КИЇВ (QHA) -

Голова Луганського обласного об'єднання ВУТ «Просвіта» ім.Тараса Шевченка, історик, колишній бранець луганських бойовиків Володимир Семистяга вважає за необхідне якнайшвидше реалізувати ідею державної фінансової підтримки родин заручників Кремля, які утримуються на окупованій території Донбасу чи Криму або в Росії.

Про це він сказав агентству QHA, коментуючи пропозицію, озвучену першим віце-спікером Іриною Геращенко про необхідність передбачити в проекті Державного бюджету на 2018 рік створення спеціального фонду щодо підтримки родин заручників, які знаходяться в Російській Федерації та на окупованих територіях.

За його словами, відповідні кошти повинні виділятись на державному рівні та мають бути закладені в бюджеті. Семистяга наголошує, що волонтерська і приватна допомога родинам бранців надається, але вона не є системною і не завжди в потрібному обсязі. Крім того, є багато випадків, коли псевдоволонтери збирають гроші начебто на допомогу, але насправді ці гроші не доходять до адресата. На його думку, відповідні законодавчі ініціативи мають просувати депутати Верховної Ради.

— Обов’язково такий фонд треба створити. Це повинно бути в бюджеті, фонд має бути на державному рівні, а не на рівні приватних чи волонтерських ініціатив, які зараз допомагають, як-то КримSOS чи ДонбасSOS. Я б радив, щоб все це підняла наша Верховна Рада, бо якщо робити закон, то не треба чекати, щоб це Президент зробив чи його оточення. Потрібно через Верховну Раду робити все можливе для того, щоб такий закон був прийнятий. До речі, представники кримських татар знаходяться у Верховній Раді, я з ними спілкуюся, і потрібно, щоб на державному рівні це питання було вирішено.

За словами Семистяги, найбільші потреби, які виникають у родин заручників та у самих бранців одразу після звільнення, — це необхідність вирішити житлове питання та отримати належну медичну допомогу після катувань у полоні. Крім того, родинам багатьох заручників, особливо тих, кого утримують на території Росії, необхідно оплачувати адвокатські послуги.

— Є ті, хто вискочив звідти – у них просто немає даху над головою. Це абсолютна правда, я сам микався три роки без даху над головою. Зрозуміло, що найважливіше — це медикаменти, бо той, хто був у полоні, потребує медичного втручання, і бажано, щоб держава це взяла на себе. Мені, приміром, допомагали волонтери, а держава палець об палець не вдарила, і сьогодні ще волонтери займаються, бо є проблеми зі здоров’ям. Також адвокатські послуги – це, в першу чергу, що потрібно, якщо йдеться про засуджених, безкоштовні, бо вони багато чого не розуміють /щоб самостійно захищатись/.

Як повідомлялось, Ірина Геращенко під час Погоджувальної ради 6 листопада висловила пропозицію до уряду ще до першого читання закласти в проект Державного бюджету-2018 створення спеціального фонду для підтримки родин заручників Кремля. Фінансування, зокрема, необхідне для адвокатської допомоги кримським татарам і політв'язням Кремля, допомоги родинам добратись на судові слухання, а також передбачити допомогу родинам тих, хто знаходиться на окупованих територіях. Вона навела приклад, що українським військовим, які утримуються багато місяців у полоні, зарплати виплачуються, а цивільні заручники — їхні родини — взагалі залишаються без засобів до існування.

ВР планувала в першому читанні розглянути проект Державного бюджету-2018 вже цього пленарного тижня, однак уряд запропонував перенести його розгляд на наступний тиждень.

Нагадаємо, Володимир Семистяга у червні 2014 року був викрадений бойовиками терористичного угрупування «Луганська народна республіка». 27 червня з'явилася інформація, що він помер від серцевого нападу у полоні, але через кілька днів вона була спростована. Семистягу звільнили 15 серпня 2014 року після  55 днів полону.

QHA