КИЇВ (QHA) -

Перший заступник голови ДПСУ Василь Серватюк розповідав в ефірі Радіо Hayat про роботу прикордонної служби на межі з окупованим Кримом та ОРДЛО.

Радіо Hayat: Які є особливості ділянки кордону з Донбасом?

Василь Серватюк: У  ситуації, яка складається на адмінмежі з Кримом, у самому Криму та особливо в ОРДЛО, які тимчасово окуповані, де ми змушені захищати територіальну цілісність, незалежність і майбутнє нашої України, прикордонники, як і всі складові ЗСУ, виконують складні, але вкрай необхідні для нашої країни завдання. На перший план виходять військові задачі, які виконують прикордонники разом зі своїми побратимами з ЗСУ. Одним із основних завдань є виконання військових завдань, тобто захист українсько-російської ділянки державного кордону, а також виконання спільно з нашими колегами задач на лінії розмежування. Це боротьба з диверсійно-розвідувальними групами, відбиття збройних нападів, провокацій. Ми виконуємо і мирні функції, притаманні для прикордонників. Це пропуск громадян, які з тих чи інших причин змушені в’їжджати на тимчасово окуповану територію і в’їжджати. Окрім того, ми здійснюємо перевірку, виявлення серед подорожуючих можливих посібників незаконних збройних формувань, агентів тощо.

Ми на сьогоднішній день в межах реформування Державної прикордонної служби України прийняли, мабуть, перші серед всіх військових і правоохоронних структур рішення створити на постійній основі угрупування сил та засобів ДПСУ. З перших днів бойових дій проведення АТО був спочатку принцип мобілізованих, потім на ротаційному принципі проходила заміна особового складу і засобів, які там залишилися. Ми прийшли до висновку, що все-таки постійний склад, який виконує завдання, більш ефективний, краще знає обстановку. Спочатку ми перейшли на річний термін перебування, зміцнили наші державні кордони і наші підрозділи, які дислокувалися в Маріуполі. Новий загін створили в Краматорську. Також передислокований з Луганська прикордонний загін.

Зараз ми зробили наступний крок – створили ціле регіональне управління і працюємо над створенням ще одного прикордонного загону в Лисичанську, який буде виконувати завдання тільки в зоні проведення АТО.

Головне – готуватись до виконання завдань з відновлення контролю над втраченими ділянками державного кордону.

Крім виконання завдань спільно з нашими колегами з ЗСУ, ми виконуємо такі ж завдання з Національною гвардією, Національною поліцією, щодо КПВВ разом з нами виконують завдання СБУ, представники Державної фіскальної служби.

На сьогоднішній день ми змінили деякі підходи в деяких питаннях, які пов’язані саме з відкритістю в плані забезпечення пропуску через лінію зіткнення. В плані можливих корупційних проявів активно співпрацюємо з громадськістю, з волонтерами та представниками різних міжнародних місій. Це передусім місія ОБСЄ, представники Червоного Хреста.

Наші КПВВ часто є об’єктами провокацій. Дуже часто  незаконні збройні формування здійснюють провокації у вигляді обстрілів чи мінування місцевості поблизу КПВВ. 

При виконанні завдань, на жаль, уже загинуло 69 прикордонників, 5 зникли безвісти, близько 500 отримали поранення та контузії.

Нещодавно наш військовослужбовець отримав кульове поранення, виконуючи завдання з пропуску. Коли його оперували в шпиталі в Дніпрі, це виявилося третім випадком. Куля мала свою відмітку. Цей випадок говорить про те, що немає нічого святого. Там поруч люди.

В середньому через КПВВ від 30 до 40 тисяч людей оформлюється за світлий час доби.

Радіо Hayat: Кажуть, що українські прикордонники не спілкуються з ФСБшниками, які знаходяться на адміністративній межі з Кримом. Це так?

Василь Серватюк: Так. На сьогоднішній день мова не може йти про спілкування. Крим знаходиться у ворога. Відповідно визнавати прикордонників, правоохоронців, які знаходяться там в незаконний спосіб, ми не можемо.

В той же час ми розуміємо, що на окупованому півострові проживають громадяни України, які мають тут родичів, у яких діти навчаються у Києві, Львові та в інших містах України. Ми повинні створити мінімум умов, щоб забезпечити пропуск.

Можуть бути питання від наших слухачів про те, що, коли вони приїжджають, бачать достатньо необладнані КПП. Ми вважали, що це тимчасово, Крим наш, він рано чи пізно буде повернутий. Кількість громадян, які виїжджають на тимчасово окуповану територію, зменшуються з кожним роком.

Але створити умови потрібно. На сьогоднішній день уже є певні рішення. Я думаю, що найближчим часом наші громадяни зможуть достатньо комфортно себе відчувати, коли вони будуть перетинати межу з тимчасово окупованим Кримом.

Є багато проблем. Це і в’їзд громадян для того, щоб отримати в найближчих сервісних центрах, відділеннях міграційної служби біометричний паспорт. Є багато проблем, пов’язаних з в’їздом і виїздом дітей, іноземців тощо. Важко все це врегулювати на сьогоднішній день.

Радіо Hayat: Нещодавно відбулася передача морській охороні обладнання на суму 13 мільйонів доларів від США та ЄС. Яке це обладнання?

Василь Серватюк: У вівторок відбулася офіційна церемонія передачі обладнання від уряду США. Це обладнання для виконання спеціальних дій на воді, для виконання підводних робіт, навігації, виконання завдань, спостереження, зв’язку. На сьогоднішній день ми отримали від різних донорів, передусім від уряду США, допомогу на 792 мільйони гривень. Разом з допомогою, яку ми отримали від уряду США, ми отримали в той же день допомогу від уряду Норвегії, які нам надали обладнання, яке допоможе виявляти можливі компоненти для виготовлення брудної бомби або зброї масового ураження.

На сьогоднішній день зброї не дають, але я можу сказати, що окремі напрямки, пов’язані з допомогою, розвиваються. Ідеться про тепловізори, прилади нічного бачення, сучасні засоби радіозв’язку.

Президент України разом з послом США передавав сучасні засоби зв’язку відомої компанії Harris та броньовані автомобілі.

Радіо Hayat: З’явилося повідомлення про те, що Україна та Білорусь будуть облаштовувати кордон за рахунок США та ЄС. Але зараз існує стереотип, що білоруси нам не друзі.

Василь Серватюк: Я б розвіяв стереотипи. Українсько-білоруська ділянка державного кордону є, вона буде. На сьогоднішній день розпочаті роботи щодо демаркації.

Радіо Hayat: А що у нас з демаркацією з Росією?

Василь Серватюк: Нічого. За минулих часів були проведені заходи делімітації. По Чернігівській та Сумській області було визначено місця установки прикордонних знаків. На сьогоднішній день ця робота не проводиться зі зрозумілих причин. Є рішення РНБО, підкріплене рішенням уряду, про позначення лінії державного кордону в односторонньому порядку. На багатьох ділянках ми вже своїми силами це зробили у вигляді інформаційних покажчиків.

Радіо Hayat: «Хаят» перекладається як життя. Що для вас життя?

Василь Серватюк: На кожному з етапів мого життя по–різному його сприймаєш. Зовсім нещодавно, до 2014 року, я сприймав життя як сім’ю, батьків, дітей, свою країну, сімейний та матеріальний добробут. 2014 рік деякою мірою змінив ставлення до життя. Ці цінності, про які я сказав, залишилися, але Батьківщина, патріотизм, майбутнє держави – складова нашого життя.

Джерело: Радіо Hayat

QHA