КИЇВ (QHA) -

Отримуючи мільярдні дотації з РФ, "керівництво" окупованого півострова раптом виявило у себе зростання економіки у 2017 році на 10%.

Заради правди потрібно повідомити, що казка почалася ще раніше, коли кримські "вожді" заявили, що економічне зростання в Криму за 2016 рік склало 6%.

На тлі такого економічного дива приймається проект трирічного бюджету, який до 2020 року на 80% буде забезпечений з Москви.

Так, в документі йдеться, що у 2018 році обсяг безоплатних перерахувань складе 129,5 млрд. руб., до того всього сукупні доходи складуть 168 млрд. руб.

У 2019 році Крим сподівається отримати від федерального центру 143 млрд. руб. Зверніть увагу на сукупний дохід — він складе 181 млрд. руб.

У 2020-му році дотація зросте до 150 млрд. руб., а сукупний дохід сягне 190 млрд. руб.

Вочевидь, що обсяги федерального фінансування будуть зростати набагато швидше власних доходів Криму та перевищувати їх майже у чотири рази.

Якщо Крим зароблятиме в середньому 40 млрд. руб. на рік, а витрачати майже 200 млрд., то про який розвиток йдеться?

Директор Центру досліджень регіональних реформ Російської академії народного господарства та державної служби (РАНГіДС) Олександр Дерюгін зазначає, що "розрив між власними доходами і допомогою центру досить великий, але мине приблизно п'ять років, і Крим не буде значно відставати за цим показником від інших суб'єктів".

Таким чином, за словами російського експерта, у найближчі п'ять років економіка Криму не буде зростати, а тільки скоротить відставання.

Непереборні бар'єри

Поки Крим знаходиться під російським чоботом, ні про який розвиток економіки й мови немає. Чому?

По-перше, основна галузь — сільське господарство — залишилася без води. Далі пояснювати не потрібно.

По-друге, санкції світової спільноти відрізають Крим від інвестицій, торгових відносин і фактично табуюють його, що відгороджує півострів від решти світу.

Переглядаючи матеріали про Крим, ми знайшли цікаву доповідь російського фонду «Національна енергетична безпека». І хоча ця доповідь зроблена у 2015 році, вона все ще дуже актуальна.

— Наймолодший регіон Росії стоїть перед обличчям демографічної загрози: населення Криму старішає і без урахування міграції зменшується через високу смертність. Західні санкції, кінця яким поки не видно, ізолювали регіон від зовнішньої торгівлі та іноземних інвестицій, а Україна ввела транспортну та енергетичну блокаду Криму і відрізала його від дніпровської прісної води, яка до 2014 року забезпечувала 87% місцевих потреб. Все це фактично перетворило Крим в «острів» з економічної точки зору, — йдеться у доповіді.

Дійсно, Крим перетворений в економічний острів, який, подібно до ГМО, розвивається з непередбачуваними відхиленнями.

Вода

Перекриття Північно-Кримського каналу проходить дуже болісно. Якість води у Північному Криму сильно знизилася. Рівень жорсткості і мінералізації значно підвищився через зростання витрат води з підземних сховищ, внаслідок чого відбувається засолення пластів. У Красноперекопському і Первомайському районах вода визнана непридатною для пиття, оскільки жорсткість її складає 25 миллімолів на літр при нормі у 7, а мінералізація у шість разів вища за норму. Єдиним джерелом центрального водопостачання у цьому регіоні є Воронцовський водозабір підземних природних вод, але оскільки він занадто виснажується, то до водогону потрапляє морська вода й водорості, як результат — низька якість води і забиті трубопроводи.

З кранів жителів Армянська протягом листопада 2017 року витікала вода брудно-бурого відтінку. Люди не могли митися, прати білизну, а тим більше використовувати воду для пиття й приготування їжі.

Значно погіршилася якість питної води у Джанкойському районі. Жителі району часто не використовують її для приготування їжі.

Цей список можна продовжити, просто перерахувавши всі райони, якими протікало русло Північно-Кримського каналу.

Погіршення якості води та її дефіцит вже відбився і на людях, які живуть за рахунок вирощуваної фермерської продукції.

— У великих селах Джанкойського району люди залишилися без роботи і живуть тільки за рахунок своїх присадибних ділянок, де вирощують овочі, полуницю. І я так розумію, що за рік-два цією водою можна буде поливати городи, і цим людям доведеться чи то їхати, чи то вмирати, — заявила заступник директора Науково-дослідного інституту сільського господарства окупованого Криму Людмила Радченко.

Експерт відверто визнає, що "з припиненням подачі води Північно-Кримським каналом з республіки зникла низка культур — наприклад, рис і соя. Зараз простежується збитковість і серед інших культур".

Роздвоєння свідомості

"Керівництво" окупованого Криму, схоже, мало хвилює тривожні прогнози експертів.

— Метою керівництва України щодо перекриття подачі води було «поставити Крим на коліна». Однак, мета не була досягнута. Сільське господарство вижило, проблем з питною водою у нас теж немає. Є дрібні проблеми, які вирішуються — стверджує "головний парламентар" Володимир Константінов.

В один з коротких моментів прояснення свідомості він, однак, заявив: "ніякої перспективи відновлення поставок води з України я не бачу. Це моє особисте переконання. Ми повинні вибудовувати свою стратегію без української води".

В принципі, є три варіанти вирішення цієї проблеми: брати воду з-під землі, перекачувати її з іншої річки і опріснювати морську воду.

Перший варіант вже випробуваний. Декілька десятків свердловин пробили. Про наслідки ми писали вище. Третій варіант — будувати завод, а опріснювати воду начебто візьметься титановий завод. Але кусається ціна — попередньо необхідно 40 млрд. руб. До слова, населення Ізраїлю, в якому побудований найбільший у світі опріснювальний завод, використовуючи морську воду, почало поголівно відчувати проблеми зі здоров'ям.

Повертаємося до другого варіанту. Він дуже сподобався росіянам, бо це в імперському стилі, вони вирішили воду трубами перекачувати з Кубані. А це понад 200 кілометрів лише до Керчі, а ще не менше 300 кілометрів через півострів.

Важко зараз і порахувати ціну кубометра цієї води. Але ось попередня ціна такого проекту становить близько 100 млрд. руб. Побачивши таку цифру, Медведєв почав чухати потилицю і всіляко від цього проекту дистанціюватися. Але у нього є безстрашний товариш Путін, який будь-яке безумство намагається довести до кінця.

До речі, ось у кого варто було б повчитися брехати кримським князькам-крадіям — у свого патрона Путіна, який і стихіями велить, і птахами, і рибами. Велів одного разу весні прийти до Криму і прийшла "Кримська весна" в образі зелених чоловічків.

А брати його менші, зробивши магічні паси, проголосили: "Хай буде зростання економіки на 10% з нізвідки". А раптом пощастить.

Сергій Огін

QHA