КИЇВ (QHA) -

Київрада в понеділок, 12 грудня випередила Верховну Раду, прийнявши бюджет міста і програму соціального розвитку на 2017 рік. Видаткова частина бюджету перевищує дохідну: 38,238 млрд гривень доходів проти 38,240 млрд гривень видатків. За проект рішення проголосували 73 депутати з потрібних 63-х. Основні статті витрат бюджету — освіта та охорона здоров'я.

Наповнювати бюджет посадовці вирішили за рахунок прибуткового податку, податку на прибуток підприємств і податку на землю, який збільшиться за рахунок нових розрахунків в оцінці землі. Істотне збільшення надходжень очікується за рахунок двократного збільшення мінімальної заробітної плати (з 1450 до 3200 грн.), а відповідно і податків. Від усіх податкових зборів столична скарбниця має поповнитися на 25,7 млрд гривень.

Депутат Київради від Самопомочі Сергій Гусовський уточнив, що фракція Самопоміч проголосувала проти прийняття бюджету Києва на 2017 рік.

— Перша причина абсолютно збочена процедура роботи. Згідно з регламентом Київської міськради, на прийняття бюджету відводиться 20 днів. За цей час депутати подають пропозиції першої версії бюджету. Цього разу дали чомусь 8 днів: 6 на подачу пропозицій і два субота і неділя, вихідні на комунікацію. Ніхто не може зрозуміти причини такої швидкості прийняття. А там є критично важливі параметри, зазначив він.

За словами депутата, витрати на транспорт на рівні планованих 46% перетворилися в новій версії в 40%.

Уявіть собі тижневу флуктуацію на рівні 6%. Це говорить про те, що всі процеси відбуваються вручну. Також, за тиждень було знайдено 1 млрд 200 млн грн. у рамках програми соціально-економічного розвитку, говорить Гусовський.

Перший заступник голови комісії Київської ради з питань житлово-комунального господарства Вадим Ноздря каже, що у бюджеті з'явився проект щодо продовження будівництва Подільсько-Воскресенського мосту через Дніпро. Причому фінансування закладено на 600 млн гривень.

Проблема в тому, що цей проект з'явився у бюджеті раптово. Він не розглядався на жодному засіданні профільної і бюджетної комісій. Ми не розуміємо, яка частина мосту за ці гроші з міського бюджету буде побудована, якою є загальна кошторисна вартість будівництва мосту, скільки часу займе будівництво і найголовніше — чи досягнуто домовленості із зовнішньою стороною фінансування? Постійно країна надходження грошей змінюється. Минулого року це були японці, зараз німці, каже Ноздря.

Також за 8 днів прийняття бюджету на ЖКГ було знайдено додатково майже 200 млн грн.

Але ми не радіємо. Фінансування програм для поліпшення термосанації багатоповерхівок, зокрема за програмою «30 на 70» для ОСББ, виявилося критично малим  всього лише 20 млн гривень на 64 будинки. А у Києві всього близько 10 000 багатоповерхівок. Принаймні половина з них потребує термінової термосанації. Ми планували збільшити фінансування до 100 млн, хоча це все одно недостатня цифра для повної модернізації,  пояснив Ноздря.

Всього для ОСББ передбачено дві програми енергоефективності. За словами Олеся Маляревича, перша передбачає пряме фінансування з міського бюджету. Друга програма — «30 на 70». Згідно з цією моделлю, 30% витрат на утеплення будинків оплачує ОСББ, а 70% — Київ.

Олексій Руденко, член Постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку розповів, як складно торгуватися за прийняття життєво необхідних рішень для киян у Київраді.

— Серед інфраструктурних проектів була пропозиція профінансувати будівництво світлофорів. З року в рік світлофори фінансують за залишковим принципом. А це безпека і життя людей. Мені вдалося домогтися збільшення фінансування на 20 млн гривень після того, як я більше трьох разів виніс на обговорення цю пропозицію, каже він.

Виходить, що спорудження світлофорів коштує бюджету столиці дорожче, ніж утеплення будинків. Енергоефективність почекає. Справжня гордість чиновників Київради — збільшення витрат на освіту. Всього на освітні потреби планують витратити 10,8 млрд грн., що на 2,8 млрд більше, ніж цього року. Депутати обіцяють побудувати три нових школи і три садки. Також у бюджеті на 2017 рік враховано кошти на безкоштовне харчування учнів 1-4 класів та збережена «муніципальна надбавка» для лікарів та вчителів. На соціальні виплати закладено 5,4 млрд грн.

Тимур Савін

ФОТО: інтернет

QHA