КИЇВ (QHA) -

Вперше за новітню історію Саудівської Аравії всередині правлячої династії проходять масові чистки. Багато хто навіть встиг назвати те, що сталося в Саудівській Аравії, новою "Ніччю довгих ножів" (масова розправа над внутрішньою опозицією в НСДАП, вчинена Гітлером 1934 року, — ред.). За один вечір були затримані 4 чинних міністрів, 34 колишніх міністрів та десятки інших представників саудівського істеблішменту, серед них 18 принців. Зокрема були схоплені заступник міністра оборони принц Фахд бін Абдалла бін Мухаммед, командувач ВМФ Саудівської Аравії віце-адмірал Абдалла Ас-Султан, голова Королівського суду Халед Ат-Тувайджирі, король Саудівської телекомунікаційної компанії Сауд Ад-Давіш. Але найвпливовішими серед затриманих є міністр Національної гвардії Мутааб бін Абдалла та мільярдер Аль-Валід бін Талаль.

За кілька годин до цього король Салман Бен Абдель Азіз видав указ про створення Вищого комітету по боротьбі з корупцією на чолі зі спадковим принцом королівства, якому дозволено розслідувати, заарештовувати, забороняти поїздки, заморожувати рахунки, відстежувати засоби і активи осіб, які беруть участь у корупційних схемах. Очевидно, репресії під виглядом боротьби з корупцією лише набирають обертів у країні двох святинь.

Офіційне звинувачення до всіх затриманих — корупція. Але чи так це насправді? Щоб дати відповідь на це питання, потрібно розібратися в тому, що зараз відбувається у королівській родині.

Труднощі реформ

Зараз Саудівська Аравія переживає не найкращі часи. Після падіння цін на нафту королівство, як і більшість інших нафтових експортерів, зазнає економічних труднощів. Ситуація ускладнюється величезними витратами на соціальне забезпечення, адже більшість підданих короля ніколи не працювала або ж обіймає номінальні посади в державному апараті і державних компаніях.

У чинного короля Салмана бін Абдель Азіза і, що важливо, його сина і спадкоємця Мохаммеда бін Салмана, який де-факто і керує країною, є програма виходу з кризи — Saudi Vision 2030. Її кінцевою метою є позбавлення економіки Саудівської Аравії нафтової залежності, і в той же час  різке зменшення соціальних витрат за допомогою зменшення безробіття серед підданих королівства і підтримки малого та середнього бізнесу.

Незважаючи на амбітні цілі, слід зазначити, що далеко не скрізь кронпринц в силу відсутності досвіду і профільної освіти може похвалитися успіхом. Багато реформи, як-от зменшення бюрократичного апарату або трудова реформа, стикаються із внутрішнім опором і саботажем.

Відкладається також і частковий продаж державної нафтової компанії Saudi Aramco, 5% акцій якої планувалося розмістити на фондовій біржі. Виручені кошти планується використовувати для здійснення реформ. Каменем спотикання стало питання, де розміщувати акції: Мохаммед бін Салман наполягає на американській біржі, а його опоненти в сім'ї та економічному блоці уряду надають перевагу британській.

Неоднозначно сприймаються і різного роду "прожекти" кронпринца. Наприклад, минулого місяця він оголосив про плани побудувати нове ультрасучасне місто на північному заході королівства, яке має стати локомотивом нової високотехнологічної економіки.

Крім того, саме молодий спадкоємець був головним ініціатором вторгнення в Ємен і блокади Катару. Обидві ці витівки провалилися і виставили Саудівську Аравію у непривабливому світлі агресора.

Таким чином, спадковий принц для подолання опору має консолідувати у своїх руках владу і придушити всі опозиційні групи. І в цьому він уже досяг деяких успіхів. Щоправда, разом з тим розхитується система стримувань і противаг, яка існує у королівстві протягом десятиліть, коли представники різних кланів призначалися на ключові посади, що балансували одна одну. Кронпринц робить це по двох головних напрямках: політичному та економічному.

Політика і жорстка сила

Варто нагадати, що на відміну від більшості сучасних монархій, у Саудівській Аравії престолонаслідування може відбуватися не тільки від батька до сина, а й, наприклад, від брата до брата, або племінника. Все залежить від того, як домовляться клани всередині сім'ї. Тому Мохаммед бін Салман не відразу став спадкоємцем престолу. Спочатку він був призначений лише "спадкоємцем спадкоємця" і отримав в управління Міністерство оборони. Наступником був визначений представник конкуруючого клану всередині королівської сім'ї Мохаммед бін Найєф, що контролював Міністерство внутрішніх справ і був відповідальним за всю антитерористичну діяльність всередині країни. Але 21 червня зненацька для всіх він був усунутий з посади.

Одночасно, щоб послабити МВС, була створена нова силова суперструктура — Президія державної безпеки (State Security Presidency), в яку включили всі спецслужби країни, виділивши їх з інших відомств. Очолила нового монстра людина з клану короля Абдель Азіз аль-Хауаіріні. Основні завдання SSP включають розслідування кримінальних справ всередині королівства, боротьбу з тероризмом і забезпечення авіаційної безпеки. При цьому про пріоритетність її роботи говорить той факт, що бюджет цієї структури, 5 млрд доларів, вдвічі більший витрат на Управління загальної розвідки (УЗР), яке є головним інструментом саудівської зовнішньої політики на Близькому Сході. Зараз у підрозділах SSP йдуть чистки кадрів лояльних іншим кланам королівської сім'ї. Після усунення Мохаммеда бін Найєфа в силовому блоці королівства залишилася тільки одна фігура, здатна на самостійність — командувач Національною гвардією принц Мутааб бін Абдалла.

Нацгвардія займає особливе місце у військовій системі королівства. За чисельністю вона порівнянна з армією і налічує близько 100 тис. людей. Однією з головних її функцій є забезпечення безпеки і охорона членів королівської сім'ї. Таким чином, ця структура є найважливішим і найнадійнішим силовим інструментом в руках правлячої династії у справі захисту монархічного режиму та підтримки внутрішньополітичної стабільності в королівстві, що автоматично робить її командувача дуже важливою фігурою. Тепер же на цю посаду була призначена нейтральна фігура — принц Халед бін Айаф.

Ті ж процеси відбуваються в економічному сегменті саудівської еліти, невдоволеної розривом відносин з Катаром і реформами, які проводить кронпринц. У липні по королівству прокотилася хвиля затримань "прихильників братів-мусульман", які визнані у Саудівській Аравії терористичною організацією. Керував операцією вже згадувана SSP.

При цьому більшість затриманих належали до клерикальної та бізнес-еліти королівства, налаштованої опозиційно до бен Салмана, що виступала за відновлення катарського-саудівських відносин. Зараз же економічний блок був остаточно придушений.

Таким чином, в Саудівській Аравії були усунені практично всі опозиційні групи всередині правлячої сім'ї, що робить можливою передачу трону від старого короля Салмана до його сина. Хоча і оприлюднені принцем реформи і перетворення виглядають прогресивно і, безумовно, давно назріли, є сумніви в тому, чи буде здатний Мохаммед бін Салман їх реалізувати. Викликає побоювання і схильність до авантюр кронпринца у зовнішній політиці. Виходячи з цього, королівство двох святинь може зануритися у нестабільність і хаос.

Роман Кот

QHA