила нардеп.

На її думку, Україна давно потребує перекладу на нові принципи користування природними ресурсами відповідно до світової практики.

— Ситуація вимагає змін. У найближчі 5-6 років це треба зробити. Що ж стосується налагодження відносин із місцевими громадами, то тут треба вирішити питання децентралізації ренти. У першу чергу, для того, щоб всі громади на територіях, де ведеться видобуток, відчули вигоду від даного виду діяльності, а не тільки бачили зруйновані дороги, — підкреслила Ольга Белькова.

***

Як бачимо, проблема енергетичної незалежності України досить багатогранна і цікава. І навіть поставлені на паузу родовища Криму і Донбасу не можуть служити виправданням для тих українців — чиновників, бізнесменів, інвесторів, законодавців і аналітиків, які хочуть підняти країну зсередини, за рахунок модернізації економіки.

При цьому всі розуміють, що мало написати правильні закони, залучити інвесторів і впровадити в життя нові технологічні рішення. Потрібні ще величезна віра в себе, у правильність своєї справи, наполегливість і цілеспрямованість, перед якими бліднуть  найруйнівніші дії агресорів і окупантів.

І ще розуміння того, що природні ресурси, дані Україні, достатні для того, щоб не тільки розкрутити маховик національної економіки, ослабленої гібридною та торговими війнами, а й віддати борги міжнародним організаціям, щоб зайняти своє гідне місце в світовому табелі про ранги.

Едуард Солодовник

ФОТО: інтернет

QHA