КИЇВ (QHA) -

Після двох з половиною років окупації тема ісламського релігійного чинника в Криму актуальна, як ніколи. Маховик російських репресій набирає обертів. І знову в центрі «Хізб ут-Тахрір». Чим же небезпечна «Партія визволення», яка відкрито діяла на півострові до його анексії?

Згідно з документами цієї організації, створеної в 1953 році в Єрусалимі, «Хізб ут-Тахрір» є ісламською політичною партією, яка ставить собі за мету повернення мусульман до ісламського способу життя, де всі сторони буття повинні ґрунтуватися на нормах шаріату, і поширення ісламської віри в світі за допомогою джихаду. Партія декларує, що реалізація цієї мети можлива лише шляхом відтворення єдиної теократичної держави — Халіфату.

Терміни відтворення Халіфату в програмних документах не вказані: сказано, що їх «не знає ніхто». Утворення єдиної держави спочатку має відбутися в одній країні, а потім завдання її  розширення буде вирішуватися вже не силами партії «Хізб ут-Тахрір», а владою Халіфату.

У числі країн, з яких, на думку «Хізб ут-Тахрір», може початися відновлення Халіфату, фігурують країни Північної Африки, Близького Сходу, Південної та Південно-Східної Азії. Жодна з держав Євросоюзу або пострадянського простору до цього списку не входить.

Незважаючи на те, що Росії Халіфат, здавалося б, не загрожує, ця організація виявилася Кремлю не до душі, хоча деякі її норми — просто знахідка для каральної машини. За статутом кожен хизб беззаперечно повинен підтверджувати свою причетність до організації.

При цьому партією показово декларується прихильність ненасильницьким методам боротьби. Партія ніколи не прив'язувала себе до жодних національностей. Намір російської влади дискредитувати кримських татар як «етнос терористів», таким чином, безпідставний. Прихильники ставлять перед собою тільки політичні завдання й уникають будь-яких екстремістських ситуацій. Створити Халіфат вони мають намір виключно політичними засобами.

Традиційні цілі терористів — шляхом демонстрації сили змусити владу піти на переговори для отримання вигод. Українське суспільство ставиться до ісламу досить лояльно, тому для виникнення тероризму в Криму не було умов і передумов. До того ж кримські татари — досить дипломатичний і мирний народ.

У Росії ж ситуація складається зовсім по-іншому. Незважаючи на те, що організація «Хізб ут-Тахрір» почала одночасно розвиватися на всьому пострадянському просторі, саме у Російській Федерації вона виявилася інструментом державної політики.

У розумінні російських чиновників «іслам» – це щось вороже, шкідливе і радикальне. Боротьба з «Хізб» у Росії пояснюється лише однією причиною: для збереження залишків імперії потрібен ворог. І його необхідно створити. Ісламський чинник у РФ був на Кавказі, у Башкирії, у Татарстані, на півночі і так далі. Окупувавши Крим, Росія поширила традиційну антимусульманську політику і на кримських татар — все, як за шаблоном, нічого нового.

Різниця «українського» та «російського» ісламу — у сприйнятті його суспільством. Українці не бачили у мусульманах загрози, а Росія — спадкоємиця СРСР, завжди прагнула винищити будь-які опозиційні ідеологічні утворення, побоюючись виникнення найменшого інакомислення. Тому і намагається взяти іслам під контроль, як це вже вийшло в Чечні.

Примітно, що в Криму нагнітання ситуації виходить саме від російських політичних кіл, які не особливо обережні щодо тонких і дуже болючих для кримських татар тем. Кремль у зв'язку з цим діє досить провокаційно.

Політично репресуючи народ під виглядом боротьби з тероризмом через «Хізб ут-Тахрір», Росія не просто зачищає Крим, утримуючи його страхом і силою, вона створює образ ворога. А це той образ, на якому деякі представники силових структур заробляють і політичний капітал, і гроші, і звання.

ФОТО: інтернет

QHA