КИЇВ (QHA) -

Меркель: консолідувати Єврозону

Головними посилами канцлера Німеччини Ангели Меркель були засудження національного егоїзму і протекціонізму, а також заклик до зміцнення співробітництва, перш за все між країнами-членами ЄС.

— З часів Римської імперії, Китайської стіни ми знаємо, що ізоляція не допомагає захистити кордони. Необхідна також добра співпраця зі своїми сусідами, потрібні хороші угоди, чинні угоди, які дотримуються, міжнародні договори, які всі поважають, щоб спробувати вирішити проблему нелегальної міграції. І це те, що ми зробили, коли уклали наші партнерські програми з Африкою, а також договір з Туреччиною, — зазначила вона.

Крім того, Меркель заявила про необхідність вдосконалення роботи інститутів Євросоюзу і особливо зміцнення Єврозони.

— Нам необхідно консолідувати Єврозону. Це означає, що нам потрібен союз ринків капіталу ... Ми повинні створити банківський союз. Нам потрібно подумати про те, як підготуватися до майбутніх криз, які надходять ззовні. З іншого боку, ми також повинні показати, що ЄС — це цікаве місце для інвестицій. Тому нам не варто ізолювати себе, — сказала вона.

За словами Меркель, для того, щоб Євросоюз сприймали у світі як сильного лідера, необхідно домогтися єдності зовнішньої політики усіх 27 членів ЄС і усунути розбіжності.

— Якщо ми хочемо, щоб нас сприймали всерйоз як європейців, у нас є ще одне велике завдання, а саме спільна робота у сфері зовнішньої політики. Єдина європейська зовнішня політика ще недостатньо розвинена. Якщо Європа зі своїми 27 державами-членами не зможе послати єдиний сигнал таким великим країнам, як Китай, Індія, Сполучені Штати Америки або Росія, і зовнішня політика стане національною, то всі наші спроби стати впливовим у світі гравцем проваляться, — впевнена вона.

Макрон: перегляд стратегії ЄС

Президент Франції також акцентував увагу на тому, що світ, і перш за все Євросоюз, стикається з новими проблемами.

— Давайте не будемо наївними, глобалізація стикнулася з глибокою кризою. Що стосується торгівлі, ми повертаємося до більшого протекціонізму, більшої фрагментації і ми знищуємо те, що вдалося досягти в результаті глобалізації. Що стосується зміни клімату, ми програємо битву. Європа змушена грати роль партнера з Китаєм і США, — зазначив він.

Для того, щоб змінити ситуацію і повернути країни Євросоюзу, в першу чергу саму Францію, до вищої ліги світової політики, він запропонував докорінно переглянути стратегію ЄС в економіці, освіті та розвитку науки.

— Ми потребуємо сильної Європи, щоб мати можливість інтегруватися у світі. Я вважаю, що ми повинні змінити стратегію на десять років: у тому, що стосується економіки, соціальних питань, науки і політики. Вона потрібна для того, щоб показати нашим народам і всьому іншому світу нову силу, яка може взаємодіяти з іншими, — заявив Макрон.

Трамп: за справедливу торгівлю

Президент США, зберігаючи свою генеральну лінію, тим не менш, заявив на форумі, що Америка не відвертається від світу, а всього лише виступає за більш чесну поведінку в міжнародній торгівлі.

— "Америка перш за все" не означає "Америка в ізоляції". Коли Америка зростає, зростає і решта світу. Ми не можемо мати вільну і чесну торгівлю, якщо деякі країни експлуатують систему за рахунок інших. Ми підтримуємо вільну торгівлю, але вона повинна бути справедливою і взаємною, тому що у кінцевому рахунку нечесна торгівля підриває нас усіх. США більше не будуть заплющувати очі на несправедливі практики у світовій торгівлі, відповідно на масову крадіжку інтелектуальної власності, промислові субсидії і державну планову економіку. Це шкодить бізнесу не тільки у США, але й в усьому світу. Ми будемо впроваджувати торговельні закони і відновимо чесність системи міжнародної торгівлі, яка буде працювати не тільки на США, але й на всі країни, — заявив Трамп.

Крім того, він все ще вимагає від союзників США більше розщедрюватися на власну оборону і виконувати свої фінансові зобов'язання.

— Щоб зробити світ безпечним від режимів-вигнанців, терористів і ревізіоністських сил, ми просимо наших друзів і союзників вкладати у власну оборону і виконувати свої фінансові зобов'язання. Наша загальна безпека вимагає, щоб усі вносили свій справедливий внесок, — зазначив Трамп.

Лю Хе: Китай відкриє внутрішній ринок

Від Китаю на форумі виступав член ЦК і права рука Сі Цзіньпіна з економічних питань, директор Головного офісу Центральної групи керівників з питань економіки та фінансів Китайської Народної Республіки Лю Хе.

Наскрізною темою його виступу була необхідність посилення співпраці для подолання викликів, з якими жодна держава окремо не в змозі впоратися.

— Нам необхідно поглибити взаєморозуміння, інклюзивність і взаємодовіру, налагоджувати більш тісну ділову співпрацю, просувати формування міжнародних відносин нового типу і сприяти створенню спільноти з єдиною долею для всього людства, — підкреслив Лю Хе.

Крім того, Лю Хе анонсував відкриття внутрішнього ринку Китаю для західних компаній і лібералізацію фінансової сфери.

— Китай буде й надалі інтенсивно інтегруватися до міжнародних торгових правил і полегшувати доступ до власних ринків. Також Китай суттєво відкриє доступ до сектору державних послуг, особливо фінансового, і створить більш привабливу інвестиційну середу. Деякі заходи перевищать всі очікування міжнародної спільноти, — заявив Лю Хе.

Порошенко: об'єднатися перед російською загрозою

Президент України на форумі говорив переважно про нові загрози для Європи. Зокрема, він згадав, що Росія через "Північний потік — 2" намагається розділити країни ЄС.

— Після виборчої кампанії 2016 — 2017 рр. всі чекали, що популісти і євроскептики прийдуть до влади в Європі і сприятимуть ефективній російській стратегії з розколу і ослаблення Європи. На щастя, всі європейці виявилися досить відповідальними і об'єднаними, щоб зберегти єдність. Звичайно, Росія дуже розчарувалася результатом. "Північний потік — 2" є іспитом на єдність Європи. І це не стосується енергетичної безпеки і економіки. «Газпром» намагається підкупити деякі країни ЄС грошима, щоб досягти абсолютно чітких політичних цілей, — зазначив він.

Крім того, Порошенко заявив, що необхідно спільно протистояти таким інформаційним загрозам, як фейкові новини та кібератаки.

— Фейкові новини і популісти представляють зараз найбільшу небезпеку не тільки для України, але й для Європи. Я дуже радий, що в усіх європейських країнах і США питання інформаційної безпеки і фейкових новин стають частиною національного законодавства, що створюється спеціальний трастовий фонд НАТО щодо стратегічної комунікації з кібербезпеки, — підкреслив він.

Для протистояння Росії та іншим ревізіоністським країнам, за його словами, Західний світ, до якого входить і Україна, має об'єднатися і на основі спільних цінностей виробити адекватну новим загрозам стратегію.

— Увесь ЄС, увесь вільний світ повинні мати один порядок денний, одну стратегію, один голос, бути якомога більш об'єднаними. І база для нашої єдності — наші цінності. Не гроші. Упевнений, що ми виграємо боротьбу з фейками і пропагандою, інформаційну та гібридну війну, тому що правда з нами, — упевнений Порошенко.

Моді: клімат і тероризм

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді у своїй промові виділив дві головні загрози людству: зміна клімату та тероризм.

— Я хотів би згадати про дві найбільш нагальні проблеми, які здатні не тільки переломити, але й знищити багато хороших речей, досягнутих людством. Перша — це тероризм. Ми завжди виступали проти тероризму. Я з повною впевненістю заявляю, що тероризм поганий у всіх його формах і аспектах. Це погано, незалежно від його території походження або цілі операції. Ми всі повинні об'єднатися у боротьбі з тероризмом. Ми всі знаємо, що без миру прогрес і процвітання неможливі.

Друга глобальна проблема — це зміна клімату. У нашій культурі ми ставимося до Природи як до матері. Ось чому в рамках Паризького угоди ми запевнили світову спільноту у тому, що наш процес розвитку буде повністю відповідати нашій етиці щодо екологічних гарантій. Насправді ми не тільки усвідомлюємо свою відповідальність за зміну клімату, ми готові взяти на себе ініціативу щодо пом'якшення його наслідків, — сказав він.

Підготував Роман Кот

QHA