КИЇВ (QHA) -

Російські війська, розташовані в анексованому Криму, і провокують українських прикордонників, і активно розвідують обстановку з повітря. Посилюється і контроль в'їзду українців з материкової частини, яких російська сторона вважає «екстремістами».

Держприкордонслужба України наводить статистику: близько 2,6 млн осіб і півмільйона транспортних засобів перетнули адмінмежу з Кримом за поточний рік. Спікер відомства підкреслює явну тенденцію до зменшення бажання у більшості українців відвідати захоплений Крим.

— Наприклад, станом на 27 грудня адмінмежу перетнуло 5700 осіб і 1000 транспортних засобів. У порівнянні з аналогічним днем ​​минулого року, зменшення солідне на 24% і 34% відповідно, зазначив глава Державної прикордонної служби України, генерал Віктор Назаренко на прес-конференції в Києві у вівторок, говорячи про результати роботи Держприкордонслужби за рік.

Російські ЗМІ наводять серйозніші цифри. Так званий глава комітету парламенту Криму з санаторно-курортного комплексу і туризму Олексій Черняк сказав, що близько двох мільйонів громадян України відвідали Крим поточного року, що вчетверо більше у порівнянні з минулим роком.

— На території Криму 2016 року побували представники понад 64 країн. Загальна кількість іноземців один мільйон 904 тисячі осіб. Переважна більшість громадяни України, які прибувають через пункти пропуску на кордоні, цитує РИА Новости звіт Черняка перед журналістами.

З корабля на ринок

Капітани деяких іноземних судів вдають, що не помічають заборон України на заходження у закриті кримські порти. Як західні, так і близькосхідні бізнесмени продовжують торгувати з Кримом. Чимало з цих кораблів належать громадянам країн Європи. За даними Центру з дослідження корупції та організованої злочинності, серед зайшлих за останні два роки в порти Криму кораблів 24 йшли під прапорами ЄС, 43 були зареєстровані там, а 22 належали кінцевим бенефіціарам з європейських країн. При цьому практично всі члени Євросоюзу засуджують анексію Криму і висловлюють на самітах свою офіційну повну солідарність з урядом України.

Держприкордонслужба за 2016 рік зафіксувала 652 іноземних судна у водах тимчасово окупованого Криму. Останній приклад — затримання силами морського спецпідрозділу України на Дунаї вантажного судна Sky Moon під прапором Танзанії. Корабель прямував із Севастополя в Молдову. Наразі судно заарештоване, капітану оголошено підозру. Помічник голови Державної прикордонної служби України Олег Слободян доповнив інформацію:

Катер морської охорони «Гриф» у внутрішніх водах української частини річки Дунай виявив вантажне судно Sky Moon під прапором Танзанії. На борту було дев'ятеро членів команди капітан судна, громадянин Лівії, і вісім членів екіпажу громадян Сирії. За інформацією Мінінфраструктури, судно незаконно заходило в тимчасово закриті порти тимчасово окупованого Криму, сказав він 1 грудня на брифінгу.

Протяжність морських кордонів України становить 1355 км, зокрема у Чорному морі  1056,5 км, в Азовському  249,5 км і у Керченській протоці  49 км. За даними Олега Слободяна, наш прикордонний флот в Азовському морі налічує близько 30 кораблів разом з тими, що прибули з Криму. А адмінмежу материкової України з Кримом охороняють десять легких австрійських літаків «Даймонд», які здійснюють аерофотозйомку.

 Основне наше завдання  не допустити на територію України великі сили бойовиків, а також дрібні групи диверсантів або розвідників, які можуть висадитися на пустельних берегах далеко від населених пунктів,  пояснив Слободян.

Ігри «диверсантів» і ракети над морем

Росія не втомлюється ламати комедію і повертати кримське питання на порядок денний. Можливо, це відбувається несвідомо. Так, ФСБ Росії 10 серпня звинуватила Головне управління розвідки Міністерства оборони України в організації низки терористичних актів у Криму «підготовленими кадровими співробітниками» оборонного відомства. Всі пам'ятають, як президент Росії Володимир Путін заявив, що в таких умовах немає сенсу в «нормандських переговорах» по Донбасу. Президент України Петро Порошенко назвав «справу диверсантів» провокацією російських спецслужб.

Загалом у справі «українських диверсантів» в Криму фігурує вже десятеро осіб, серед них — відомі імена перших затриманих водіїв Євгена Панова і Андрія Захтея. Їм офіційно було висунуто звинувачення за ст. 30 і ст. 281 КК РФ (замах на диверсію) і ст. 208 КК РФ (участь у незаконному збройному формуванні). До списку диверсантів потрапив безробітний кримський татарин Редван Сулейманов. Звісно, без нього список виглядає неповним і порушується традиція ФСБ шукати екстремістів у середовищі мусульман Криму.

Напередодні у Севастополі затримали ще кількох «членів диверсійно-терористичної групи». ФСБ Росії 10 листопада заявило, що розвідка Міністерства оборони України послала до Криму з метою здійснення терактів Дмитра Штиблікова, Олексія Бессарабова та Володимира Дудку. Не минуло й тижня, як провідний російський державний телеканал «Росія-1» Дмитро Кисельов показує в ефірі двох «диверсантів з України», затриманих в окупованому Криму 15 листопада — Олексія Стогнія і Гліба Шаблія.

Координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник вважає, що всі вони стануть черговими політв'язнями путінського режиму.

Справа «диверсантів» набула масового характеру, оскільки здійснюється переслідування не однієї людину, а групи осіб. Порушення права на справедливий суд, порушення заборони катувань, порушення права на захист все це говорить про те, що всі ці люди є політичними в'язнями. Всі ці люди мають бути на волі. Ми вважаємо їх політв'язнями і, відповідно, будемо звертатися в міжнародні структури, сказала Скрипник журналісту QHA.

Кремль нівелював результати настільки успішної операції з нейтралізації «мережі ДРГ», злякавшись випробування зенітних керованих ракет середньої дальності С-300 у південній частині України з ініціативи командування Повітряних сил України.

Міноборони РФ назвало військові навчання провокацією і лякало росіян тим, що українці хочуть напасти. При цьому Москва пригрозила знищувати запущені над Чорним морем ракети і пускові системи.

США зберегло логіку, виступивши на боці України. Представник Міністерства оборони США Мішель Балданца заявила, що ракетні навчання, які проводяться Україною, є прозорими, а російські претензії щодо них — необґрунтовані. Успішний запуск ракет, які вразили намічені цілі над Чорним морем, став наступним інформаційним трендом Криму.

За словами представника Пентагону, постійні помилкові та оманливі заяви Росії про Україну продовжують відволікати міжнародну спільноту від реальної проблеми — російської агресії.

Переполох з ракетними стрільбами виглядав не більше як війна російських та українських держпіарників, в якій за підсумками перемогла Україна. Росія програла у вкрай емоційній відповіді. Загрози обстрілу пускових установок українських військових від глав військових відомств викликали сльози радості лише в очах росіян, але аж ніяк не у міжнародної спільноти.

Тимур Савін

QHA