КИЇВ (QHA) -

Бізнесу групи Приват після націоналізації Приватбанку стане набагато важче працювати, хоча про його згортання в Україні наразі не йдеться. Таким чином спеціаліст відділу продажу боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса прокоментував агентству QHA вплив націоналізації Приватбанку на подальшу роботу підприємств групи Приват.

— Бізнесу групи Приват зараз буде набагато важче працювати, адже раніше вони отримували гроші, можна сказати, від вкладників Приватбанку, а зараз цей канал перекритий, і тепер їм доведеться шукати гроші десь в іншому місці.

Водночас експерт зазначив, що навряд чи власники групи Приват після націоналізації банку згортатимуть бізнес в Україні.

— Питання «згортатися», напевно, не стоїть, але те, що в них будуть проблеми, і що вести бізнес так, як вони вели раніше, вони не зможуть — це очевидно.

Сергій Фурса також висловив сумнів щодо перспектив погашення в обумовлений термін кредитів, виданих Приватбанком пов’язаним компаніям (QHA: у своєму листі до уряду з проханням про входження держави у капітал "Приватбанку" акціонери зобов’язалися реструктурувати кредити, надані банком юридичним особам, з урахуванням вимог НБУ до 1 липня 2017 року).

Я маю дуже великий сумнів, що власники підуть на це. І напевне ми побачимо десь через півроку новий етап, коли влада заявлятиме, що колишні власники не виконують свої зобов’язання, а отже треба розпочинати певні юридичні дії стосовно них. Зокрема у нас є закон про відповідальність власників банків, які мають компенсувати ці збитки, тобто вони мають відшкодувати державі ті самі 5 млрд доларів, які зараз держава витрачає, щоб вирішити проблему,  яку вони створили.

Відповідаючи на запитання про намір уряду після стабілізації продати Приватбанк експерт зазначив, що обговорювати продаж наразі неактуально.

— Зараз, коли у банку є «дірка» розміром у 5 млрд доларів, казати про покупців непристойно. Ми можемо говорити про те, що банк буде готовий до якихось транзакцій з ним десь роки за три. Тож наразі питання про варіанти продажу і покупців це неактуальне питання.

Коментуючи намір Європейського банку реконструкції і розвитку отримати частку у Приватбанку після рекапіталізації, Сергій Фурса зазначив, що ЄБРР як інвестор задля підтримки України може зайти у капітал банку на 10-20%, що має допомогти не лише фінансово, але й корпоративними стандартами. Однак, зауважив він, цей етап реструктуризації банку не є продажем банку інвестору.

Довідка: Група «Приват» як така не має юридичного оформлення, однак можна говорити про різні активи в Україні, які конторолюються колишніми основними акціонерами «Приватбанку». Напрямки бізнесу групи «Приват» зокрема включають: нафтову промисловість (Укрнафта (43%), Укртатнафта, НПК Галичина, Авиас); авіаперевезення (МАУ, Дніправіа), металургію та гірничорудну промисловість (Марганецький та Орджонікідзевський ГЗК, Запорізький та Стаханівський заводи ферросплавів), харчову промисловість (Приват-агроцентр);  медіа, телекомунікаціі, турбізнес (Группа 1+1, туркомплекс Буковель).

У ЗМІ повідомлялось, що фінансовими коштами банку користуються «Укрнафта», «Укртатнафта», Марганецький і Орджонікідзевський ГЗК, заводи феросплавів і ще низка підприємств, контрольованих Коломойським. Як стверджують фахівці, які знають ситуацію, ПриватБанк не надає великі кредити компаніям, які не входять до групи Приват.

Як повідомляло QHA, 18 грудня 2016 року Національний банк визнав ПАТ «ПриватБанк» неплатоспроможним і звернувся до Уряду з проханням передати його до державної власності.

Рішення про націоналізацію було зумовлене необхідністю фінансового оздоровлення банку. Станом на 1 грудня 2016 року нестача капіталу «ПриватБанку» зросла до 148 млрд грн, ліквідність банку суттєво знизилася. Банк майже рік не виконував нормативи обов’язкового резервування. У НБУ пояснюють нестачу капіталу невиваженою кредитною політикою «ПриватБанку»: понад 97% корпоративного портфелю, який становив 150 млрд грн на 1 квітня 2015 року, складали кредити пов’язаним з акціонерами компаніям.

На сьогодні 100% «ПриватБанку» належить державі в особі Міністерства фінансів.

У «ПриватБанку» планується зміна правління та наглядової ради. Після стабілізації ситуації в банку уряд заявив про намір його продати.

«ПриватБанк» був заснований 1992 року. До націоналізації його найбільшими акціонерами були Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський із частками по 45,3%.

QHA