КИЇВ (QHA) -

Митці

Джонні Холлідей

Жан-Філіп Лео Смет, більш відомий за своїм псевдонімом Джонні Холлідей, помер від раку легень у віці 74 років. Він був символом цілої епохи у французькому року. За свою півстолітню кар'єру співак випустив понад 50 альбомів і написав близько 1000 пісень, багато з яких стали хітами у франкофонних країнах. В його активі 110 мільйонів проданих платівок, 15 платинових дисків і 183 тури по всьому світу.

Анн Голон

Французька письменниця, журналістка і кіносценаристка Симона Шанже, більш відома як Анн Голон, отримала світову славу завдяки серії романів, написаних у співавторстві зі своїм чоловіком Всеволодом Голубіним, про Анжеліку — красуню-аристократку і авантюристку XVII століття. Вона померла 14 липня у віці 96 років.

Честер Бенінгтон

Відомий американський рок-музикант став всесвітньовідомим як соліст метал-гурту Linkin Park, в якому він співав майже 20 років з 1997 року. Весь цей час він страждав від алкогольної залежності і проблем зі здоров'ям. 20 липня його знайшли мертвим у власному будинку, пізніше причиною смерті оголосили самогубство.

Дмитро Хворостовський

Оперний співак, родом з російського Красноярська, здобув світову славу після перемоги 1989 року на Міжнародному конкурсі оперних співаків у Кардіффі. За своє недовге, але надзвичайно насичене життя Хворостовський виступав у кращих оперних театрах світу: Лондонському Ковент-Гардені, Баварській державній опери, Міланському театрі Ла Скала, Метрополітен-опері у Нью-Йорку і багатьох інших. Співак помер 22 листопада від раку мозку. 2014 року Хворостовський неабияк підмочив собі репутацію, публічно підтримавши російську анексію Криму.

Духовні лідери

Любомир Гузар

Патріарх Української греко-католицької і кардинал римо-католицької церкви був одним з небагатьох моральних авторитетів в Україні, до чиїх порад прислухалися всі. Любомир Гузар очолював УГКЦ з 2001 по 2011 роки, коли відійшов від церковних справ за станом здоров'я. Але і після цього він регулярно спілкувався з публікою, даючи відкриті лекції, навіть незважаючи на те, що осліп. Любомир Гузар помер 31 серпня у віці 84 років у лікарні.

Бізнесмени

Х'ю Хефнер

Діяльність одного з найуспішніших видавців ХХ століття, засновника і багаторічного редактора журналу Playboy Х'ю Хефнера у декого може викликати моральний осуд. Проте це взірець людини, що потрапила у потрібний час у потрібне місце. Він був першим, хто почав отримувати колосальні прибутки на хвилі  сексуальної революції, що піднялася в США на початку 60-х років. Х'ю Хефнер помер 27 вересня у віці 91 року.

Девід Рокфеллер

З ім'ям глави дому Рокфеллерів дехто (переважно росіяни), пов'язують таємний світовий уряд, що керує світом з-за лаштунків, інші ж знають його як мецената і благодійника. Не викликає сумніву одне  цей мільярдер багато в чому визначав політику в усьому Західному світі протягом десятків років, аж до 20 березня 2017 року, пішовши в інший світ у віці 102 років. За своє довге життя він не тільки керував величезною бізнес-імперією, але й за допомогою особистих контактів відіграв важливу роль у вирішенні багатьох криз часів Холодної війни і сучасності. Крім того, за своє життя він витратив на благодійність понад мільярд доларів.

Політики

Збігнєв Бжезінський

Син польського дипломата, який багато років був радником з питань зовнішньої політики і національної безпеки у президентів США, Збігнєв Бжезінський був одним з головних натхненників і архітекторів американської політики стосовно Радянського Союзу. Саме він свого часу запропонував втягнути СРСР у афганську авантюру, що стало початком кінця Радянського Союзу. А вже після розпаду СРСР за його участі було розроблено концепцію просування НАТО на схід, в результаті чого до блоку приєдналися країни колишнього соцтабору. Після російської агресії проти України Бжезінський активно лобіював американську допомогу Україні аж до своєї смерті 26 травня 2017 року у віці 89 років.

Алі Абдалла Салех

Багаторічний президент Ємену і один з найспритніших політиків Близького Сходу десятиліттями балансував між інтересами численних племен всередині країни і впливових сусідів Ємену. Салех правив Єменом з 1978 по 2012 роки, по черзі лавіруючи між США, СРСР, а потім і Китаєм, і навіть коли був усунутий від влади на хвилі Арабської весни, Салех став одним з ініціаторів громадянської війни та інтервенції арабських країн на чолі з Саудівською Аравією до Ємену. Смерть наздогнала політика несподівано 4 грудня у столиці Ємену Сані його вбили в ході перестрілки політичні опоненти з організації Ансар Аллах.

Алі Акбар Хашемі Рафсанджані

Один з найвпливовіших політиків Ірану, який обіймав посаду президента країни з 1989 по 1997 роки, був одним з головних ініціаторів зближення Ірану із Заходом у 90-х і лібералізації країни, яка багато в чому забезпечила економічне піднесення ісламської республіки. Після завершення президентського терміну він, будучи членом Ради з доцільності — консультативного органу при верховному лідері країни, був одним зі стовпів реформаторів в Ірані, що не дозволяють Ірану знову скотитися у мракобісся і ісламського фундаменталізму, як це було в перші роки після ісламської революції 1979 року. Алі Акбар Хашемі Рафсанджані помер 8 січня на 83 році життя.

Гельмут Коль

Обіймаючи посаду Федерального канцлера Німеччини з 1982 по 1998 роки, він відіграв важливу роль в об'єднанні ФРН, завершенні Холодної війни і поверненні колишніх країн соцтабору до європейської сім'ї. Він фактично правив Німеччиною протягом 16 років — найдовше в сучасній історії країни, перетворивши її на провідну силу об'єднаної Європи. Гельмут Коль помер 16 червня у віці 87 років.

Джалаль Талабані

Видатний діяч іракських курдів на чолі Демократичної партії десятиліттями відстоював інтереси іракського Курдистану перед владою Іраку. За своє життя Талабані не раз доводилося і повоювати проти військ Багдада, і вести з центральним урядом політичний діалог. А після американського вторгнення в країну він навіть став президентом Іраку, обіймаючи цей пост 9 років, з 2005 по 2014 роки. Джалаль Талабані помер 6 жовтня у віці 84 років.

Підготував Роман Кот

QHA