КИЇВ (QHA) -

Протягом усіх чотирьох років з моменту окупації Криму Росія планомірно накачує півострів величезною кількістю як живої сили, так і військової техніки. Робиться це як з метою не допустити повернення півострова до складу України силовим шляхом, так і для затвердження російського військового домінування в усьому регіоні Чорного моря. Крім того, Крим відіграє важливу роль в постачанні російського угруповання у Сирії. Саме кораблі Чорноморського флоту РФ забезпечують доставку вантажів сирійському угрупованню.

До і після окупації

Щоб зрозуміти масштаби мілітаризації Криму Росією, варто поглянути на те, які сили мала Росія перед окупацією. Отже, за даними ГУР Міноборони України і ЦДАКР, станом на 1 січня 2014 року до складу Чорноморського флоту РФ входило близько 17 тисяч осіб, з яких на території України перебувало 12,5 тисяч. Також російське командування мало велику кількість військової техніки: у складі кримського угрупування військ налічувалося 26 бойових кораблів, 92 БМП, 24 артилерійські системи калібру більше 100 мм, 59 бойових літаків і вертольотів, два підводні човни.

За даними віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе, станом на 3 липня 2017 року в окупованому Криму було розміщено 22 тис. 900 російських солдатів, 30 бойових кораблів, 5 підводних човнів, 106 артилерійських систем, 120 засобів протиповітряної оборони, 583 бойові броньовані машини, 58 бойових вертольотів, 113 бойових літаків, 30 танків, 56 реактивних систем залпового вогню і 16 берегових ракетних комплексів.

Інфографіка: Український кризовий медіа-центр

Таким чином, якщо порівнювати з передокупаційним періодом, то кількість танків і бойових броньованих машин зросла у 6,6 разів, артилерійських систем — майже у 4 рази, бойових літаків і вертольотів  у 2,2 рази, підводних човнів  у 2,5 рази.

Існують й інші оцінки. За даними Фонду "Майдан закордонних справ" станом на червень 2017 року чисельність окупаційного угрупування РФ у Криму становить приблизно 60 тисяч чоловік з перспективою нарощування до 100-120 тисяч.

Російське угруповання у Криму складається з трьох головних компонентів: сухопутного, військово-повітряного та морського. Детальніше про кожен із них.

Наземні сили

Почнемо з найголовнішого — сухопутного. Більшість наземних військових з'єднань дислокується навколо Севастополя. Станом на кінець 2016 року це: 810-а окрема бригада морської піхоти, 4-й полк радіаційного, хімічного і бактеріологічного захисту, 15-а окрема берегова ракетна бригада, 1096-й зенітно-ракетний полк і 8-й артилерійський полк.

В Євпаторії розміщений 68-й окремий морський інженерний полк, у Сімферополі 127-а окрема розвідувальна бригада. У селі Перевальному Сімферопольського району базується 126-а окрема бригада берегової оборони.

Крім того, за 2017 рік РФ встановила новітні засоби радіоелектронної боротьби. У березні минулого року у Криму було розгорнуто комплекс «Мурманськ-БН». Він здатний «оглушити» і «засліпити» кошти розвідки і датчики «інтелектуальної» зброї противника на відстані до 5000 кілометрів, в той час як більшість інших систем РЕБ ефективні на відстані до 300 кілометрів.

Також 30 листопада 2017 року стало відомо, що до 2020 року у Криму буде створена нова радіолокаційна станція "Воронеж" системи попередження про ракетний напад. Про це заявив співголова ради директорів оборонного холдингу "РТІ" Сергій Боєв.

Основним замовником Міністерством оборони прийняте рішення про розміщення у Криму станції "Воронеж" метрового діапазону. Зараз іде робота з визначення місця, де буде розгорнуто РЛС, повідомив Боєв.

Авіація і ППО

До військово-повітряної складової окупаційних військ РФ входять частини бомбардувальної, штурмової, винищувальної, армійської авіації, які складають 4-у армію ВВС і ППО, а також морська авіація Чорноморського флоту РФ. Зокрема це 43-й окремий морський штурмовий авіаполк у Саках, 318-й окремий змішаний авіаполк у селищі Кача, 37-й змішаний авіаполк у Гвардійському, 38-й винищувальний авіаполк у Бельбеку, а також 39-й вертолітний полк у Джанкої. Це угрупування здатне виконувати бойові завдання над акваторією всього Чорного моря.

Зазначимо, що за 4 роки окупанти різко посилили і засоби ППО на півострові. В першу чергу, це комплекси "Панцир-С1". Вони здатні вражати як повітряні, так і наземні легкоброньовані цілі, а також обстрілювати військові та промислові об'єкти.

У березні 2017 року у Криму було розгорнуто перший, а 13 січня 2018 року другий батальйон комплексів протиповітряної оборони С-400 «Тріумф». За твердженнями окупантів, вони тепер покривають весь Кримський півострів. Ці системи здатні знищувати літаки, безпілотні літальні апарати, крилаті і балістичні ракети на відстані до 400 кілометрів. Очікується, що 2018 року поблизу Феодосії буде розміщений і третій дивізіон С-400.

ВМС

До морського компоненту військ РФ ву Криму відносяться надводні та підводні сили Чорноморського флоту РФ. Організаційно вони об'єднані у 30-у дивізію надводних кораблів, 11-у бригаду протичовнових кораблів, 197-у бригаду десантних кораблів, 41-у бригаду ракетних катерів, 68-у бригаду кораблів охорони водного району і 4-у бригаду підводних човнів.

Як і інші компоненти окупаційного угруповання, військово-морські сили, починаючи з 2014 року, планомірно посилювалися. Зокрема за 4 роки їх поповнили підводні човни: "Новоросійськ", "Старий Оскол", "Великий Новгород", "Ростов-на Дону", "Краснодар", "Колпіно"; фрегати: "Адмірал Григорович", "Адмірал Ессен" і "Адмірал Макаров"; малі ракетні кораблі: "Зелений Дол" і "Серпухов". Крім того, за 4 роки окупації до складу флоту було включено кілька десятків буксирів, протидиверсійних катерів та інших допоміжних суден.

Склад ВМС дозволяє російському керівництву як вирішувати завдання у ближній морській операційній зоні, тобто контролювати прилеглу до Криму акваторію моря, так і проводити морські десантні операції проти України. Крім того, як уже згадувалося, це дозволяє забезпечувати російські війська у Сирії.

Також були посилені і засоби протикорабельного захисту на узбережжі Криму. Перш за все, це ракетні комплекси "Бастіон", призначені для ураження не тільки надводних кораблів, а й наземних цілей. Один такий комплекс із самонавідними протикорабельними ракетами «Онікс» здатний захистити більше 600 км узбережжя.

Крім того, Росія розмістила у Криму берегові ракетні комплекси «Бал», які раніше дислокувалися на Каспійському морі. Дивізіон «Балів» був перебазований у Севастополь і введений до складу 15-ї окремої берегової ракетної бригади. Вони призначені в першу чергу для контролю територіальних вод і являють собою мобільну систему, яка несе два типи протикорабельних ракет (ПКР) у транспортно-пускових контейнерах (ТПК). Дальність ураження ракетою Х-35Е становить 120 км, а ракетою Х-35В — 260 км.

До цього варто додати, що останнім часом російське командування оновило свої системи радіотехнічного спостереження. За словами помічника голови Держприкордонслужби України Олега Слободяна, на заміну старим радіолокаційним станціям Росія поставила нові, що значно розширило їхні можливості моніторингу Чорного моря.

Мова йде про заміну РЛС «Ноябрь-5» і «Буревісник» виробами типу «Бусоль-С» і комплектами оптично-електронних модулів великої дальності «Фокус-Д». Ці заходи вони провели в районі мису Казантип, мису Ліхтар і в ряді інших ПТС на Чорноморському узбережжі. Це розширило спектр дії і надало їм можливість виявляти малі цілі на відстані до 6 миль, середні до 8 миль, великі до 20 миль і оперативніше передавати цю інформацію за призначенням, сказав він.

Ядерна зброя

Починаючи з 2015 року є свідчення того, що Росія розмістила у Криму і ядерну зброю, однак жодних документальних підтверджень з боку РФ цього немає. Як повідомляв Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу, лідер кримських татар Мустафа Джемілєв, виступаючи 7 грудня 2016 року в Європейському парламенті, на півострові розміщено шість ядерних боєголовок. Про це ж було сказано у доповіді, яку Україна передала НАТО 8 грудня 2016 року.

7 липня 2017 року на спільному засіданні Військової ради Збройних Сил України та Національної академії наук начальник штабу Збройних сил України Віктор Муженко заявив, що Росія почала відновлювати відповідну інфраструктуру.

Вони розпочали роботу з відновлення сховищ ядерного зброї ділянки Феодосії-13 і стратегічної авіаційної бази на аеродромі Гвардійське. У нас немає інформації про переміщення ядерних боєприпасів, ядерних зарядів. Але такі роботи проводяться. Це теж є демонстрацією, психологічним тиском, а за великим рахунком і можливістю розміщення відповідних боєприпасів на цьому об'єкті, повідомив Муженко.

Крім того, за його словами, принаймні один фрегат і три підводних човни Чорноморського флоту обладнані сучасними ракетними системами, зокрема крилатими ракетами "Калібр", які можуть бути оснащені ядерними боєголовками.

Все вищеописане складає величезне міжвидове угруповання військ, яке дозволяє РФ у разі необхідності проводити військові операції в усій акваторії Чорного і Азовського морів, а в деяких випадках — і за їхніми межами, а також протидіяти спробам звільнення Україною Криму силовим шляхом, і становить загрозу не тільки для всього узбережжя Чорного моря, як вважалося раніше, а і для Європи в цілому. Але найгірше те, що Росія, приділяючи увагу перш за все мілітаризації Криму, фактично взяла в заручники простих кримчан, які в разі початку збройного конфлікту або ж якоїсь НП, наприклад, не дай Боже, з ядерною зброєю, постраждають в першу чергу . Але коли Росію цікавили життя людей, навіть, як вона тепер вважає, власних громадян?

Роман Кот

QHA