КИЕВ (QHA) -

Постійний представник президента України в АРК Борис Бабін розповів журналістові Олександру Вороніну в ефірі Радіо Hayat про ситуацію з правами людини в Криму, а також про важливі події, які відбулися цього тижня.

Радіо Hayat: Борисе Володимировичу, чим для вас став цей тиждень, що минув?

Борис Бабін: Традиційно почнемо з питання  захисту прав окремих кримчан. Ми сьогодні далі опрацьовували питання облаштування пунктів пропуску, ми отримали розрахунки мінімальних витрат з боку прикордонної служби. Ми будемо це оцінювати, але вже зараз бачимо, що це неспівставно з тими сумами, які озвучують окремі органи влади (100 мільйонів, 200 мільйонів). Ми маємо конкретні розрахунки на конкретні потреби для того, щоб на КПП був порядок, відповідні санітарні норми, безпекові норми тощо.

Далі ми спілкувалися з представниками херсонської регіональної влади і найбільшими операторами автостанцій. Ми чули від них позицію, що мінімальний рівень автостанцій на пунктах пропуску Чонгар та Каланчак можна зробити взагалі без жодної копійки бюджетних витрат, із застосуванням комерційних ресурсів, на це є готовність і з боку цих місцевих органів влади, і з боку комерційних структур. Зараз ми це безпеково маємо вирішувати з прикордонниками з тим, щоб запропонувати  будь-якому суб’єкту господарювання здійснити там те, що не було здійснено за три роки, а саме збудувати автостанцію з мінімальними потребами населення, з касою, розкладом, туалетом.

Далі у нас була плідна зустріч з представниками юстиції, а саме з керівниками органів реєстрації актів цивільного стану, бо є така доволі цікава проблема для кримчан, яка полягає у реєстрації шлюбів на материку. Є певна позиція кримчан, щоб для економії коштів приїжджати тільки один раз для реєстрації шлюбу, бо чинне законодавство передбачає два відвідання.

Швидкий шлюб є в обласних центрах, наприклад в Херсоні, ця послуга комерційна. Це комунальна установа, ці гроші ідуть до місцевого бюджету. Це не такі значні кошти, але питання в тому, що це знаходиться в Херсоні.

Юстиція пропонує утворити в Херсонській області інший центр швидкого реєстрування шлюбу, в Генічеську, але це пілот, я б не став покладатися на пілотні проекти у довгостроковій стратегії надання адміністративних послуг для кримчан.

Нехай ці центри будуть, але паралельно ми маємо забезпечити для кримчан, які перебувають в умовах окупації, можливість реєстрації шлюбів у будь-якому підрозділі реєстрації актів цивільного стану за скороченою процедурою, яка сьогодні передбачена законодавством у виключних обставинах. Ми хочемо, щоб до цих обставин було включене і проживання на тимчасово окупованих територіях.

Не так багато кримчан, на жаль, виїжджають для реєстрації шлюбів на материк, тому що це великі транспортні витрати.

Далі у нас було питання кримчан, які знаходяться у пенітенціарних закладах материкової України. Відбування часто починалося до початку агресії. Люди перебувають у цих закладах без документів. Вони мають вийти на свободу людьми, які як мінімум не мають турбуватися про свій цивільний статус.

Радіо Hayat: Ці колишні в’язні переважно залишаються на материковій частині?

Борис Бабін: Це складна ситуація. Звісно, людина хоче додому, але до цих в’язнів дуже негативно ставляться спецслужби держави-агресора.

Люди кажуть, що на них чиниться тиск, зокрема їх змушують вступати до лав найманців, часто сприяють їх використанню в ролі гарматного м’яса в конфліктних точках.

Далі ми маємо ситуацію з провадженнями за міжнародними позовами. На сьогодні є величезний пласт роботи для СБУ в АРК, яка знаходиться в Херсоні. Допити, на які викликають кримчан, - це правильно, це накопичення бази свідків для міжнародних процесів, але ми маємо це впорядкувати, головне, щоб ці допити документувалися. Якщо кримчан викликають до відповідних  правоохоронних органів, то їм бажано прийти, надати свідчення і отримати повістку, яка посвідчить факт допиту. Людина має бути впевнена, що її допитали, що вона є свідком, її покази враховані у відповідних провадженнях. Особливо це важливо в тих ситуаціях, коли людина захоче особисто звертатися до міжнародних установ.

Друга проблема – це те, що відбувається в ПАРЄ, Європейському суді з прав людини. Там ідуть дуже контроверсійні процеси. Можна казати про те, що держава-агресор всіляко хоче розхитати єдність країн світу, які засуджують агресію.

Радіо Hayat: Як би ви прокоментували репресії у Бахчисараї?

Борис Бабін: Ми бачимо ситуацію, коли російська влада в Криму всіляко хоче перетворити кримськотатарський народ на кримськотатарське населення. Для цього ідуть масові переслідування активістів. У цій ситуації російській окупаційній владі важко переслідувати людину за те, що вона – кримський татарин. Вони це роблять, але їм важко це формально пояснювати, тому вони це обставляють як переслідування за релігійною ознакою, вигадуються якісь ніби екстремістські організації. Вони все роблять за методичкою.

Зараз ми маємо ситуацію, коли люди перетинають лінію розмежування, а представники прикордонної служби РФ, якщо бачать, що людина виїжджає на материк за отриманням адміністративних послуг, у неї питають, чи буде та заходити в представництво президента в Херсоні. Хотілося б публічно порадити цим особам дивитися наш сайт. Нехай дивляться і знають, що покарання для них невідворотне.

Радіо Hayat: Чи здійснювали ви і ваш заступник особистий прийом цього тижня?

Борис Бабін: У мене буде особистий прийом наступного тижня, мій заступник здійснював прийом цього тижня. Я також спілкувався з громадянами, але не в той день, коли мав це робити за розпорядженням, бо бажаючі були в інші дні.

Радіо Hayat: З першого жовтня відбувається процедура перерахунку пенсій. Вона якимось чином розповсюджується на переселенців?

Борис Бабін: На жаль, законопроект не врахував ситуацію з тимчасово окупованими територіями повною мірою. Ми будемо виходити на народних депутатів, звертатися до відповідних органів виконавчої влади.

Радіо Hayat: Як би ви як правник прокоментували заяву чеського президента Земана?

Борис Бабін: Це дуже цікава історична паралель, бо в 1938 році уряд Чехії продав незалежність своєї країни для того, щоб не було війни. Єдині протидіяли агресії на території Чехословаччини українці Закарпаття.

Радіо Hayat: Що ви плануєте на найближчий тиждень?

Борис Бабін: Наступного тижня у нас будуть дуже цікаві сюрпризи для наших “друзів” з того боку Сиваша, бо ми беремо активну участь у заході ОБСЄ. Також за сприяння нашого офісу відбудеться великий захід щодо захисту прав кримських моряків.

Источник: Радио Hayat

QHA