LOS ANGELES (QHA) -

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu yıl 90'ıncısı düzenlenen Oscar Ödülleri Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda sahiplerini buldu. En iyi belgesel kategorisinde, son yıllarda birçok spor branşta görülmeye başlayan doping olaylarını mercek altına alan "Icarus" filmi ödülün sahibi oldu.

Yönetmenliğini ABD'li Bryan Fogel'in üstlendiği yapıt, aynı zamanda özellikle atletizmde doping konusunda son dönemde yaşanan skandal gelişmelere ayna tutuyor.

"Icarus" 

Sporun birçok branşında herkesin kolaylıkla testleri geçerek doping yapabileceğini kanıtlamak amacıyla belgeseli çekmeye başlayan Fogel, kendisine bir fizyoterapist ve beslenme uzmanı tutarak profesyonel bisiklet yarışına dopingli girmeyi hedefler.

Bunun için doping testlerinden geçmesini sağlayacak bir uzman arayışına giren Bryan Fogel, kendisine tavsiye edilen Rus bilim insanı Grigory Rodçenkov ile ortak çalışır.

Dönemin Moskova Doping Kontrol Laboratuvarı Başkanı Rodçenkov'un "özel programını" uygulayan Fogel, bu sayede profesyonel bir bisiklet yarışını sorun yaşamadan tamamlar.

2014 Soçi Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapan Rusya'nın devlet desteğiyle doping yaptığı yönünde elindeki kanıtları basın ve yasal makamlarla paylaşan Rodçenkov, itiraflarıyla atletizm tarihinin karanlık iç yüzünü gösterir.

Bilindiği üzere, Bryan Fogel'in yardımıyla ABD'ye kaçan Rodçenkov ise Rus yetkililer tarafından aldığı ölüm tehditleri nedeniyle halen tanık koruma programı altında tutuluyor.

Sporda hızla yayılan bir sorun haline gelen dopingin iç yüzünde yatan bilim, rant ve politika gibi unsurları başarıyla anlatan "Icarus", birçok sporseverin ve bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir kaynak olarak da öne çıkıyor.

İşte 90'ıncı Oscar ödüllerini kazananlar:

En İyi Film: The Shape of Water

En İyi Yönetmen: Guillermo del Toro (The Shape of Water)

En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

En İyi Erkek Oyuncu: Gary Oldman (Darkest Hour)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Allison Janney (I, Tonya)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

En İyi Özgün Senaryo: Get Out (Jordan Peele)

En İyi Uyarlama Senaryo: Call Me By Your Name (James Ivory)

En İyi Animasyon Filmi: Coco

Yabancı Dilde En İyi Film: A Fantastic Woman (Şili)

En İyi Belgesel Film: Icarus

En İyi Kısa Belgesel: Heaven is a Traffic Jam on the 405

En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film: The Silent Child

En İyi Animasyon Kısa Film: Dear Basketball

En İyi Film Müziği: The Shape of Water

En İyi Özgün Şarkı: Remember Me (Coco)

En İyi Ses Kurgusu: Dunkirk

En İyi Ses Miksajı: Dunkirk

En İyi Yapım Tasarımı: The Shape of Water

En İyi Görüntü Yönetimi: Blade Runner 2049

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Darkest Hour

En İyi Kostüm Tasarımı: Phantom Thread

En İyi Film Kurgusu: Dunkirk

En İyi Görsel Efekt: Blade Runner 2049

QHA