КИЇВ (QHA) -

Постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін розповів журналістові Олександру Вороніну в ефірі Радіо Hayat про виконану роботу представництва Президента в останній тиждень 2017 року.

Радіо Hayat: Чим ви займалися протягом цього тижня?

Борис Бабін: Ми традиційно займалися величезною купою питань, пов’язаних з адміністративними послугами для кримчан. Це і підготовка до запуску Центрів надання адміністративних послуг в Херсонському регіоні з питань паспортизації. Ми бачимо позитивну динаміку, нормальну позицію органів місцевого самоврядування. Крім ЦНАПів ми ініціюємо розширення штатів підрозділів Державної міграційної служби, розширення штатів державного підприємства «Документ» з тим, щоб у 2018-му році пропускна спроможність у Херсонському регіоні зросла в рази, адже більшість кримчан звертаються з питань паспортизації саме до Херсонщини.

Ми продовжуємо моніторити ситуацію з наданням транспортних послуг, провели декілька нарад з цього питання. Ми продовжуємо моніторити ситуацію з екологічним станом, із забрудненням повітря з окупованих територій та акваторії Сивашу, і скоро будуть ухвалені відповідні нормативні рішення.

Ми на повному ходу супроводжуємо переміщення підрозділів Головного управління Національної поліції АРК з Одеси в Херсонську область. Вже матимемо найближчим часом, можливо, в січні-лютому, підрозділи патрульної поліції біля КПВВ «Каланчак» та «Чонгар» з реальним складом до 30 осіб, які будуть працювати з кримчанами, приймати від них заяви про злочини і здійснювати нормальну поліцейську діяльність.

Також ми завершуємо кадрові питання. Ми провели успішні конкурси на посади в Представництві, є переможці, тобто кадровий штат розширюється. Вже в січні запрацює Представництво у місті Києві. Ми будемо єдиним центральним органом влади в країні, який буде мати власний регіональний підрозділ в Києві, а власну штаб-квартиру в іншому місті – Херсоні. Це дуже зручно, і дозволить нам вирішувати нагальні питання, які постійно підійматимуться в столиці з питань Криму. Але Представництво залишається у Херсоні, бо лише тут - на межі з Кримом можна взагалі зрозуміти, що там відбувається насправді, можна бачити реальну ситуацію.

Ми запускаємо експертну раду, вже маємо ініціативних науковців, професорів, представників різних авторитетних наукових структур, які увійдуть до складу експертної ради з питань Криму, яка запрацює у перші місяці 2018-го року.

Радіо Hayat: Нещодавно в Києві відбувся круглий стіл, який був присвячений темі Постійного представництва Президента. Там були не тільки ви, але й ваші попередники в часи, коли Крим контролювався Україною. Під час цього круглого столу ви висловлювали якісь рекомендації владі?

Борис Бабін: Це був круглий стіл, присвячений нагоді 25-ї річниці заснування нашого Представництва, адже воно було засновано в буремному 1992-му році, і під час усіх політичних криз 90-х та 00-х років відігравало значну роль у впорядкуванні справ на півострові.

Сьогодні в умовах анексії ми зробили переоцінку наших функцій, ми маємо відповідне повноваження, ми констатували факт неналежної координації органів державної влади, факт відірваності та самозаспокоєння низки органів щодо Криму, факт підміни функцій державних органів громадською діяльністю. Тому ми напрацювали відповідні рекомендації, надали їх нашому керівництву, це стосується і питання створення робочої групи з питань Криму, і утворення експертної ради для гармонізації наукової думки, це і координація усіх органів влади, як виконавчої, так і інших гілок з питань деокупації та реінтеграції Криму.

Радіо Hayat: Ця експертна рада була запропонована на цьому круглому столі чи ще раніше?

 Борис Бабін: Ми раніше оголосили про прийом заявок від тих, хто бажає, круглий стіл підтвердив актуальність і важливість цих процесів, і там будуть  не ті, хто хоче піаритися, а ті, хто реально працює.

Радіо Hayat: Позавчора були звільнені 74 наші земляки в результаті обміну військовополоненими з так званими «республіками» «ДНР» та «ЛНР». Чи у вас інформація про те, що буде обмін і на бранців Кремля, які знаходяться у тюрмах Криму та Росії?

Борис Бабін: Я хотів би підкреслити, що підтримую позицію голови держави, верховного головнокомандувача і ту державну мудрість, яка була проявлена у тому, що тих заручників, які трималися на окупованих територіях сходу ми міняли на злочинців та зрадників батьківщини, які мають українські паспорти. Усі росіяни, які засуджені українським судом за злочини проти людяності, за воєнні злочини, за участь в агресії Російської Федерації проти України, не стали частиною цього обміну. Я так розумію, що є позиція голови держави пропонувати їх на обмін на незаконно викрадених та незаконно засуджених осіб, і насамперед це стосується подій у Криму. Якщо сьогодні інша сторона не готова або імітує неготовність до цих переговорних процесів,  проте в мене є оптимістичний підхід до того, що дуже скоро інша сторона буде дуже активно працювати з нами з цього обміну.

Радіо Hayat: Скоро Новий рік, і можливо, частина українців буде їхати святкувати це родинне свято до своїх родичів у Крим, а частина кримчан приїде на материкову частину України. В якому режиму будуть працювати контрольно-пропускні пункти на адміністративному кордоні з Кримом? І чим ви будете займатися в останні дні 2017-го року та в перші дні 2018-го?

Борис Бабін: Попри новорічні свята, КПВВ працюють у штатному режимі. Хотілося б одразу зазначити, що біометричний контроль на них буде запроваджений лише для тих громадян окремих країн, зокрема Російської Федерації, які за дозволами, виданими органами  України, перетинатимуть адміністративний кордон з Кримом. На громадян України біометричний контроль не розповсюджується, наявність у них «аусвайсів» - так званих паспортів, виданих незаконною окупаційною владою не впливає на це, тобто вони спокійно, безперешкодно, як і раніше, будуть перетинати КПВВ, які з нашої сторони працюють в штатному режимі. Ми знаємо, що росіяни планують провокацію, вони постійно це роблять: це і обмеження доступу, це і затримки людей, притягнення до так званої «відповідальності», але це - окупаційна влада і вона продовжує свої негативні дії.

На жаль, можна констатувати, що немає облаштування КПВВ належним чином, бо у 2017-му році в бюджеті не було належним чином закладено кошти, і можна з впевненістю сказати, що це відбувалося через діяльність того органу виконавчої влади, який мав це забезпечити, але не забезпечив, а саме – Міністерство з питань тимчасово окупованих територій. Проте ми будемо робити все, щоб в межах наявних фінансувань компетентних органів забезпечити мінімальний рівень комфорту. Це стосується і пунктів обігріву, освітлення і дорожнього покриття. І ми цим будемо займатися вже в першому кварталі 2018-го року. 

Джерело: Радіо Hayat

QHA