КИЇВ (QHA) -

Племінник дружини покійного президента Узбекистану Іслама Карімова, 33-річний Акбар Абдуллаєв за іронією долі опинився в Україні, щоб захистити свої права. Після прибуття в аеропорт 14 січня 2017 року він був затриманий українськими правоохоронними органами. Підставою затримання Абдуллаєва стало те, що в кінці 2016 року він був оголошений узбецькою владою у міжнародний розшук. Сам Акбар був здивований цим фактом, як і вся Україна, від якої зараз залежить результат гучної справи.

33-річний Акбар Абдуллаєв став жертвою внутрішньополітичних розборок узбецьких еліт. Всупереч волі сім'ї Акбар намагався відкрити для Узбекистану Європу — пропагував європейські цінності, розвивав власний бізнес за кордоном. В узбецькому суспільстві існувала думка про можливість його президентства, і цим він став неугодний Карімову і політичній верхівці країни. Незважаючи на родинні зв'язки, майже чотири роки провів у в'язниці, де зазнав жорстоких тортур. Абдуллаєва звинуватили в економічних злочинах і відібрали практично все його майно, яке, можливо, було подароване самим президентом.
 

Після смерті Іслама Карімова Акбар Абдуллаєв по закінченні терміну вийшов на свободу і відразу ж виїхав на реабілітацію в Домініканську республіку, а звідти з планами тимчасового проживання та політпритулку виїхав в Україну.

Згідно зі змістом екстрадиційного запиту, що надійшов до Києва з Ташкенту, Акбара підозрюють у тих же злочинах, за які він уже відсидів. Українські правозахисники зазначають, що реальним мотивом кримінального переслідування є політична складова цієї справи.

22 лютого 2017 року Печерський райсуд Києва ухвалив рішення про взяття Абдуллаєва під варту терміном на 12 місяців. До закінчення цього терміну Україна повинна вирішити
 видати затриманого владі Узбекистану чи надати йому політичний притулок в Україні.

Експерт громадської організації «Центр політико-правових реформ», глава Третейської палати України Тарас Шепель у коментарі кореспонденту QHA наголосив, що рішення українського правосуддя про Абдуллаєва арешт зараз викликає багато запитань. Приводів можливої втечі Абдуллаєва, на підставі чого суд виніс рішення, немає, — вважає правозахисник.

— Оскільки підстави боятися, що він вчинить якісь правопорушення, абсолютно відсутні, то не зрозуміло, чому суд обрав саме таку форму арешту, як утримання під вартою, тобто фактично в тюрмі, а не залишив його в режимі домашнього арешту. Він - публічна людина і бореться за свої права у публічній сфері, правовими методами. Тим більше він перший, хто зацікавлений в тому, щоб залишитися в Україні, впевнений Шепель.

Важливішим тут, на думку адвоката, є питання репутації України як демократичної держави. Якщо за результатами справи в Україні з'явиться негативний прецедент, то надалі навряд чи нашу країну виберуть як правовий і політичний притулок.

— Коли будь-який біженець консультуватиметься про те, де йому просити притулку, то спершу він дивитиметься, яка практика склалася в тій чи іншій країні. І часто це не «погані» люди. Це люди, які можуть щось внести в нашу країну. По суті це люди, які не змогли реалізуватися у своїй країні з багатьох об'єктивних причин, зазначив він.

Оскільки права людини ґрунтуються на певних прецедентах і прикладах, через такі випадки у людей виникає недовіра до державних інституцій, які мають забезпечувати захист їхніх прав.

Незважаючи на загрозу екстрадиції, Акбар Абдуллаєв продовжує боротися за свої права в Україні, від політичної волі якої залежить подальша доля узбецького політв'язня.

Медіне Аєдінова

 

QHA