КИЇВ (QHA) -

Меркель: консолідувати Єврозону

Головними посилами канцлера Німеччини Ангели Меркель були засудження національного егоїзму і протекціонізму, а також заклик до зміцнення співпраці, перш за все між країнами-членами ЄС.

— З часів Римської імперії, Китайського муру ми знаємо, що ізоляція не допомагає захистити кордони. Необхідна також добра співпраця зі своїми сусідами, потрібні хороші угоди, чинні угоди, які дотримуються, міжнародні договори, які всі поважають, щоб спробувати вирішити проблему нелегальної міграції. І це те, що ми зробили, коли уклали наші партнерські програми з Африкою, а також договір із Туреччиною, зазначила вона.

Крім того, Меркель заявила про необхідність вдосконалення роботи інститутів Євросоюзу і особливо зміцнення Єврозони.

— Нам необхідно консолідувати Єврозону. Це означає, що нам потрібен союз ринків капіталу... Ми повинні створити банківський союз. Нам потрібно подумати про те, як підготуватися до майбутніх криз, які приходять ззовні. З іншого боку, ми також повинні показати, що ЄС це цікаве місце для інвестицій. Тому нам не варто ізольовувати себе, сказала вона.

За словами Меркель, для того, щоб Євросоюз сприймали у світі як провідну силу, необхідно домогтися єдності зовнішньої політики всіх 27 членів ЄС та усунути розбіжності.

— Якщо ми хочемо, щоб нас сприймали всерйоз як європейців, у нас є ще одне велике завдання, а саме спільна робота у сфері зовнішньої політики. Єдина європейська зовнішня політика ще недостатньо розвинена. Якщо Європа зі своїми 27 державами-членами не зможе послати єдиний сигнал таким великим країнам, як Китай, Індія, Сполучені Штати Америки або Росія, і зовнішня політика стане національною, то всі наші спроби стати впливовим у світі гравцем проваляться, впевнена вона.

Макрон: перегляд стратегії ЄС

Президент Франції також акцентував увагу на тому, що світ, і перш за все Євросоюз, стикається з новими проблемами.

— Давайте не будемо наївними, глобалізація зіткнулася з глибокою кризою. Що стосується торгівлі, ми повертаємося до більшого протекціонізму, більшої фрагментації і ми знищуємо те, що вдалося досягти в результаті глобалізації. Що стосується зміни клімату, ми програємо битву. Європа змушена грати роль партнера з Китаєм і США, зазначив він.

Для того, щоб змінити ситуацію і повернути країни Євросоюзу, в першу чергу саму Францію, до вищої ліги світової політики, він запропонував докорінно переглянути стратегію ЄС в економіці, освіті та розвитку науки.

Ми потребуємо сильної Європи, щоб мати можливість інтегруватися у світі. Я вважаю, що ми повинні змінити стратегію на десять років: в тому, що стосується економіки, соціальних питань, науки і політики. Вона потрібна для того, щоб показати нашим народам і всьому іншому світу нову силу, яка може взаємодіяти з іншими, заявив Макрон.

Трамп: за справедливу торгівлю

Президент США, зберігаючи свою генеральну лінію, тим не менше заявив на форумі, що Америка не відвертається від світу, а всього лише виступає за чеснішу поведінку в міжнародній торгівлі.

— "Америка понад усе" не означає "Америка в ізоляції". Коли Америка зростає, зростає і решта світу. Ми не можемо мати вільну і чесну торгівлю, якщо деякі країни експлуатують систему за рахунок інших. Ми підтримуємо вільну торгівлю, але вона має бути справедливою і взаємною, бо в кінцевому рахунку нечесна торгівля підриває нас усіх. США більше не будуть закривати очі на несправедливі практики у світовій торгівлі, включаючи масове крадіжку інтелектуальної власності, промислові субсидії та державну планову економіку. Це шкодить бізнесу не тільки в США, але і по всьому світу. Ми будемо впроваджувати торгові закони і відновимо чесність системи міжнародної торгівлі, яка працюватиме не тільки на США, але і на всі країни, заявив Трамп.

Крім того, він все ще вимагає від союзників США більше розщедрюватися на власну оборону і виконувати свої фінансові зобов'язання.

Щоб зробити світ безпечним від режимів-вигнанців, терористів і ревізіоністських сил, ми просимо наших друзів і союзників вкладати у свою власну оборону і виконувати свої фінансові зобов'язання. Наша загальна безпека вимагає, щоб всі робили свій справедливий внесок, зазначив Трамп.

Лю Хе: Китай відкриє внутрішній ринок

Від Китаю на форумі виступав член ЦК і права рука Сі Цзіньпіна з економічних питань, директор Головного офісу Центральної групи керівників з питань економіки та фінансів Китайської Народної Республіки Лю Хе.

Наскрізною темою його виступу була необхідність посилення співпраці для подолання викликів, з якими жодна держава окремо неспроможна впоратися.

— Нам необхідно поглибити взаєморозуміння, інклюзивність і взаємодовіру, налагоджувати тіснішу ділову співпрацю, просувати формування міжнародних відносин нового типу і сприяти створенню спільноти з єдиною долею для всього людства, наголосив Лю Хе.

Крім того, Лю Хе анонсував відкриття внутрішнього ринку Китаю для західних компаній і лібералізацію фінансової сфери.

— Китай і надалі інтенсивно інтегруватиметься до міжнародних торгових правил і полегшуватиме доступ до власних ринків. Також Китай суттєво відкриє доступ до сектору державних послуг, особливо фінансового, і створить привабливіше інвестиційне середуовище. Деякі заходи перевищать всі очікування міжнародної спільноти, заявив Лю Хе.

Порошенко: об'єднатися перед російською загрозою

Президент України на форумі говорив переважно про нові загрози для Європи. Зокрема він згадав, що Росія через "Північний потік-2" намагається розділити країни ЄС.

Після виборчої кампанії 2016-2017 років всі чекали, що популісти і євроскептики прийдуть до влади в Європі і сприятимуть ефективній російської стратегії з розколу і ослаблення Європи. На щастя, всі європейці виявилися досить відповідальними і об'єднаними, щоб зберегти єдність. Звісно, Росія дуже розчарувалася результатом. "Північний потік-2" є іспитом на єдність Європи. І це не стосується енергетичної безпеки та економіки. «Газпром» намагається підкупити деякі країни ЄС грошима, щоб досягти абсолютних чітких політичних цілей, зазначив він.

Крім того, Порошенко заявив, що необхідно спільно протистояти таким інформаційним загрозам, як фейкові новини та кібератаки.

— Фейкові новини і популісти несуть зараз найбільшу небезпеку не тільки для України, але і для Європи. Я дуже радий, що в усіх європейських країнах і США питання інформаційної безпеки та фейкових новин стають частиною національного законодавства, що створюється спеціальний трастовий фонд НАТО щодо стратегічної комунікації у кібербезпеці,  наголосив він.

Для протистояння Росії та іншим ревізіоністським країнам, за його словами, Західний світ, до якого входить і Україна, має об'єднатися і на основі спільних цінностей виробити адекватну новим загрозам стратегію.

Весь ЄС, весь вільний світ повинен мати один порядок денний, одну стратегію, один голос, бути якомога більш згуртованішим. І база для нашої єдності наші цінності. Не гроші. Впевнений, що ми виграємо боротьбу з фейками і пропагандою, інформаційну та гібридну війну, тому що правда з нами, впевнений Порошенко.

Моді: клімат і тероризм

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді у своїй промові виділив дві головні загрози людству: зміна клімату та тероризм.

Я хотів би згадати про дві найнагальніші проблеми, які здатні не тільки переломити, але і знищити багато хороших речей, досягнутих людством. Перша — це тероризм. Ми завжди виступали проти тероризму. Я з цілковитою впевненістю заявляю, що тероризм поганий в усіх його формах і аспектах. Це погано, незалежно від його території походження або мети операції. Ми всі повинні об'єднатися у боротьбі з тероризмом. Ми всі знаємо, що без миру прогрес і процвітання неможливі.

Друга глобальна проблема це зміна клімату. У нашій культурі ми ставимося до природи як до матері. Ось чому в рамках Паризького угоди ми запевнили світову спільноту в тому, що наш процес розвитку повністю відповідатиме нашій етиці щодо екологічних гарантій. Насправді ми не тільки усвідомлюємо свою відповідальність за зміну клімату, ми готові взяти на себе ініціативу щодо пом'якшення його наслідків, сказав він.

Підготував Роман Кот

QHA