БОНН (QHA) -

Лютнева зустріч міністрів закордонних справ Великої двадцятки у Бонні, що відбулася 16-17 лютого, є першим великим зібранням з моменту обрання нового президента США, і, на думку багатьох, знаменує нову епоху у світовій політиці. Формально на зустрічі обговорювалися питання вільної міжнародної торгівлі, регулювання фінансових ринків та охорона довкілля. Однак рівень міністрів закордонних справ, без сумніву, не той, на якому вирішуються принципові питання. Тому зустріч у Бонні — це швидше спроба звірити годинники у рамках майбутнього саміту G20 у травні цього року.

Подібні зустрічі хороший привід для всіх учасників, крім роботи безпосередньо над порядком денним, провести двосторонні зустрічі, яких і на цьому саміті було дуже багато. Ми ж зупинимося на двох найважливіших і актуальних із них.

Лавров і Тіллерсон

Зазначимо, що на зустріч подібного рівня прибув новий державний секретар США Рекс Тіллерсон, що зробило його головним ньюзмейкером саміту. Особливу ж увагу світової спільноти привернула зустріч нового держсекретаря з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим.

Зустріч була прагматичною, діловою і, я б сказав, продуктивною в тому сенсі, що ми співставили наше бачення того, як рухатися за напрямками, які обговорювали наші президенти по телефону 28 січня у принциповому плані, заявив Лавров.

Зі свого боку Тіллерсон заявив, що США очікують від Росії виконання Мінських угод, і зусиль зі стабілізації ситуації у регіоні. Вони також обговорили можливу співпрацю по боротьбі з тероризмом і закінчення військових дій у Сирії. Разом з тим не варто перебільшувати цю зустріч.

Про непохитність позиції США щодо України свідчить хоча б те, що вони не обговорювали зняття санкцій з Росії. Трохи відволікаючись, зазначимо, що на користь цього свідчить і той факт, що, перебуваючи у Брюсселі 16 лютого, міністр оборони США Джеймс Меттіс заявив, що зараз не час для військової співпраці з Росією.

Зустріч "старих друзів" Сирії

Не менш важливе неформальне зібрання групи "країн-друзів Сирії", які підтримують опозицію режиму Асада, що відбулося на другий день саміту 17 лютого. У зустрічі взяли участь держсекретар США, глави МЗС Саудівської Аравії, Катару, Об'єднаних Арабських Еміратів, Великобританії, Німеччини, Франції, Італії, Йорданії, а також Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки.

Відзначимо дві важливі речі. По-перше, це перша зустріч "друзів Сирії" відтоді, як Дональд Трамп обійняв посаду президента США. По-друге, через тиждень, 23 лютого мають розпочатися переговори між представниками режиму Асада і опозиції у Женеві.

Як і слід було очікувати, основна увага була прикута до позиції Вашингтона щодо сирійського врегулювання, а також щодо боротьби з терористами ІДІЛ. За наявною інформацією, у кулуарах зборів Рекс Тіллерсон наголосив на важливості політичного врегулювання конфлікту на базі резолюції 2254 Ради Безпеки.

Крім того, Тіллерсон підкреслив, що позиція Москви, яка підтримує Асада і таврує всіх опозиціонерів як терористів значно ускладнює військову співпрацю між Вашингтоном і Москвою.

Подібної позиції дотримувався і міністр закордонних справ Франції, пригрозивши навіть зривом переговорів у Женеві.

Ми звертаємося до російських покровителів Асада, щоб вчинити тиск на режим, щоб він перестав розглядати всіх опозиціонерів як терористів, — повідомив Жан-Марк Еро. Інакше не буде ніякого обговорення у Женеві.

Міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель додав, що політичне вирішення конфлікту у Сирії було б вигідне всім.

Політичне вирішення має бути досягнуте у Женеві під егідою Організації Об'єднаних Націй,  заявив Габріель.

Питання, що обговорювалися у ході саміту в Бонні, безумовно, важливі для світової спільноти. Але не менш важливі і ті позитивні сигнали, які отримали світ і Україна від особи, відповідальної за зовнішню політику наймогутнішої країни світу. У цьому плані знайомство світової спільноти з Рексом Тіллерсона пройшло успішно.

Роман Кот

QHA